Hospodársky denník
USD46,269 Sk
EUR42,949 Sk
CHF27,411 Sk
CZK1,182 Sk
  Utorok  30.Mája 2000

Predsedníctvo ZMOS


Predsedníctvo ZMOS sa na svojom zasadnutí 18. mája t. r. venovalo činnosti ZMOS od X. snemu – pracovnému stretnutiu medzi ZMOS, MH SR a SPP vo veci odškodnenia miest a obcí za bezodplatné prevody ich investícií do vlastníctva štátu, rokovaniu ZMOS a SNS vo vzťahu k X. snemu ZMOS, rokovaniu Rady hospodárskej a sociálnej dohody, najmä v otázke zákonov o štátnej službe a verejnej službe a súčasnému stavu v transformácii štátnych podnikov vodární a kanalizácií. Predsedníctvo ZMOS zhodnotilo priebeh X. snemu a oboznámilo sa s námetmi, ktoré vyplynuli z uznesenia a diskusie delegátov a hostí. Definitívny rozsah úloh sekcií ZMOS schváli Rada ZMOS na svojom prvom rokovaní po sneme 6. a 7. júna 2000 vo Vysokých Tatrách. Bude sa zaoberať aj informáciou o rokovaniach regionálnych združení vo vzťahu k reforme verejnej správy v SR. ZMOS má v súčasnosti 2763 členov, z nich už 2324 uhradilo členské príspevky na rok 2000. Predsedníctvo ZMOS sa zaoberalo hospodárením organizácie za uplynulý rok a návrhom rozpočtu na rok 2000 a oba materiály odporučilo schváliť Rade ZMOS. Ďalším bodom rokovania bol návrh MF SR na zrušenie niektorých štátnych fondov – ZMOS neodporúča tento krok až do času, kým sa neuskutočnia systémové zmeny v oblasti financovania územnej samosprávy, súvisiace s reformou verejnej správy v SR. Predsedníctvo ZMOS vyslovilo pre nedodržanie formálnych pravidiel nespokojnosť s postupom pri voľbách vedúceho delegácie SR v Kongrese miestnych a regionálnych orgánov pri Rade Európy a schválilo nominácie na zahraničné pracovné cesty predstaviteľov ZMOS. Zaoberalo sa aj súčasným stavom v novelizácii Ústavy SR, novelou zákona o zamestnanosti a doplnkom zákona o štátnom rozpočte na rok 2000 o problematike verejnoprospešných prác. Vzhľadom na to, že text novely považuje pre mestá a obce za nepriaznivý a neprijateľný, rozhodlo sa požiadať prezidenta SR, aby zákon nepodpísal. Prídu Taliani
Možnosti spolupráce medzi slovenskými sídlami a talianskymi podnikateľmi zisťovala na návšteve ZMOS skupina talianskych podnikateľov z regiónu Marche (provincia Pesaro). Podnikateľská skupina, ktorá vznikla v roku 1975, sa zaoberá predovšetkým aktivitami v stavebnom sektore, od projektovania cez stavby až po dodávky zariadení. Jej spoločníkmi je 32 firiem z rôznych sektorov a okrem toho reprezentuje ďalších asi 800 firiem, ktoré sú so skupinou spojené obchodnými aktivitami. Skupina (bez spoločníkov) mala v roku 1999 obrat 20 miliárd lír. Na Slovensku má skupina záujem realizovať technicko-finančné, nielen finančné operácie. Po úvodných kontaktoch s naším bankovým sektorom, so Slovenským zväzom výrobných družstiev, s niektorými konkrétnymi sídlami a so ZMOS vidí skupina svoje možné pôsobenie najmä v oblasti bytového a tepelného hospodárstva. Predpokladá, že úvodom spolupráce by mohol byť úvodný projekt, ktorý by overil možnosti úspešných riešení v budúcnosti. Skupina ponúka spoluprácu aj na finančnom zabezpečení projektov. Vzhľadom na rozmanitosť konkrétnych podmienok v jednotlivých mestách a obciach, ako aj vzhľadom na rozmanitosť možných investícií (iné postupy si vyžadujú projekty, ktorých cieľom je zisk a iné tie, ktoré sú neziskové) nemožno presnejšie v tejto etape definovať podmienky spolupráce. V prípade záujmu by mala prvá fáza spolupráce podobu analýzy špecifických potrieb konkrétneho mesta a náčrtu finančného riešenia, druhá fáza by – v prípade seriózneho záujmu slovenského partnera – mala podobu vykonávacieho projektu s následným zmluvným definovaním.
Problémy mestských častí Bratislavy
Nevyhnutnosť zahrnúť do textu Ústavy SR definíciu mestských častí vyjadrili na stretnutí s predsedom a podpredsedami ZMOS starostovia mestských častí Bratislavy na spoločnom pracovnom rokovaní. Napätie vo vzťahoch magistrátu a mestských častí Bratislavy sa zvýrazňuje v súvislosti s reformou verejnej správy, novelizáciou Ústavy SR a zákona o obecnom zriadení, ale pri príprave nového zákona o hlavnom meste SR Bratislave. Mestské časti mali záujem postupovať pri príprave tohto zákona spoločne s magistrátom, avšak napokon sa takáto spolupráca ukázala ako nemožná. Mestské časti vidia v zámeroch magistrátu prílišnú centralizáciu, nesúhlasia s obmedzovaním svojich možností a argumentujú aj faktom, že väčšina alizovaných aktivít s prínosom pre občanov pochádza z ich „dielne“. Okrem legislatívnych otázok bol na programe rokovania aj prenos informácií medzi orgánmi ZMOS a mestskými časťami napriek tomu, že regionálne združenie m. č. Bratislavy má v Rade ZMOS troch zástupcov. (so)
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.