Hospodársky denník
USD45,879 Sk
EUR42,842 Sk
CHF27,22 Sk
CZK1,186 Sk
  Piatok  2.Júna 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Colný dlh zrušili


Zabrániť zneužitiu zmeniek
Ministerstvo financií SR po preskúmaní predloženého spisového materiálu zrušilo rozhodnutie Colného riaditeľstva SR, na základe ktorého mal Slovenský plynárenský priemysel, š. p., Bratislava zaplatiť colný dlh v sume viac ako 291 mil. Sk. O zrušenie tejto dodatkovej dane zo spotrebnej dane z uhľovodíkových palív a mazív a z DPH sa vedenie SPP usilovalo už niekoľko mesiacov. Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa SPP Pavla Kinčeša, ktoré vyslovil vo včerajšom rozhovore pre náš denník, proti výmeru sa vzápätí po jeho prijatí odvolali. Hoci odvolanie SPP najskôr zamietli, po opätovnom odvolaní sa uskutočnilo rokovanie za účasti kompetentných, a tí navrhli isté riešenia. To, že ministerstvo financií napokon získalo iný názor na postup Colného úradu potvrdzuje fakt, že dodatkovú daň napokon zrušilo. Veď zavedenie dodatkovej dane by okrem iného zabrzdilo rozvoj paroplynov na Slovensku a dotklo by sa aj Nafty Gbely. Tento týždeň P. Kinčeš prijal opatrenia, ktoré zabránia zneužitiu zmeniek. Aby sa v budúcnosti predišlo vzniku ďalších káuz typu „Duckého zmenky“, zmenil chod interných dokladov, ktorý určuje smernica o pravidlách podpisovania zmenkových právnych vzťahov zástupcami tohto podniku. Podľa novej smernice sa ruší právo generálneho riaditeľa ako štatutárneho orgánu podpisovať zmenky samostatne. Ak SPP vystaví zmenku, podpíšu ju spoločne generálny riaditeľ a ďalší, smernicou určení členovia vedenia podniku. Zároveň P. Kinčeš vyhlásil, že od nástupu do funkcie v SPP nepodpísal žiadne zmenky, ktoré by neboli dopredu riadne zaevidované právnym oddelením a finančným úsekom v podniku. Zdena Rabayová

Počasie

Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, čo pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa však majú šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie, môžu reagovať náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, na severe prechodne oblačno. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 18 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s.V sobotu bude jasno až polojasno. V nedeľu ojedinele búrky. Najnižšia nočná teplota 13 až 9 stupňov, v sobotu v údoliach okolo 7, v nedeľu o 2 stupne teplejšie. Najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.44 hod.

Amsterdampolooblačno22
Atényjasno29
Belehradjasno25
Berlínslnečno24
Bratislavapolooblačno24
Bruselpolooblačno23
Budapešťpolooblačno23
Bukurešťpolooblačno26
Frankfurtpolooblačno22
Helsinkidážď14
Istanbulpolooblačno24
Kodaňdážď17
Kyjevpolooblačno22
Lisabonpolooblačno23
Londýnpolooblačno21
Madridslnečno32
Milánopolooblačno28
Moskvajasno22
Osloprehánky14
Parížoblačno23
Prahaoblačno21
Rímjasno33
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky15
Varšavaobčasný dážď19
Viedeňpolooblačno21
Záhrebjasno27
Ženevapolooblačno26

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 31. 5. 2000: Bratislava 99,85, Sliač 97,83, Košice 98,79, Poprad 93,30. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.