Hospodársky denník
USD46,269 Sk
EUR42,949 Sk
CHF27,411 Sk
CZK1,182 Sk
  Utorok  30.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













A máme sa tu všetci dobre...


Fakultná nemocnica? Potrebujú Štátne sanatórium
A máme sa tu všetci veľmi dobre... Čo na tom, že 18 stavovských i profesionálnych organizácií vrátane zdravotných poisťovní napísalo list premiérovi a požiadalo ho, aby občanov informoval o ekonomickej situácii štátu a jej dosahu na rezort zdravotníctva. Čo na tom, že lekári, farmaceuti, zdravotné sestry a poisťovne spoločne žiadajú predsedu vlády, aby podal verejnú informáciu o reálnych zdrojoch pre zdravotníctvo na rok 2000 a spôsobe oddlženia rezortu. Rovnako tiež informáciu o cieľoch, pozitívach a negatívach súčasnej reformy zdravotníctva, výkonných transformačných krokoch s určením ich konkrétneho a kontrolovateľného časového harmonogramu. Mimochodom, všetci účastníci stretnutia, na ktorom list vznikol, poukázali na nedostatok financií v rezorte, na neriešenie dlhov, nestabilizáciu siete poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, znižovanie dostupnosti liekov a hrozbu platby v hotovosti. Čo na tom, že zákon o štátnom rozpočte mal podľa sľubov už na rok 1999 rátať s výdavkami na zdravotníctvo vo výške 7 % HDP. V skutočnosti je v tomto roku na zdravotníctvo určených len 4,7 %, ale my sa tu máme všetci veľmi dobre... Aspoň podľa tých, ktorí to všetko riadia. Aj keď sa v rezorte zdravotníctva rozhodli zrušiť Fakultnú nemocnicu v Bratislave, ktorá má - okrem iných už aj v Hospodárskom denníku spomínaných predností - pre prípad katastrofického scenára vo svojom podzemí ďalšiu kompletnú nemocnicu, čo dnes už nie je žiadne tajomstvo. Zodpovedných a kompetentných netrápi ani to, ako robí ministerstvo zdravotníctva transparentnú privatizáciu. Za riaditeľku polikliniky v Turzovke napríklad vymenovali človeka, ktorý nespĺňa základné kvalifikačné predpoklady, stala sa ňou stredoškoláčka. Je to však manželka prednostu
okresného úradu. Prednosta krajského úradu sa vyjadril, že nikto o tento post nemal záujem. Poslanec Štefan Zelník bol však na prieskume v Turzovke, rozprával sa s lekármi v poliklinike a zistil, že to nie je pravda. Nikto ich neoslovil, ani neinformoval a konkurz nebol nikde vypísaný, takže sa nikto nemohol prihlásiť. O situácii informoval na zasadnutí Výboru NR SR pre zdravotníctvo a sociálnu starostlivosť ministra Tibora Šagáta. Kocky sú však už hodené. A 15 lekárom, ktorí v poliklinike pracujú, nikto nevie dať garancie, že to budú oni, s ktorými sa ráta pri privatizácii. Je tu totiž úplne iná skupina; ktorá s odbornosťou v tejto oblasti i s týmto zariadením nemá nič spoločné. Pritom v apríli 1999 minister Tibor Šagát predkladal vo vláde materiál Návrh rozpracovania Programového vyhlásenia vlády SR na podmienky rezortu zdravotníctva - okrem iného sa v ňom píše, že sa pri privatizácii zohľadní záujem zamestnancov zdravotníckych zariadení, ktorí v nich pracujú... Nuž, v Turzovke už „zohľadnili“.
Ale pre istotu u nás vyhlásili program Stop klientelizmu a korupcii. Takže sa tu máme zrejme všetci veľmi dobre. Aj keď v niektorých nemocniciach, ktorých riaditeľov si súčasný minister vyvolil, hrozí z ekonomických dôvodov odpojenie od elektrickej energie či vody... Vyzerá to tak, akoby to nikoho netrápilo. Veď prečo by aj malo. Premiér a tí ostatní majú svoju nemocnicu, svojich lekárov a osobitný prístup zdravotníckeho personálu. Bývalé štátne sanatórium síce premenili po roku 1989 na Národný onkologický ústav, nová garnitúra si však vytvorila nové zariadenia pre seba i svojich blízkych. Slová na túto tému dávno zavial prach, a tí, ktorí rozhodujú o úrovni zdravotnej starostlivosti obyvateľstva, majú veľmi ďaleko nielen k hlasom stavovských organizácií, ale aj k ostatným bežným, radovým pacientom. No spokojnosť im rozhodne nemožno uprieť. Najmä tým na najvyšších postoch... A ešte ďalší problém: mesačné priame straty zdravotných poisťovní predstavujú sumu osem až desať miliónov korún zásluhou našej liekovej politiky. Presnejšie z dôvodu hradenia drahších a v konečnom dôsledku zablokovania lacnejších liekov. Pri tom len v liekoch sa zdravotníctvo zadlžuje asi sto miliónmi korún mesačne. Z radov odborníkov sa ozývajú hlasy, že nariadenie v tejto oblasti je komplikované, potláča princíp účinnej látky a tvrdo postihuje generické lieky. Ľudmila Koníková

Počasie

Budú prevládať intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Zväčša pozitívny je vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom, k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k zvýšeniu krvného tlaku.Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia. Častejší môže byť výskyt ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho aj dýchacieho systému. Znížiť sa môže výkonnosť a schopnosť sústredenia sa.(zč)

Dnes bude prevažne polojasno, na severe pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe miestami 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu veľká oblačnosť a na väčšine územia dážď, popoludní na západe zmenšovanie oblačnosti. Vo štvrtok polooblačno, na severe a východe oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 13 až 18, vo štvrtok na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.41 hod.

Amsterdampolojasno15
Aténymalá oblačnosť29
Belehradpolooblačno18
Berlíndážď11
Bratislavapolooblačno18
Bruselpolojasno17
Budapešťpolojasno19
Bukurešťdážď24
Frankfurtdážď15
Helsinkioblačno22
Istanbuloblačno25
Kodaňprehánky11
Kyjevdážď19
Lisabonjasno25
Londýndážď15
Madridjasno28
Milánooblačno20
Moskvaoblačno24
Oslozamračené12
Paríždážď14
Prahapolooblačno15
Rímpolooblačno29
Sofiapolooblačno17
Štokholmdážď14
Varšavadážď12
Viedeňdážď18
Záhrebzamračené17
Ženevadážď17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 28. 5. 2000: Bratislava 99,38, Sliač 97,51, Košice 98,59, Poprad 93,27. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.