Hospodársky denník
USD46,884 Sk
EUR42,943 Sk
CHF27,446 Sk
CZK1,185 Sk
  Pondelok  29.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ťažiskom sú verejné súťaže


Prezident FNM Jozef Kojda hosťom Hospodárskeho klubu
Privatizácia – jej doterajší priebeh, výsledky a poučenie z nich pre ďalší predaj strategických štátnych podnikov, to bola téma 37. riadneho zhromaždenia Občianskeho združenia Neformálne ekonomické fórum – Hospodársky klub v podvečer 25. mája v bratislavskom hoteli Forum. Hosťom podujatia, na ktoré prišlo asi 150 členov klubu a hostí, medzi ktorými nechýbali vedúci predstavitelia diplomatických misií v SR či poslanci parlamentu a vyšší štátni úradníci, bol prezident Prezídia Fondu národného majetku SR Jozef Kojda. Vo svojom vystúpení (uverejnili sme ho v plnom znení v piatok 26. 5) podrobne analyzoval doterajší priebeh privatizácie a poukázal na úlohy a problémy fondu v súčasnosti. Medzi ne patrí najmä hospodárenie s pohľadávkami, ich vymáhanie a dokončenie kontroly právneho stavu uzatvorených zmlúv, následne aj hľadanie možnosti mimosúdneho urovnania prípadných sporov. Úmyselne sa treba vyhýbať súdnym sporom, pretože stav justície predurčuje ich zbytočné predlžovanie, čo prináša hospodárske straty. Z hľadiska pohľadávok FNM SR (z celkových asi 10 mld. Sk až 15 či 20 % dlhujú podniky v konkurze) považuje J. Kojda za kľúčové urýchlené prijatie novely zákona o konkurze a vyrovnaní. Za kľúčový a najsprávnejší spôsob predaja strategických podnikov považuje verejnú súťaž. „Dáva priestor na hľadanie výhodných podmienok pre predávajúceho i kupujúceho, je dostatočne transparentná a kontrolovateľná z hľadiska verejnosti.“ (Diskusiu členov klubu s J. Kojdom uverejňujeme na 4. strane). Na podujatí sa prezentovala Česká národná zdravotná poisťovňa, Poisťovňa Gerling Slovensko, a. s. Sponzormi boli DHL International (Slovakia), s. r. o., AVIS Slovak rent a car, s. r. o., Theben, a. s. a Hospodársky denník. Peter Višváder

počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím, a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj tráviaceho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom.Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkosti podmienených počasím. Pretrvávať môžu reumatické ťažkosti a sklon k depresii.(zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a početné prehánky, búrky. Popoludní na západe zmenšovanie oblačnosti. Ochladenie. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a východe okolo 21 stupňov. Slabý južný, cez deň postupne severozápadný 4 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m poklesne na 8 stupňov.V utorok bude polooblačno až oblačno, v popoludňajších hodinách ojedinele prehánky. V stredu prechodne veľká oblačnosť až zamračené s dažďom. Nočná teplota 12 až 8, miestami v horských dolinách aj nižšia, najvyššia denná 19 až 23, v severných okresoch okolo 17, v stredu 15 až 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.59 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdampolooblačno14
Atényoblačno26
Belehradbúrky27
Berlínprehánky15
Bratislavaoblačno19
Bruselpolooblačno15
Budapešťdážď18
Bukurešťpolojasno27
Frankfurtprehánky17
Helsinkiprehánky13
Istanbulslnečno27
Kodaňoblačno11
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno26
Milánoslnečno28
Moskvapolojasno26
Oslodážď13
Parížprehánky17
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno28
Sofiapolooblačno27
Štokholmdážď13
Varšavaprehánky17
Viedeňprehánky17
Záhreboblačno28
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.