Hospodársky denník
USD46,884 Sk
EUR42,943 Sk
CHF27,446 Sk
CZK1,185 Sk
  Pondelok  29.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Základňa U.S. Steel v Európe + logo VSŽ


Aké najbližšie zmeny sa udejú vo VSŽ?
Radosť nad únavou prevládla koncom minulého týždňa na tvárach tých, ktorým išlo na valnom zhromaždení akcionárov o odsúhlasenie Memoranda o porozumení - základnej podmienky vstupu U.S. Steel (USS) ako strategického partnera do východoslovenskej oceliarne. Ako uviedol prezident VSŽ Gabriel Eichler, je to „jasne vyjadrená dôvera v správnosť krokov manažmentu“, pričom transakciu podchytenú v memorande sa budú snažiť dokončiť do konca júna. Tá pozostáva z rokovaní a dohôd s bankami, vyriešenia daňových otázok so štátom a spôsobov ich vyplatenia. „Za historickú udalosť pre obidve strany“ považuje schválenie memoranda aj prezident americkej spoločnosti UEC (USX Engineers and Consultants - dcérskej spoločnosti U.S. Steel) John H. Goodish. Ako uviedol, „U.S. Steel Košice umiestnená v tejto lokalite bude pôsobiť ako naša prvá základňa v Európe. Na tento cieľ je určených 700 miliónov USD investícií“. Zároveň potvrdil pre odborárov dôležitý záväzok, na základe čoho memorandum podporil aj odborársky predák Jaroslav Gruber - že nedôjde k prepúšťaniu zamestnancov. Ich úbytok sa udeje iba prirodzeným odchodom do dôchodku. Ďalším zo záväzkov je spolupráca novej spoločnosti s tými firmami, ktoré ostanú vo VSŽ ešte niekoľko rokov s možnosťou predĺženia týchto zmlúv. Ktoré zmeny by však mali nastať v najbližšej budúcnosti vo VSŽ? Založiť by sa mala nová spoločnosť s názvom U.S. Steel Košice Plant so 100-percentnou účasťou USS, kam prejde asi 27 spoločností zaoberajúcich sa oceliarskou výrobou vrátane afilácií v zahraničí s približne 17-tisíc zo súčasných 24-tisíc zamestnancov. Dlhy, ktoré v súčasnosti dosahujú takmer 420 miliónov USD, by sa mali vyrovnať tak, že 320 mil. USD má prevziať U.S. Steel. Ďalších 60 mil. zaplatia Američania v hotovosti a zvyšok železiari vyrovnajú z predaja niekoľkých aktív, ako napríklad spoločnosti Keramika a z pohľadávok po lehote splatnosti, ktoré vymôžu. To by bolo vyrovnanie sa s bankami. Dane v sume 15 mil. USD zaplatí taktiež USS a ostatok VSŽ z vydobytých pohľadávok. V zostávajúcej VSŽ, a. s., už bez dlhov a hutníckych aktivít ostanú asi dve desiatky podnikov s približne 2700 zamestnancami a aktívami s ročným obratom nad 5 mld. Sk. Ladislav Kulík

počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím, a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj tráviaceho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom.Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkosti podmienených počasím. Pretrvávať môžu reumatické ťažkosti a sklon k depresii.(zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a početné prehánky, búrky. Popoludní na západe zmenšovanie oblačnosti. Ochladenie. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a východe okolo 21 stupňov. Slabý južný, cez deň postupne severozápadný 4 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m poklesne na 8 stupňov.V utorok bude polooblačno až oblačno, v popoludňajších hodinách ojedinele prehánky. V stredu prechodne veľká oblačnosť až zamračené s dažďom. Nočná teplota 12 až 8, miestami v horských dolinách aj nižšia, najvyššia denná 19 až 23, v severných okresoch okolo 17, v stredu 15 až 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.59 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdampolooblačno14
Atényoblačno26
Belehradbúrky27
Berlínprehánky15
Bratislavaoblačno19
Bruselpolooblačno15
Budapešťdážď18
Bukurešťpolojasno27
Frankfurtprehánky17
Helsinkiprehánky13
Istanbulslnečno27
Kodaňoblačno11
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno26
Milánoslnečno28
Moskvapolojasno26
Oslodážď13
Parížprehánky17
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno28
Sofiapolooblačno27
Štokholmdážď13
Varšavaprehánky17
Viedeňprehánky17
Záhreboblačno28
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.