Hospodársky denník
USD46,884 Sk
EUR42,943 Sk
CHF27,446 Sk
CZK1,185 Sk
  Pondelok  29.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Už je to „trapas“


Komentuje Ivan Sedlár
Päť hodín trvala diskusia v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu na tému či Číne poskytnúť alebo neposkytnúť tzv. doložku najvyšších výhod. Nakoniec ju predsa len schválili, no jeden z argumentov proti stojí za pozornosť. Určite nebol rozhodujúci, skôr je to len informácia o uvažovaní občanov v bohatých krajinách. Vraj, načo je v rámci reciprocity Amerike čínsky trh, keď je tam taká nízka kúpna sila. Lebo vraj drvivá väčšina obyvateľov má príjem 1 až 30 USD za hodinu. Teda logicky si ťažko budú môcť vo väčšej miere dovoliť kupovať americký tovar. Na druhej strane čínsky tovar, aj vďaka nízkej cene pracovnej sily a najnovších nízkych dovozných ciel, bude na americkom trhu konkurencieschopný. To, samozrejme, i na úkor domácich amerických výrobcov. Naša pozícia pri pristupovaní k niektorým medzinárodným zoskupeniam je v mnohom identická. Zo zahraničného hľadiska je priemerný plat len o čosi viac ako 1 USD na hodinu, no a kúpna sila tomu zodpovedá. Pritom nemáme trh s miliardou spotrebiteľov, iba s 5 a pol miliónom. Nečudujme sa, že sa Európa na nás pozerá aj cez takúto optiku. A nie sme v tomto smere v našom regióne jediní. Ak by všetky asociované krajiny vstupovali do EÚ, prinesú asi o 60 percent obyvateľov viac, ale tiež len o 4 percentá HDP navyše. A ak by sme uvažovali v prvom kole s krajinami s V4, je to síce 60 miliónov spotrebiteľov, ale ich kúpna sila - nuž, žiadne terno pre výrobcov. Z toho vyplýva jediné: ak už celkom správne ceny prispôsobujeme svetovým, mal by sa začínať už aj proces približovania sa k západoeurópskym platom. Samozrejme, tam, kde je aj zodpovedajúca produktivita. Stále hovoriť o krajine s lacnou pracovnou silou nie je na chválenie. To je už skôr „trapas“.

počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím, a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj tráviaceho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom.Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkosti podmienených počasím. Pretrvávať môžu reumatické ťažkosti a sklon k depresii.(zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a početné prehánky, búrky. Popoludní na západe zmenšovanie oblačnosti. Ochladenie. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a východe okolo 21 stupňov. Slabý južný, cez deň postupne severozápadný 4 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m poklesne na 8 stupňov.V utorok bude polooblačno až oblačno, v popoludňajších hodinách ojedinele prehánky. V stredu prechodne veľká oblačnosť až zamračené s dažďom. Nočná teplota 12 až 8, miestami v horských dolinách aj nižšia, najvyššia denná 19 až 23, v severných okresoch okolo 17, v stredu 15 až 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.59 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdampolooblačno14
Atényoblačno26
Belehradbúrky27
Berlínprehánky15
Bratislavaoblačno19
Bruselpolooblačno15
Budapešťdážď18
Bukurešťpolojasno27
Frankfurtprehánky17
Helsinkiprehánky13
Istanbulslnečno27
Kodaňoblačno11
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno26
Milánoslnečno28
Moskvapolojasno26
Oslodážď13
Parížprehánky17
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno28
Sofiapolooblačno27
Štokholmdážď13
Varšavaprehánky17
Viedeňprehánky17
Záhreboblačno28
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.