Hospodársky denník
USD45,755 Sk
EUR42,966 Sk
CHF27,351 Sk
CZK1,183 Sk
  Streda  31.Mája 2000

Veľká nespokojnosť v regiónoch


Sám seba sa pýta, odkiaľ berie silu vydržať
Ján Králik (SDĽ) je primátorom v Banskej Bystrici, zároveň aj predsedom okresnej organizácie SDĽ. Ako straníckeho funkcionára, primátora a ekonóma ho pozývajú na zasadnutia ústredných orgánov SDĽ. Jedným z veľkých problémov Banskej Bystrice, o ktorom sme sa rozprávali, je jej zadlženosť. Po termíne splatnosti majú dlhy za 330 mil. Sk, pričom mesto dostáva ročne podielové dane vo výške 110 mil. Sk. Keď pripočítame ďalšie podlžnosti, tak suma predstavuje až 1,3 mld. Sk. „Sám seba sa niekedy pýtam, odkiaľ beriem silu vydržať,“ zdôveril sa. Existuje riešenie ako von z dlhov?
- Snažíme sa úvery zmeniť na dlhodobejšie, ale ako to pozorujem, tak v Banskej bystrici, ale aj v iných mestách sa to nedarí. Súvisí to s celkovou ekonomikou Slovenska. Zahraničné banky nemajú dôveru a záujem v súčasnej situácii kapitálovo vstúpiť do nášho finančného sveta. Domáce banky, od ktorých úvery pochádzajú, akoby nemali záujem
túto otázku riešiť, hoci často v rozhovore s nimi hovorím - preboha, keď ste dávali úvery, museli ste si veci preverovať. Odpoveď je rovnaká. Vraj nepočítali s takým poklesom výkonnosti slovenskej ekonomiky, aký nastal. Mysleli si, že obce a mestá dostanú viac podielových daní, že dostanú viac možností na podnikanie, že prídu zahraniční investori… Nemáte pocit, ako keby sa niektoré banky nesprávali ekonomicky a podnikateľsky, ale vyslovene politicky? - Žiaľ, musím povedať, že aj riešenie pre Banskú Bystricu by sa našlo, keby sa nesprávali politicky. Ani dnešná situácia sa však nedá riešiť inak ako politicky. Mám pocit, že vo vzťahu k Banskej Bystrici prevláda negatívny politický postoj napriek tomu, že by mal prevládať kladný. Napríklad na sídlisku Sásová žije približne 22-tisíc obyvateľov. Je tam málo obchodov, ľudia nosia nákupy z mesta. - V týchto situáciách sa človek dostáva do dvojakých pozícií. Keď vlani bol záujem Billy postaviť tam obchodné stredisko, tak sa vzbúrili podnikatelia a niektorí poslanci, ktorí povedali, že tí, ktorí toto sídlisko sanujú, prídu o príležitosti. Pritom dnes tých ľudí vidím nakupovať v Bille, ktorá je v centre. Veľmi ma zarmucuje, že nositelia negativistických
postojov sa vedia zorganizovať, ale nevedia sa zorganizovať tí, ktorí podporujú to, čo je potrebné. Ako musí byť primátor vybavený, aby zvládol svoju funkciu?
- Nebol som hneď pochopený, hoci som mal predstavu, ako problémy riešiť. Niektorí si mysleli, že keď chcem zaplatiť dlhy, ktoré spôsobil môj predchodca, tak som jeho nasledovník. Navrhoval som riešenia, aby mesto mohlo žiť a aby sme sa nedostali do exekučného konania a chcel som zaplatiť. Ako ekonóm chápem, že zmluva je zmluva a z nej sa vycúvať nedá. Nedávno sme schválili predaj majetku mesta za 39 mil. Sk, aby sme sa dostali spod exekučného konania
Prvej komunálnej banky. To sme mohli spraviť už pri nástupe. Veci sa však ťažko vysvetľujú, ak sa začnú spolitizovávať. Boli u nás odborníci na financovanie zo Švajčiarska a z Nemecka a povedali: Pán primátor, bez iného prerozdeľovania financií štátu sa situácia vyriešiť nedá... Buď sa urobí reštrukturalizácia dlhov, alebo nič iné vám nevieme navrhnúť. Aký je rozdiel medzi poslancami parlamentu a na komunálnej úrovni? - Na komunálnej úrovni sa nedajú hrať
politické hry,
pretože ste každý deň v kontakte s občanmi. Príčina a dôsledok našich rozhodnutí sa okamžite prejavujú, pričom v NR SR je veľký odstup, čo dáva možnosti politikárčeniu. Ako sa pozeráte na to, čo sa dnes deje v koalícii?
- Bol som obvinený, že rozbíjam túto vládu. Sú to hlúposti, lebo ako odborník – ekonóm a nie ako straník som povedal, že dlhodobo sa nedajú makroekonomické ukazovatele udržať bez rozvoja mikroekonomiky. To je aj v poučkách učebníc strednej ekonomickej školy. Táto vláda sa, žiaľ, správa tak, že sa nezaujíma o mikroekonomiku a prezentované makroekonomické ukazovatele onedlho skončia. Dá sa jediným slovom, napríklad slovom vzbura definovať to, čo teraz robí SDĽ? - Je to vzbura tých, ktorí volili SDĽ a chcú, aby sa im zodpovedala za svoje činy. To čo sa deje, je odrazom zanedbania toho, čo je tam dole, medzi ľuďmi. Poznám aj názory sympatizantov SDK a SDKÚ. Hovoria, ako je možné, že niektorí členovia vlády vrátane premiéra k svojim okresným funkcionárom, prednostom okresných úradov za celé doterajšie obdobie neprišli? Ako to bude pokračovať? Zastaví sa, alebo prerazí?
- Nemyslím si, že sa zastaví. Ak ostatná časť vlády nepochopí, že nemôže ľavicu decimovať, ale musí s ňou spolupracovať, tak tlak zdola prinúti ten vrch vystúpiť z vlády.
Jednoducho na zjazde povieme – vystupujeme! Bude prijaté uznesenie a je koniec. Prvá časť zjazdu SDĽ bude začiatkom júla. Má sa zaoberať problémami v koalícii, ale aj personálnymi otázkami. Na post predsedu SDĽ kandiduje J. Migaš a M. Ftáčnik. Naozaj pripúšťate takúto možnosť?
- Áno. Avšak treba brať to, čo som povedal: Ak pravicová časť vlády nepochopí, že sú tu aj ľavicové hodnoty a že má vo vláde aj ľavicového partnera. Je výstup reálny?
- Je to reálne, lebo dole je maximálna nespokojnosť.
Čo bude potom?
- Budú nové voľby.
Andrej Pokojný
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.