Hospodársky denník
USD46,884 Sk
EUR42,943 Sk
CHF27,446 Sk
CZK1,185 Sk
  Pondelok  29.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Naposledy s Billom Clintonom


Európska únia viac uprednostňuje Busha ako Gora
Aj keď v americkom politickom systéme zmena vlády znamená skôr zmenu formy ako podstaty, novembrové prezidentské voľby určite ovplyvnia priority budúcich vzťahov medzi EÚ a USA, uviedol európsky týždenník European Voice k chystanému summitu EÚ - USA, ktorý sa bude konať v stredu v Lisabone, poslednýkrát s Billom Clintonom. Európski odborníci snažiaci sa predpovedať, ako sa vo vzťahoch s EÚ odrazí víťazstvo republikána Georgea Busha juniora či demokrata Alberta Gora, tvrdia, že by o ďalšej liberalizácii svetového obchodu radšej rokovali s pragmatickým Bushom ako s Gorom, ktorí sa opiera o odborárov a ochrancov prírody. Najväčšie obavy v únii vzbudzujú údajné tendencie Bieleho domu vystúpiť zo Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Na summite preto budú predstavitelia únie v obchodných témach veľmi ohľaduplní. EÚ je v USA na pranieri za importný systém banánov a neochotu povoliť dovoz hormónmi upraveného hovädzieho masa. USA zasa vo WTO prehrali spor o úniou kritizované daňové úľavy pre vývozcov. EÚ nechce amerických kongresmanov problematikou WTO podráždiť. Nakoniec vzájomne uvaľované finančné sankcie, predstavujúce niekoľko sto miliónov eúr, sú iba zrnkom celkového obchodu medzi USA a EÚ, ktorý predstavuje okolo dva miliardy eúr. Ďalšou viac ako pravdepodobnou témou stredajšieho rokovania je plánované osamostatnenie sa Európy v otázke bezpečnosti, ktoré je v USA neveľmi vítané. Bush junior možno patrí medzi Američanov, ktorí v živote nevycestovali za hranice, ale pre otázky zahraničnej politiky má po boku jedného z najmazanejších odborníkov - poradcu bývalého šéfa americkej diplomacie Jamese Bakera - Roberta Zoellicka. Ten už bol v Bruseli a rokoval o obchodných a bezpečnostných otázkach. Našťastie pre EÚ patrí Zoellick k zástancom WTO ako mnohostranného fóra i budovania nezávislej európskej vojenskej kapacity. Aj Bush junior už dal najavo, že súhlasí s tým, aby si Európania „upratali na svojom dvore“ sami, a že je za stiahnutie všetkých amerických jednotiek z Kosova do júla budúceho roka. (ČTK/jnk)

počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím, a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj tráviaceho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom.Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkosti podmienených počasím. Pretrvávať môžu reumatické ťažkosti a sklon k depresii.(zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a početné prehánky, búrky. Popoludní na západe zmenšovanie oblačnosti. Ochladenie. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a východe okolo 21 stupňov. Slabý južný, cez deň postupne severozápadný 4 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m poklesne na 8 stupňov.V utorok bude polooblačno až oblačno, v popoludňajších hodinách ojedinele prehánky. V stredu prechodne veľká oblačnosť až zamračené s dažďom. Nočná teplota 12 až 8, miestami v horských dolinách aj nižšia, najvyššia denná 19 až 23, v severných okresoch okolo 17, v stredu 15 až 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.59 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdampolooblačno14
Atényoblačno26
Belehradbúrky27
Berlínprehánky15
Bratislavaoblačno19
Bruselpolooblačno15
Budapešťdážď18
Bukurešťpolojasno27
Frankfurtprehánky17
Helsinkiprehánky13
Istanbulslnečno27
Kodaňoblačno11
Lisabonoblačno23
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno26
Milánoslnečno28
Moskvapolojasno26
Oslodážď13
Parížprehánky17
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno28
Sofiapolooblačno27
Štokholmdážď13
Varšavaprehánky17
Viedeňprehánky17
Záhreboblačno28
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.