Hospodársky denník
USD45,879 Sk
EUR42,842 Sk
CHF27,22 Sk
CZK1,186 Sk
  Piatok  2.Júna 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Strategický investor sa žiada aj do Devín banky

S ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou
V uplynulých dňoch sa začalo opäť častejšie hovoriť o prípravných prácach na návrhu zákona o štátnom ro. . .

Obilie tým, ktorí ho potrebujú

Narastá nespokojnosť s uvoľňovaním zo štátnych rezerv
Poľnohospodári oceňujú, že sa podarilo podpísať zmluvu o pôžičke kŕmneho jačmeňa, pšenice a kukurice zo Štátny. . .

Chcete sa sťažovať?

Aby ste dosiahli nápravu...
Ak sa chce fyzická alebo právnická osoba (FO a PO) domáhať ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, pretože došlo k ich porušeniu aleb. . .

Colný dlh zrušili

Zabrániť zneužitiu zmeniek
Ministerstvo financií SR po preskúmaní predloženého spisového materiálu zrušilo rozhodnutie Colného riaditeľstva SR, na základe ktorého mal Slovenský p. . .

Program podpory

Európska komisia začala v Rumunsku grantový program za 30 mil. EUR s cieľom podporiť malé a stredné podniky, ktoré postihla priemyselná reštrukturalizácia. Prostriedky z grantu by však. . .

Riešiť chudobu

Prioritou Svetovej banky by sa podľa jej prezidenta Jamese Wolfensohna v nadchádzajúcom storočí malo stať riešenie chudoby. Závažnosť problému zdôvodnil skutočnosťou, že zo šesť miliárd. . .

Maďarský rekord

Expanzia maďarskej ekonomiky sa v prvom štvrťroku zrýchlila na 6,8 % z 5,9 % v poslednom kvartáli minulého roka. Táto hodnota dokumentuje najrýchlejší rast hrubého domáceho produktu kr. . .

Drahší benzín

V Nemecku zdražel liter benzínu za posledný rok a pol približne o 50 fenigov. Priemerný vodič tak v súčasnosti zaplatí mesačne o 50 DEM viac ako na začiatku minulého roka. Z toho 16 DEM . . .

Deficit rastie

Hospodárenie štátneho rozpočtu ČR sa v máji skončilo s deficitom 13,5 mld. Kč. V minulom roku schodok v máji robil 10,2 mld. Kč. Príjmy dosiahli 221,2 mld. Kč, zatiaľ čo výdavky preds. . .

Stále v pluse

Index nákupných manažérov pre celú eurozónu, ktorý meria aktivitu spracovateľského priemyslu v tomto regióne v máji klesol z rekordných 60,7 bodu dosiahnutých v apríli na 59,7 bodu. Z . . .

Ako uspieť?

Efektívnosť zariadení v nadväznosti na ceny služieb je na programe dnešného jarného stretnutia Zväzu hotelov a reštaurácií na Podbanskom. Diskutovať sa bude o formách a účinnosti propagá. . .

Požiare v lesoch

Celkové škody, ktoré domácim subjektom obhospodarovania lesov spôsobili v priebehu minulého roka požiare, dosiahli 5,085 mil. Sk. Priemerná výška škôd za posledné štyri roky predsta. . .

Bez výplat

Spolu asi 600 zamestnancom štyroch bývalých dcérskych spoločností OTF Holding, a. s., Nižná sa oneskorujú mzdy. Finančné ťažkosti uvedených spoločností spôsobil kolaps najstaršieho výrobc. . .

O informáciách

Prezident SR Rudolf Schuster nepozná príčinu, z ktorej pramenia obavy, že by nepodpísal zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Ak sa na základe odborného posudku zistí, že v záko. . .

Tri nové poistné produkty

VÚB s Nationale Nederlanden a R+V Poisťovňou
Začiatkom apríla tohto roka podpísala Všeobecná úverová banka zmluvu o strategickej spolupráci s dvoma renomovanými poisťo. . .

Do mínusu zásluhou dlhov

Rozpočet v máji s deficitom 2,2 mld. Sk
Hospodárenie štátneho rozpočtu SR sa skončilo na konci mája so schodkom 2,2 mld. Sk, čím oproti aprílu došlo k zhoršeniu o 3,8 mld. . .

Asi sa to nenaučíme

Poznámka Ľudmily Koníkovej
Pamätám si časy, keď som ako dieťa stávala v dlhých radoch na jablká, v úsilí zavďačiť sa rodine. Narodila som sa totiž v päťdesiatych rokoch. V živ. . .

Strany a hnutia - 1

DS - Podľa vyhlásenie Petra Zajaca sa na verejnosti už nebudú zaoberať témou vnútorného usporiadania SDK. Na margo SDKÚ povedal, že jej vnútorná neusporiadanosť zaťažuje všetky . . .

Pokles úverov

Stratu vo výške 65,36 mil. Sk zaznamenal za uplynulý rok Trnavský cukrovar. V porovnaní s predchádzajúcim rokom znížili stratu o 57,444 mil. Sk. Aktíva rovnako ako pasíva spoločnosti . . .

Nový závod

Spoločnosti LR Crystal Lednické Rovne a Grafobal Skalica včera v Lednických Rovniach otvorili nový závod na výrobu a spracovanie obalov - Crystalgraf. Vznikol ako štvrtá výrobná firma s . . .

bilancia - Pal-Inalfa v zisku

Producent komponentov pre automobilový a kopírovací priemysel, ako aj bielu techniku - Pal-Inalfa Vráble, dosiahol v minulom roku zisk 17,034 mil. Sk (rok 1998 skončil . . .

hliník - Dobrý štart

Slovalco Žiar nad Hronom dosiahol zisk pred zdanením 415,6 mil. Sk, čím prekročil plán o 120 percent. Doteraz vyrobili tovar v hodnote za 9,912 mld. Sk, pričom v tomto roku plá. . .

seminár - Otázky exportu

Aktuálny stav možností podpory exportu a jeho budúcich perspektív pre podnikateľov je hlavnou témou dvojdňového odborného seminára, ktorý sa včera začal na Donovaloch. Stre. . .

vývoz - Figaro v mínuse

Stratu vo výške 53,347 mil. Sk zaznamenal za rok 1999 významný domáci výrobca cukroviniek a predajca kávy Jacobs Suchard Figaro Bratislava. V roku 1997 pritom jeho čistý zis. . .

Dvíhajú hraničné závory + logo EAN

S čiarovým kódom tovar aj na vývoz
Názov a označenie výrobku je súčasťou dohody o cene na celom svete. Systém EAN-UCC je práve tým systémom štandardov, ktorý u. . .

Súťaž zvýrazní značku MOL

Trikrát 25 litrov benzínu dáva možnosť výhry
Od 1. júna do 31. júla sa uskutoční druhé pokračovanie súťaže spoločnosti MOL Slovensko, ktorá je určená motoristom. Môže sa. . .

Telekom prihráva Telekomu?

Komentuje Jozef Kunik
V dlhoročnom kolotoči privatizovania Slovenských telekomunikácií (ST) máme opäť novinky. Jednou je skutočnosť, že rakúsky Telekom Austria, ktorý. . .

Faux pas

Nezalichoťte Arabom, že ... vďaka nim ... môžete označiť objem spoločného obchodu arabskými číslicami. Pretože tie vlastne pochádzajú z Indie a až potom cez severnú Afriku a Španielsko „pre. . .

Pred rokovaním dúšok senovky

Ako sa vlastne stal Onasis miliardárom? Čítal viac odborných kníh? Dostal do vienka podstatnejší kus talentu? Narodil sa pod šťastnejšou hviezdou, či mu v pravejší čas . . .

Dnes adoptujem slona ...

Pred sloňou ohradou nadšene tlieska hlúčik ľudí. Slon sa teší mimoriadnej popularite, pretože dokáže zabaviť aj toho najnamosúrenejšieho návštevníka. Zrazu namieri chobot n. . .

drobničky

l Účasť na megakoncerte Gods of Metal, ktorý sa začína 10. júna v Monze (Taliansko), prisľúbili o. i. aj skupiny Iron Maiden a Demons & Wizards. l Legendárna britská heavymetalová skupin. . .

drobničky

l Nový film bratov Coenových s pracovným názvom The Barber Project sa inšpiruje filmami čiernej série.l Po piatich rokoch od snímky Pred dažďom chystá macedónsky režisér Milčo Mančevski no. . .

Spieva o tom, čo zažila

V týchto dňoch v poradí už tretí vydala česká speváčka Denisa Marková nový album pod názvom Všechno co mám. Názov je symbolický po niekdajšom hudobnom a speváckom debute v š. . .

Aristotelion do Európy

Šíriť mierové posolstvo olympionizmu je úlohou Medzinárodného inštitútu pre kultúru Aristotelion so sídlom v Ríme. Usiluje sa aj o široké podchytenie a koordináciu aktivít ml. . .

Hold rodnému kraju

Máloktorý umelec sa môže popýšiť takou bohatou tvorbou ako akademická maliarka Ľudmila Lakomá-Krausová z Michaloviec. Rodáčka z Veľkých Zálužíc svoje životné jubileum (nar. 1940) . . .

Ako sa kradne umenie

Podľa štatistík sa FBI podarí vypátrať iba necelých päť percent ukradnutých umeleckých diel. V súčasnosti už agenti poisťovní, takisto ako majitelia dražobných siení, maximálne . . .

Štýl a humor

Súčasná výstava vo viedenskom Židovskom múzeu je venovaná úspešnému umeleckému páru - Lucii a Paulovi Petrovi Porgesovcom. Tieto „viedenské deti“ sa zoznámili na úteku pred nacistami v. . .

Komu medaila Kongresu?

Na malom ostrovčeku v strede jazera, kde naokolo neboli žiadne člny, vari okrem toho, na ktorého dne poznačenom popraskanými vrstvami farby ležala mŕtvola mladej ženy. Ako sa . . .

Peter Dvorský na zámku

Medzinárodný hudobný festival Petra Dvorského, ktorého prvý ročník sa uskutočnil minulý rok, sa začne 4. júna na zámku v českom mestečku Jaroměřice nad Rokytnou. Podujat. . .

Vývoj spotrebiteľských cien v apríli 2000

Spotrebiteľské ceny sa v apríli oproti marcu úhrnne nezmenili, napriek tomu ceny vzrástli v odboroch hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,6 %, bývanie, voda. . .

Zoznam výhercov „Veľkej AJ OZAP hry“:

1. cena Kožená sedacia súprava
Ing. Helena Slivková, Aténska 3, 040 13 Košice
2. cena Rohová počítačová nábytková zostava
František Kaplan, Ul. Janka . . .

Trnavské Zlato v tieni Hrudky

Zlá tradícia, primálo syra na našich jedálnych stoloch
V tomto roku je novým kormidelníkom akciovej spoločnosti Tamilk Trnava Ing. František Knapík. Vybrali si ho do. . .

Mliekareň pri oravskom mori

Gazdujú dobré, premysleným postupom manažmentu stratu nahradil ziskV jednom z najkrajších a najpoetickejších kútov Slovenska - na Orave - je sídlo výrobcu širokého sorti. . .

Reči sa vravia a mäso konzumuje

Svetová výstava pre slovenské firmy bránou na nemecký trh
Už v roku 1939 mäsiar a údenár Karol Kabát, dnes už nebohý, zásoboval domácnosti v Trnave a jej okolí mäs. . .

Odďaľujú starobu

Ich doménou je Žilina
O výrobkoch žilinských mliekarní Laktis sa často hovorí nielen na výstavách, kde lákajú svojím dizajnom, ale aj medzi spotrebiteľmi. Už aj preto, že sú kval. . .

Na zladenie kroku kandidátov

Slovenskej republike na tento rok pridelia 100 mil. EUR
Európska únia podporuje snahu kandidátskych krajín o vstup do organizácie. Z tohto dôvodu bol v roku 1989 vyt. . .

Ako ozdraviť agrokomplex

Spoločná poľnohospodárska politika
V súlade s cieľmi spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ sa vytvoril program Sapard (Special Aid for Pre-Accession measures for Agricultu. . .

Plný prechod na postupy EÚ

Administratívne a rozpočtové štruktúry a čo z toho vyplýva
Program Ispa (Instrument for Structural Policies for Pre-Accession) predstavuje nástroj štrukturálnej politiky v. . .

Osobitná sadzba

Podľa § 52 zákona č. 366/1999 Z. z. je daň vyberaná zrážkou z tých príjmov fyzických a právnických osôb, na ktoré sa vzťahuje osobitná sadzba dane podľa § 36 tohto zákona.Ide o pri. . .

Zabezpečenie dane

Zrážka dane na jej zabezpečenie, ktorá je preddavkom na daň, sa môže vykonávať v nasledujúcich prípadoch (§ 53 zákona č. 366/1999 Z. z.):1. Rozhodnutím správcu dane (fyzickej osob. . .

Výber dane z príjmov zrážkou

Postup platný od 1. januára 2000 podľa nového zákona
Fyzické i právnické osoby vyrovnávajú svoje daňové povinnosti z príjmov dvoma hlavnými spôsobmi. Základnou form. . .

Daňoví nerezidenti

Uvedené sadzby dane sa aplikujú len v prípadoch, ak medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia neustanovuje postup iný.Sadzba dane Druh príjmu, plynúci zo zdrojov na úze. . .

Príjmy zo závislej činnosti

Zrážka mesačných preddavkov
Tretím, najviac rozšíreným spôsobom vyberania dane zrážkou, je zrážanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných p. . .

Zdaňovanie cudzincov

Ako sa postupuje v roku 2000
Za tzv. daňových nerezidentov sa považujú, pokiaľ ide o fyzické osoby, tí daňovníci, ktorí nemajú na území SR bydlisko, ani sa tu zvyčajne nezdr. . .

Daň a jednotlivé druhy príjmov fyzických osôb

Sadzba Druh príjmu
___________________________________________
25 % Podiel na zisku tichého spoločníka,
25 % Vyrovnací podiel pri zániku účast. . .

Autorské honoráre

Ako si máme zdaniť externé honoráre za publikovanie v periodickej tlači? Patria medzi príjmy podľa § 7 alebo do § 10 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov? Máme ich uviesť . . .

Ostrov bohmi vyvolený

Grécke ostrovy každoročne priťahujú predovšetkým svojou exotickou polohou, priaznivou klímou, teplým morom a, samozrejme, svojou pohostinnosťou. Grécka cestovná kancelária Ae. . .

Meniny

dnes Xénia
v sobotu Karolína
v nedeľu Lenka
dnes Jarmil
v sobotu Tamara
v nedeľu Dalibor. . .

Slovensko 1

0.05 - 5.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Ivan Stadtrucker: Spoveď Andyho Warhola. Hra
10.00 Minižurnál
10.30 Odkazy
11.00 Štúdio Kontakt. Vidi. . .

Počasie

Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, čo pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa však majú šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie, môžu reagovať náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, na severe prechodne oblačno. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 18 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s.V sobotu bude jasno až polojasno. V nedeľu ojedinele búrky. Najnižšia nočná teplota 13 až 9 stupňov, v sobotu v údoliach okolo 7, v nedeľu o 2 stupne teplejšie. Najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.44 hod.

Amsterdampolooblačno22
Atényjasno29
Belehradjasno25
Berlínslnečno24
Bratislavapolooblačno24
Bruselpolooblačno23
Budapešťpolooblačno23
Bukurešťpolooblačno26
Frankfurtpolooblačno22
Helsinkidážď14
Istanbulpolooblačno24
Kodaňdážď17
Kyjevpolooblačno22
Lisabonpolooblačno23
Londýnpolooblačno21
Madridslnečno32
Milánopolooblačno28
Moskvajasno22
Osloprehánky14
Parížoblačno23
Prahaoblačno21
Rímjasno33
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky15
Varšavaobčasný dážď19
Viedeňpolooblačno21
Záhrebjasno27
Ženevapolooblačno26

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 31. 5. 2000: Bratislava 99,85, Sliač 97,83, Košice 98,79, Poprad 93,30. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.