Hospodársky denník
USD47,628 Sk
EUR42,965 Sk
CHF27,564 Sk
CZK1,183 Sk
  Piatok  26.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Aká bude konečná bilancia slovenskej privatizácie?

Včera vo večerných hodinách a v čase našej uzávierky sa začalo v kongresovej sále bratislavského hotela Forum 37. riadne zhromaždenie Občianskeho združenia Neformálne ekonomické fórum - Hospodársky klub. Hlavnou témou bol proces privatizácie, ku ktorej mal úvodné slovo prezident Prezídia FNM SR J. Kojda. (Časť z jeho názorov uverejňujeme z titulnej strany.) Výkonný podpredseda P. Kasalovský otvoril diskusiu touto myšlienkou: „... Keď ste slušne platený, povedzme desať- a viacnásobne, ako je priemerný plat v tejto krajine, tak by aj miera zodpovednosti za rozhodnutia, ktoré spôsobili stámiliónové škody štátu, mala byť priamo úmerná. Vyzerá to tak, že tieto straty a ich presuny do pekla s pekelnou transformáciou nikoho nevzrušujú. Alebo vzrušujú iba v tom, že mnohí ľutujú nevyužitie svojho zbojníckeho nadania, ktoré drieme v slovanských národoch a je obsiahnuté v jánošíkovskej legende. Ibaže, tu sa zbíja štát už viac ako dosť chudobný. Azda preto, že príslušní administrátori prišli na hotové a ich diagnózou je trvalá nespokojnosť s výškou vlastného konta. Sú schopní všetkého a v tejto krajine to podľa toho vyzerá. Podľa výskumu na objednávku americkej vlády je 69 percent ľudí horšie na tom ako v minulom režime, pričom to bola práve privatizácia, ktorá mala priniesť zázračné oživenie a vyššiu kvalitu života tých, ktorí sa postarali o to, že bolo a je čo privatizovať. Koniec koncov, potom sa musí predávať pod a za každú cenu aj majetok tzv. strategických podnikov, len aby sa zacelili diery v štátnom rozpočte. Čo nám teda privatizácia vyniesla, čo by sa mohlo zmeniť na jej konečnom výsledku?“ Podrobnejšie informácie o rokovaní prinesieme v pondelkovom vydaní a počas celého budúceho týždňa. (Hd, vs)

Počasie

Na území Slovenska prevláda mierne narušenie zdravotného stavu meteosenzitívnych osôb, so zvýšením zdravotných ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému. Nižšia je telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia, častejšie sa vyskytujú nervozita, predráždenosť, mrzutosť, únava až depresia. V západných oblastiach územia predpokladáme mierne zvýšené ťažkosti pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, bolesti reumatické, starších poranení, hlavy, prípadne fantómové bolesti. Môžu sa vyskytnúť aj častejšie dýchacie ťažkosti. Pozor na úrazy a nehody!Zajtra očakávame pretrvávanie nižšej telesnej a duševnej výkonnosti a mierne zvýšených ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému.(zč)

Dnes bude oblačno až polojasno. V západnej polovici územia miestami prehánky alebo búrky. Inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 24 až 29, na severozápade okolo 22 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V sobotu polooblačno, miestami časom oblačno a ojedinele slabé zrážky. V nedeľu prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 14 až 10 stupňov. Najvyššia denná teplota v sobotu 23 až 28, v nedeľu 20 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.01 a zapadne o 20.37 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 24. 5. 2000: Bratislava 100,11, Sliač 98,22, Košice 99,14, Poprad 93,73. .

Amsterdamdážď16
Atényjasno25
Belehradslnečno27
Berlínoblačno18
Bratislavaoblačno25
Bruseloblačno18
Budapešťslnečno28
Bukurešťpolojasno22
Frankfurtprehánky18
Helsinkiprehánky13
Istanbulslnečno23
Kodaňprehánky16
Kyjevslnečno24
Lisabonoblačno22
Londýnprehánky14
Madridoblačno23
Milánoslnečno28
Moskvapolojasno20
Oslooblačno14
Parížprehánky17
Prahaprehánky22
Rímpolooblačno29
Sofiapolooblačno21
Štokholmdážď13
Varšavaoblačno22
Viedeňoblačno24
Záhrebjasno28
Ženevaoblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.