Hospodársky denník
USD47,628 Sk
EUR42,965 Sk
CHF27,564 Sk
CZK1,183 Sk
  Piatok  26.Mája 2000

FT: Chudobní Slováci


Prioritou SR je dnes členstvo v Európskej únii, ktoré má v tejto krajine 70-percentnú podporu, teda vyššiu ako v kandidátskych krajinách prvej vlny rozširovania. Slovensko sa pokúša dohnať čas, ktorý stratilo počas vlády autoritárskeho expremiéra Vladimíra Mečiara. Za 18 mesiacov od volebného víťazstva vláda Mikuláša Dzurindu zaviedla ekonomické i politické reformy a napravila vzťahy so susedmi. Európska komisia odmenila túto snahu a pokrok, ktorí Slováci dosiahli za jeden a pol roka, náznakmi, že SR by stále ešte mohla prvú vlnu dohnať. Veľa však bude teraz závisieť od toho, či sa premiérovi Dzurindovi podarí zachovať celistvosť krehkej vládnej koalície v situácii, keď je miera nezamestnanosti na Slovensku je jednou z najvyšších v Európe. Členovia širokej koalície kresťanských demokratov, liberálov a sociálnych demokratov sú zjednotení vo svojej opozícii voči Mečiarovi, no sú rozdelení v otázke relatívnych zásluh svojich vlastných vodcov vrátane Dzurindu. Krok predsedu koaličnej Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Jozefa Migaša, ktorý v parlamente hlasoval za vyslovenie nedôvery premiérovi Dzurindovi, a rad podobných kríz, čo postihli slovenskú vládu od jej nástupu, sú dôkazom pokračujúcej politickej nestability. Štiepenie však možno sledovať nielen v koalícii, kde hlavná deliaca čiara prebieha medzi SDĽ a Slovenskou demokratickou koalíciou (SDK) - koalíciou pravého stredu, ale aj vo vnútri vládnych strán. Otázkou je, píšu odborníci Financial Times, či takáto koalícia dokáže prijímať tvrdé reformné a privatizačné rozhodnutia a či zostane pri moci do konca funkčného obdobia.

Zatiaľ však päť a pol milióna obyvateľov Slovenska patrí medzi najchudobnejších ľudí v strednej Európe. Východ krajiny je sužovaný chudobou, priemyselným znečistením a napätím medzi Slovákmi a Rómami, píšu noviny. Bývalý premiér Mečiar nechal sprivatizovať mnohé veľké podniky svojim obľúbencom, čo vynechalo z hry väčšinu zahraničných investorov. Štátom vlastnené banky museli mnohé takéto podniky financovať, v dôsledku čoho sa zaťažili zlými dlhmi. Dzurindova administratíva stabilizovala ekonomiku rýchlosťou, ktorá urobila dojem na medzinárodných pozorovateľov vrátane Medzinárodného menového fondu. No podnikatelia zostávajú opatrní. Banky nechcú veľmi požičiavať a úroveň investícií je nízka.

Hospodárska a sociálna záťaž dopadá najviac na rómsku menšinu, ktorá tvorí približne desať percent obyvateľstva. Pre mnohých Slovákov je najväčším problémom v spojitosti s Rómami vízový režim zavedený Britániou a niektorými ďalšími krajinami EÚ v dôsledku prílevu rómskych žiadateľov o azyl.

Financial Times, 25. 5

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.