Hospodársky denník
USD46,884 Sk
EUR42,943 Sk
CHF27,446 Sk
CZK1,185 Sk
  Pondelok  29.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ťažiskom sú verejné súťaže

Prezident FNM Jozef Kojda hosťom Hospodárskeho klubu
Privatizácia – jej doterajší priebeh, výsledky a poučenie z nich pre ďalší predaj strategických štátnych podnikov,. . .

Základňa U.S. Steel v Európe + logo VSŽ

Aké najbližšie zmeny sa udejú vo VSŽ?
Radosť nad únavou prevládla koncom minulého týždňa na tvárach tých, ktorým išlo na valnom zhromaždení akcionárov o ods. . .

Kríza družstiev a rozkradnutý majetok

Horúce počasie nám cez závlahy nastavilo zrkadlo hospodárenia a privatizácieZodpovední pracovníci Ministerstva pôdohospodárstva SR v posledných dňoch zdôrazňova. . .

Nie sme sebestační

Miera krytia domácej spotreby z vlastnej výroby je v SR nízka, v niektorých oblastiach až alarmujúca. Ide aj o také odvetvia, v ktorých sme bývali "silní" aj v porovnaní so zahrani. . .

Ako ďalej v SPP

Vláda SR pred niekoľkými dňami súhlasila s privatizáciou 49 % majetku š. p. SPP. Na našu otázku, čo bude nasledovať, minister hospodárstva Ľ. Harach povedal: „Už na najbližšie rokova. . .

Prekvapujúci pád

Hodnota zákazok na tovar dlhodobej spotreby v USA v apríli napriek silne rastúcej ekonomike krajiny, ako aj rastúcim príjmom Američanov nečakane klesla o 6,4 % na 205,58 mld. USD. Tá. . .

Najväčší veriteľ

Japonsko je už deviaty rok za sebou najväčším svetovým veriteľom, hoci celková suma jeho čistých zahraničných aktív na konci roku 1999 medziročne klesla na 84,74 mld. JPY z predchád. . .

Zmena sadzieb

Banková rada NBS v piatok s účinnosťou od 29. mája rozhodla o znížení stanovených úrokových sadzieb pre jednodňové operácie NBS na 7 % p. a. pre sterilizačné a na 10 % p. a. pre refinan. . .

Silnejší rubeľ?

Ruské ministerstvo financií očakáva, že výmenný kurz rubľa oproti doláru dosiahne v tomto roku 29,50 RUB/1 USD a nie 32 RUB/1 USD, ako sa pôvodne počítalo pri zostavovaní štátneho roz. . .

Rast rezerv

Celkové devízové rezervy SR k 24. máju dosiahli 4950,3 mil. USD, a teda oproti predchádzajúcemu týždňu stúpli o 26 mil. USD. V medziročnom porovnaní poskočili o 578,3 mil. USD. Rezervy . . .

O prevalcovaní?

Peter Kasalovský
Bývalá vláda V. Mečiara vyhlasovala po likvidácii kupónovej privatizácie, že priamymi predajmi štátneho majetku sa založí spoločenská vrstva domácich podnikateľo. . .

Nové investície

Producent automatických práčok Whirlpool Slovakia začne realizovať projekt, zameraný na rozširovanie výrobných kapacít závodu v Poprade. Investícia vo výške 1,13 mld. Sk, roz. . .

Dobrá bilancia

Zisk v objeme 93,5 mil. Sk dosiahli za prvé tri mesiace výrobcovia združení v Asociácii textilného a odevného priemyslu, čo predstavuje 64,3 % hodnoty dosiahnutej v porovna. . .

ZSNP ziskový

Skupina spoločností Závodu SNP, a. s., Žiar nad Hronom dosiahla v minulom roku zisk pred zdanením 66 mil. Sk. Hodnota vyrobeného tovaru predstavuje 13,5 mld. Sk. Najúspešnejšia dc. . .

Pokles úverov aj vkladov

Správa NBS o menovom vývoji za apríl 2000
Bežný účet platobnej bilancie za január až február 2000 sa skončil so schodkom 1,1 mld. Sk, najmä v dôsledku pasívneho salda o. . .

Neústupčivý postoj odborov na rokovaní tripartity

Zamietli zvýšenie spotrebnej dane i valorizáciu

Zástupcovia KOZ SR a zamestnávateľov na piatkovom rokovaní tripartity odmietli vládny návrh . . .

SLK neprijali podmienky

Sporné stále zostávajú dcérske spoločnosti
Na valnom zhromaždení Slovenských lodeníc (SLK), a. s, Komárno v piatok akcionári neprijali podmienky vlády SR na poskytnutie. . .

Víno neplatí

Konkurz na akciovú spoločnosť Víno Košice vyhlásil uplynulý týždeň Krajský súd v Košiciach. Dôvodom je skutočnosť, že firma dlhší čas a voči viacerým veriteľom nie je schopná uhrá. . .

Nšli „černohov“

Okresný úrad práce v Bardejove sa ako jeden z troch v SR zapojil do akcie Kontrola čiernej práce. Od októbra do decembra 1999 skontroloval 113 fyzických osôb, medzi nimi 24 živ. . .

Viac cementu

Novú linku s krátkou rotačnou pecou uviedli do používania v cementárni CEMMAC, a. s., Horné Sŕnie. Vyše miliardová investícia má zvýšiť kapacitu cementárne z 350 000 ton slinku ro. . .

Záujem o kotly

Spoločnosť Protherm Skalica, najväčší slovenský výrobca kotlov na centrálne vykurovanie, vyrobila v minulom roku celkom 43-tisíc kotlov na vykurovanie zemným plynom, vykurovacím ole. . .

Majú obavy

Za prvé štyri mesiace splnili poľnohospodári Bardejovského okresu kvótu v dodávkach mlieka na 103,5 % a celkovo odpredali 3,7 mil. litrov. Keďže v regióne dominuje živočíšna výroba,. . .

Znížili straty

Stratou 69,6 mil. Sk skončila hospodárenie v roku 1999 cukrovarnícka a. s. Gemercukor Rimavská Sobota. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje zlepšenie takmer o 133. . .

Štátna pokladnica asi od roku 2002

Jeden účet v NBS zlepší prehľad, kontrolu a nižšie náklady Projekt štátnej pokladnice je zo strany Ministerstva financií (MF) SR pripravený na uvedenie do života.. . .

Prečo stále klesá objem lízingu?

Pretrváva nedôvera obyvateľov a podnikov v makrostabilituV uplynulých dvoch rokoch veľmi klesol na Slovensku aj objem lízingových obchodov. Už od roku 1998 je cit. . .

Sú nespokojní s dotáciami

Štát lesníkom iba berie, ale bez náhrady
Neposkytovanie štátnych dotácií pre lesy s osobitným určením, ako napríklad pre Národné parky a chránené územia, považujú člen. . .

Najbližšie iba Solivary

Ako bude FNM predávať akcie podnikov?
Vo štvrtkovom vydaní denníka The Financial Times informoval FNM SR o svojich najdôležitejších kapitálových účastiach v slovenských . . .

Tisíca zmluva s Trnavou

... tak umožnila poistenie 180 zamestnancom
V týchto dňoch podpísala Doplnková dôchodková poisťovňa Tatry - Sympatia (DDP) s Mestským úradom Trnava tisícu zamestnávate. . .

Transpetrol odložený

Komentuje Zdena Rabayová
Vláda SR minulý týždeň rozhodla o privatizácii SPP, š. p. Hoci v rámci programu rokovania sa mala vyjadriť aj k privatizácii Transpetrolu, tento bo. . .

Už je to „trapas“

Komentuje Ivan Sedlár
Päť hodín trvala diskusia v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu na tému či Číne poskytnúť alebo neposkytnúť tzv. doložku najvyšších výhod. Nakonie. . .

Bilancia stále s mejkapom

Komentuje Peter Višváder
Keď zoberieme do úvahy fakt, že na výsledkoch zahraničného obchodu v apríli sa oproti bežnému mesiacu podieľal znížený dovoz ropy asi za 0,8. . .

Strategický partner rmusí do podniku vniesť perspektívu
Z klubovej diskusie s prezidentom Fondu národného majetku SR J. Kojdom o minulej i budúcej privatizáciiV piatok minulý týždeň sme uverejnili vyst. . .

Každý predaj je predsa iný

Jozef Majský: Pokoj prinesie až skončenie privatizácie
Ak programové vyhlásenie vlády, a teda súčasná koaličná garnitúra raz schválila vyplatenie dlhopisov a dnes majú. . .

drobničky

l Emócie vo výtvarnom umení vyjadruje približne osemdesiat malieb popredných slovenských výtvarníkov na výstave Cítim... verzus myslím (?) v banskobystrickej Štátnej galérii. l Od 3. do . . .

Výnimočný hudobný zážitok

Nedeľné soirée. Taký je názov koncertu, ktorý pre svojich priaznivcov pripravil operný spevák Miroslav Dvorský na nedeľu 28. mája. V historickej budove SND sa teda o 16.00. . .

(Nielen) pre manželov

Ako často sa to stáva... Prvé opojenie zo vzájomných citov sa končí a v manželstve, ktoré vzniklo z veľkej lásky, nastupuje nuda a rutina. Čo s tým? Jedno z možných riešení po. . .

Inscenácia vyvolávajúca škandál

Netradičná výstava predstaviteľa viedenského akcionizmu Hermanna Nitscha, jedného z najznámejších a zároveň najspornejších súčasných rakúskych umelcov, sa uskutoční. . .

Literárny expres sa vydal na okružnú cestu

Viac ako 100 literátov by sa malo 1. júna vydať tzv. Literárnym expresom Európa 2000 z portugalskej metropoly Lisabon na okružnú cestu naším konti. . .

Kniha o nevidiacich

Už nedávny krst bol celkom výnimočný - netradičnou „tekutinou“ - granulami pre psa, pokrstil v Bratislave herec, spevák a moderátor Štefan Skrúcaný knižku Psík, ktorý ch. . .

Vybrali sme pre vás

Režisér Emil Horváth ml. sa predstavuje pôvodnou inscenáciou adaptácie novely Štefana Zweiga Mučivé tajomstvo s Jozefom Vajdom, Janou Hubinskou a Igorom Hrabinským v čudnom troj. . .

Sviatky hudby, tanca, zábavy

Bola to svojím spôsobom nezvyčajná tlačová beseda, ktorú zvolalo Národné osvetové centrum v Bratislave. Pred vchodom do budovy vyhrávali mladí muzikanti z Východnej, pr. . .

Spoločnosť so zameraním na internet

Najväčšie európske televízne stanice sa dohodli, že vytvoria spoločnú európsku spoločnosť so zameraním na rozvoj projektov na internete a v multimediálnej o. . .

Zo Zbierky zákonov SR

Aj dnes pokračujeme v pravidelnom uverejňovaní prehľadu právnych noriem, ktoré boli vyhlásené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Pretože ide o všeobecné záväzné právne pr. . .

Meniny

dnes Vilma
v utorok Ferdinand
dnes Maxmilián
v utorok Ferdinand. . .

Podnikatelia, pozor!

Termínovník povinností na tento týždeň
Do výplatného termínu
úhrada poistného (zdravotného, nemocenského a dôchodkov. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 5. 2000: Bratislava 99,88, Sliač 98,08, Košice 99,04, Po. . .

Slovensko 1

01.00-05.00 Nočná pyramída

05.05 Dobré ráno
08.30 Vladimír Balašov: Bronzové hodiny. Hra
09.30 Pop brífing. Týždenník o slovenskej populárnej hudbe 10.00 Miniž. . .

Pondelok 29. mája

SVT 1
*18.40*Grace to zvládne. Seriál USA
*19.05*Historický kalendár
*19.15*Keno 10
*19.30*Noviny STV
*20.00*S.. . .

počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím, a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj tráviaceho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom.Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkosti podmienených počasím. Pretrvávať môžu reumatické ťažkosti a sklon k depresii.(zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a početné prehánky, búrky. Popoludní na západe zmenšovanie oblačnosti. Ochladenie. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a východe okolo 21 stupňov. Slabý južný, cez deň postupne severozápadný 4 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m poklesne na 8 stupňov.V utorok bude polooblačno až oblačno, v popoludňajších hodinách ojedinele prehánky. V stredu prechodne veľká oblačnosť až zamračené s dažďom. Nočná teplota 12 až 8, miestami v horských dolinách aj nižšia, najvyššia denná 19 až 23, v severných okresoch okolo 17, v stredu 15 až 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.59 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdampolooblačno14
Atényoblačno26
Belehradbúrky27
Berlínprehánky15
Bratislavaoblačno19
Bruselpolooblačno15
Budapešťdážď18
Bukurešťpolojasno27
Frankfurtprehánky17
Helsinkiprehánky13
Istanbulslnečno27
Kodaňoblačno11
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno26
Milánoslnečno28
Moskvapolojasno26
Oslodážď13
Parížprehánky17
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno28
Sofiapolooblačno27
Štokholmdážď13
Varšavaprehánky17
Viedeňprehánky17
Záhreboblačno28
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.