Hospodársky denník
USD47,37 Sk
EUR42,441 Sk
CHF27,37 Sk
CZK1,158 Sk
  Utorok  9.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Cena za nevyhnutnosť


Západ vie, že by mal zmeniť prístup k Iraku, ale...
Takmer desať rokov sankcií na Irak sa míňa účinkom. Jediným ich výsledkom je zničená ekonomika a podľa oficiálnych údajov irackého ministerstva zdravotníctva milión mŕtvych. Zahraničné výskumy ukazujú ešte na horšie. Kým výskumy z Kolumbijskej Univerzity hovoria o 100- až 200-tisícoch detí mladších ako 5 rokov, ktoré zomreli následkom sankcií v období od roku 1991 - 1998, teda od 20 do 60 detí denne, podľa správy UNESCO za rovnaké obdobie je tento počet až pol milióna. Aj oficiálne kruhy USA priznávajú, že tento počet je poľutovaniahodný, do budúcnosti je však zotrvanie postoja nevyhnutné ako tlak na Saddáma Husajna, ktorý sa aj tak míňa účinkom. Súčasný sporadický tréning USA a Veľkej Británie v bombardovaní irackých rovnobežiek nebude mať nikdy za následok srdečnejšie správanie sa Bagdadu k Západu, či dovolenie inšpektorom vojsť všade tam, kde by chceli. Husajn vie, že by mohol skončiť túto ságu utrpenia hneď zajtra, vie však oveľa lepšie aj to, že zo sankcií môže ťažiť mocensky a morálne, v podobe zomknutosti trpiacich Iračanov a ich podpore svojho vodcu. To si už uvedomuje aj Západ. Totiž, program pomoci „ropa za potraviny“, ktorý v konečnom dôsledku nezačal fungovať do roku 1996, mal v pôvodnom scenári povoliť Iraku predaj ropy každého pol roka za 1,32 mld. USD na nákup potravín a humanitárnej pomoci. Lenže, hocako nadnesene to znie, v skutočnosti to bolo asi viac ako dolár mesačne na jedného Iračana, a to nehovoríme ešte o potrebe rekonštrukcie infraštruktúry (dnes môže Irak dovážať za 3,4 mld. USD, avšak zlé potrubie nedovoľuje aj tak zvyšovať pôvodný limit, a teda čerpať pridelenú pomoc). Okrem toho byrokracia a prístup irackého vedenia ešte viac zneefektívňujú celú zdĺhavú mašinériu fungovania programu (dodávka potravín do Iraku trvá asi tri mesiace od jej schválenia). Ak sa tam aj zdravotnícke potreby dostanú, niekedy nemôžu byť použité, pretože neexistujú doplnkové položky. A rovnako tak bez získania hotovosti Irak v podstate nemôže platiť za import. Takže obchod (export a import) predstavoval v roku 1991 asi 44 % HDP z roku 1989, pričom podľa MMF sa ekonomika scvrkla o dve tretiny. Tým je každý sektor odkázaný na zahraničnú pomoc, pretože Bagdad nemusí a vlastne sa sám ani nemôže posnažiť pozviechať ekonomiku. Program sa musí zmeniť. OSN by mala mať možnosť použiť finančné prostriedky aj v hotovosti, napríklad na školenie zdravotníckeho personálu o použití zdravotnej pomoci. To jej zatiaľ sankcie nedovoľujú a o tom odmietajú uvažovať aj USA, ktoré sú predovšetkým proti zmene príslušnej rezolúcie BR OSN. Tým však podporujú v Iračanoch presvedčenie, že Spojené štáty sú zodpovedné za ich smrť, epidémie a utrpenie, a nie Saddám Husajn, ktorý si veselo môže z bočných príjmov zušľachťovať svoj majetok. Slávka Blazseková

Amsterdam oblačno24 
Aténypolojasno25
Belehradslnečno27
Berlínpolojasno25
Bratislavapolojasno27
Bruseloblačno23
Budapešťtakmer jasno27
Bukurešťslnečno26
Frankfurtoblačno25
Helsinkislnečno16
Istanbulprehánky17
Kodaňoblačno18
Kyjevpolojasno19
Lisabonprehánky21
Londýnoblačno23
Madridprehánky19
Milánooblačno26
Moskvaslnečno16
Osloslnečno22
Parížoblačno24
Prahaprehánky24
Rímslnečno26
Sofiatakmer jasno23
Štokholmslnečno17
Varšavapolojasno22
Viedeňpolojasno27
Záhrebpolojasno25
Ženevapolojasno24

počasie

Na našom území prevláda počasie, ktoré u meteosenzitívnych ľudí zosilňuje pocit nespokojnosti. Mierne sa môže zvýšiť záťaž krvného obehu, častejšie sa môžu prejaviť zdravotné ťažkosti u osôb s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Prevládajúce počasie môže podmieniť aj vyšší psychický stres. Po telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava, možné sú poruchy spánku. Je sklon k podráždenosti, nervozite, prípadne poruchám koncentrácie. Vzhľadom na zvýšené riziko úrazov a nehôd je potrebná pozornosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave.Zajtra neočakávame zmenu účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, cez deň miestami oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Stále veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade cez deň juhovýchodný vietor 4 až 7 m/s.V stredu a vo štvrtok bude jasno až polojasno, cez deň miestami prechodne oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Stále veľmi teplo. Najnižšia nočná teplota 14 až 10, v dolinách a kotlinách zväčša okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 28 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.21 a zapadne o 20.16 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.