Hospodársky denník
USD45,712 Sk
EUR42,96 Sk
CHF27,726 Sk
CZK1,199 Sk
  Streda  28.Júna 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Múdry zamestnávateľ stavia na korektnosti

Začiatkom júla by mala vláda prerokovať tri návrhy nových zákonov a jednu novelu, ktoré sú podstatou reformy pracovného práva. Do záverečnej fázy plnenia sa . . .

Naštartujú zajtrajšie vývozy dnešné dovozy?

Slovenský ústup vonkajšej ekonomickej nerovnováhy
Už vlani sa podstatne zmiernila vonkajšia nerovnováha slovenskej ekonom. . .

Stavebníctvu chýba dynamika

Oficiálne sme čakali rast, ale opäť sme sa dočkali pádu
V roku 1999 sa znížili stavbárske výkony až o 26 percent a situácia sa nezlepšuje ani v prvých mesiacoch roku 2. . .

Fínsky rast

Hrubý domáci produkt Fínska vzrástol v prvom štvrťroku tohto roka o 5,2 %. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 1999, keď hrubý domáci produkt vzrástol medziročne o 3,5 %, je to potešiteľn. . .

Nad prognózy

Hrubý domáci produkt Lotyšska vzrástol v prvom štvrťroku medziročne o 5,3 %, čo prekonalo prognózy analytikov, očakávajúcich rast v rozpätí 3 až 4,5 %. HDP sa za prvé tri mesiace zvýšil . . .

Neurčitý trend

Maloobchodné tržby v Taliansku za mesiac apríl vzrástli medziročne o 1,1 % po marcovom poklese o 0,4 % a raste o 1,5 % v apríli minulého roka. Aký je však celkový trend v tomto roku, b. . .

Obchod v strate

Turecký deficit zahraničného obchodu vzrástol za obdobie január až apríl v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď dosiahol 2,961 mld. USD, o 136 % na 6,992 mld. USD. Hodnota. . .

Znížia rating?

Japonsku hrozí zníženie suverénneho ratingu agentúrou Moody's Investors Service. Japonsko je najväčšia veriteľská krajina so súkromnými vkladmi v hodnote 1300 bil. JPY. Naposledy zníži. . .

Dobrý príklad

Priemyselná výroba vo Švajčiarsku prepočítaná na počet pracovných dní vzrástla v prvom štvrťroku o 12,0 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V poslednom kvartáli sa priemysel. . .

Kolísavý výkon

Priemyselná výroba v Chorvátsku sa v piatom mesiaci tohto roka zvýšila o 8,3 % a zmenila tak trend oproti aprílu, keď naopak klesla o 11,4 %. Z medziročného pohľadu sa aprílová výrob. . .

Vedia ako na to

Ukrajina zarobila počas prvých päť mesiacov z privatizácie štátnych podnikov 1,04 mld. UAH (191,26 mil. USD). V druhom polroku je naplánovaný predaj podielov v ďalších významných sp. . .

Platy ďalej cúvajú pred infláciou

Od 1. júla 2000 sa zvyšujú platové tarify zamestnancov v rozpočtových a niektorých ďalších organizáciách a orgánoch. Pre pedagogických pracovníkov a zamestnancov Z. . .

Vyššie ceny

Ceny priemyselných výrobcov sa v máji oproti aprílu zvýšili v úhrne o 0,9 %. Tempo rastu bolo o 0,2 percentuálneho bodu rýchlejšie ako v predchádzajúcom mesiaci vplyvom zrýchlenia rast. . .

Nájdu prácu?

V Košiciach začína činnosť nová agentúra - hľadajú v nej prácu mladým z detských domovov. Projekt vznikol s podporou MPSVR, ktoré naň schválilo účelový grantový príspevok z Lotériové. . .

Vlak ochranárov

S cieľom presadiť konkrétne zmeny v legislatíve i hospodárení lesov na Slovensku odštartoval včera špeciálny vlak lesoochranárov zo Stakčína do Bratislavy. Súčasťou cesty, ktorá . . .

Prezident spí

Ako stabilizovaný označilo včera lekárske konzílium zdravotný stav prezidenta SR R. Schustera. Počas uplynulých 24 hodín sa u neho neobjavili žiadne nové komplikácie a nedošlo k zmená. . .

Nič nové, opäť iba odklad

Premiér sa nemá k ráznemu kroku
Ekonomické problémy v rezorte zdravotníctva boli hlavnou témou včerajšieho stretnutia premiéra Mikuláša Dzurindu s predstaviteľmi Slov. . .

Košický kraj je už lídrom

Stav hrozivý, trend negatívny
Košický kraj prevzal prvenstvo od Prešovského kraja v rámci Slovenska v miere nezamestnanosti a ku koncu mája evidovali 94 207 ľudí bez . . .

Jadrové elektrárne dominujú

Vyviezli sme takmer milión MWh elektriny
Slovensko za prvých päť mesiacov vyviezlo 976 837 MWh elektrickej energie, čo je približne 7,4 % z celkového množstva elektri. . .

Nájomca Kovohút Krompachy

Sitno Holding zložil finančnú zábezpeku
Nájomnú zmluvu týkajúcu sa prenájmu majetku Kovohút Krompachy podpísali včera správkyňa konkurznej podstaty Vitrum, a. s., Dani. . .

Nejde o uniformitu vzdelania

Dobrá vedomostná úroveň školákov
Kvalita vzdelávania a sociálna súdržnosť boli nosnými témami tohtoročnej konferencie európskych ministrov školstva, ktorá sa v tých. . .

Ide o miliardy

Na odstavenie jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach bude potrebných asi 15 mld. Sk (351 mil. EUR). V súčasnosti nie je to presne vyčíslená suma, na základe požiadaviek v. . .

Nové odchody

Železnice SR prepustia do konca roka vyše 2400 zamestnancov. Podľa navrhovaných kompenzácií by tí, čo odpracovali do 10 rokov, mali pri odchode dostať odstupné vo výške päťnásobku svoj. . .

Grafii sa darí

Slovenská Grafia Bratislava za päť mesiacov zaznamenala výkony v objeme za 449,7 mil. Sk, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 11 % a nárast hospodárskeho výsledku o 6,3 mil. Sk. Vý. . .

Energetika a životné prostredie

Konferencia odborníkov hľadá riešenie
V Bratislave sa včera začala odborná konferencia na tému Ekológia - energetika - ekonomika E.E.E. 2000. Výsledky prezentáci. . .

Veľa rizík

Vývoj hospodárenia štátneho rozpočtu v prvých piatich mesiacoch hodnotí ministerka financií Brigita Schmögnerová ako pozitívny. V druhom polroku však vidí veľa rizík, ktoré by naň mohl. . .

Bude SDKÚ šiestou platformou v SDK?

Prečo niektorí chcú a iní zase nie dvojité členstvo v stranáchZdá sa, že najzaujímavejšou udalosťou minulého týždňa, aspoň podľa toho, koľko priestoru tomu venov. . .

Urobiť inventúru nášho konania

Bol to ťažký zápas, tvrdí Pavol Hrušovský po desiatich rokoch Po oznámení Jána Čarnogurského, že už nebude kandidovať na post predsedu KDH, sa objavila otázka, kto b. . .

Tušenie tušených súvislostí

Komentuje Ivan Sedlár
Ešte minulý piatok to na devízovom trhu vyzeralo pre korunu dosť nádejne. Stále sa posilňovala až k hranici 42 Sk za EUR. A úvahy dílerov sa krú. . .

Ešte sa stane...

Glosuje Ľ. Koníková
Čo sa ešte musí stať, aby náš spokojný premiér i ďalší kompetentní pochopili, ako je u nás riadený rezort zdravotníctva a že starostlivosť o pacientov zlyháv. . .

Nádej onkologických pacientov

Podporná látka, nie žiadna alternatívna medicína
„Najviac problémov pri liečbe onkologických ochorení spôsobili svojimi bombastickými informáciami novinári, preto. . .

Na trh sa k nám tlačí nekvalita

Spotrebitelia uprednostňujú plastové vane
„Je naivné si myslieť, že keď vstúpime do Európskej únie, zavládne u nás blahobyt - ako podnikatelia nečakáme týmto smer. . .

Gábor už s kolekciou Camel

Topánky sa dostanú tentoraz aj na slovenský trh
Značka Gábor je známa svojím vysokým štandardom kvality a štýlu v oblasti dámskej a pánskej obuvi. Od roku 1996 podniká. . .

Fiktívne príjmy, prázdna účet

Keď účtovný zisk viditeľne nekryjú reálne príjmy
Združenie podnikateľov Slovenska v rámci daňovej reformy presadzuje, aby daň bola vyrúbená zo skutočných príjmov, . . .

Za hodinu 12-tisíc obalov

Predovšetkým litrové balenie mlieka
„Na Slovensku sme si počínali úspešne - do obalov Pure pak od spoločnosti Elopak plnili výrobcovia v SR až 56 % z celkovej produkcie. . .

Už nielen stravné lístky

Sociálny servis - šport, kultúra i darčeky
Vaša stravovacia uzavrela približne 8000 zmluvných vzťahov s klientmi po celom Slovensku. Dnes využíva stravný lístok spoločn. . .

Prežijú školy rok 2000?

Dlh základných a stredných škôl - 1 mld. Sk
„Ako hlavnú charakteristiku uplynulého školského roku možno povedať, že sme dokázali udržať školstvo v chode a že sme predlož. . .

Úrad práce prvou stanicou

Komentuje Eleonóra Bujačková
Predstavy tisícok mladých ľudí, že skončia školu a potom sa čo možno najskôr postavia na vlastné nohy, sa veľmi rýchlo rozplývajú. Nie sú z. . .

Pred štartom na svetové móla

Firmy Signum sa recesia netýka, volí netradičné metódy
Keby Jana Čechová žila a tvorila v Paríži, Ríme alebo aspoň v Prahe, jej modely so značkou Signum by predvádz. . .

V správnej chvíli správny krok

Dielce pre stavebné stroje, ktoré chcú vyviezť do USA
Na brnianskej výstave Autotec, čo je vlastne výstava nákladných automobilov, úžitkových vozidiel a príslušens. . .

Sto nových predajní

Sieť predajní Rema 1000
Franchisingová sieť diskontných predajní Rema 1000 dosiahla na Slovensku v uplynulom roku takmer polmiliardové tržby. V porovnaní s rokom 199. . .

Hypotekárny úver znamená krok k získaniu vlastnej strechy nad hlavou
Právny rámec získania úveru n Úroky, lehoty splatnosti a zabezpečovanie n Aké podmienky musí klient spĺňať, ak sa uchádza o úver. . .

Stavbári sa opäť prepadajú

Bilancovanie za prvé štyri mesiace roku 2000 prebieha opäť s pochmúrnou náladou a v znamení sľubovStavbári po minuloročnom mimoriadne veľkom 25-percentnom poklese výkonov ne. . .

O čom treba presviedčať vládu?

Voľné peniaze majú smerovať do rozvojových projektov
Slovenskí stavbári sa opäť zmietajú v hlbokej kríze. Pokiaľ na prelome devätdesiatych rokov bola v princípe s. . .

Bieda výroby stavebných látok

... a pritom naše výrobky sa vyrovnajú zahraničným
Na nedávnom zasadnutí prezídia Zväzu stavebných podnikateľov SR sa uskutočnila aj voľba funkcionárov prezídia . . .

Výsledky súťaže STAVBA ROKA 2000

V priebehu slávnostného stretnutia predstaviteľov slovenských stavbárskych firiem a spoločností pri príležitosti tohtoročného Dňa stavbárov, vyhlásili organizátor. . .

Na obzore piaty most

Most Košická v Bratislave bude do roku 2002
Údaje o prvom bratislavskom moste cez Dunaj sa datujú do roku 1431, chudák most však neprežil ani prvú zimu. Unikátny kyvadlový m. . .

Stálica na zamračenom nebi

ZIPP Bratislava získali troch stavbárskych Oskarov
Takmer každý deň sme u nás svedkami prejavov stavbárskej krízy. Obmedzuje sa výstavba infraštruktúrnych stavieb, pre. . .

Výroba a dodávka betónových zmesí týchto druhov :
§ B-10 až B-45, B-20 V4, B-28 HV4, B-30 V4, B-35 T100, B-45 Icementové potery, injektážne malty
kontakt :


v Centrálna betonáre. . .

Kurzy, semináre

Spoločnosť Certos organizuje školenie na tému ZODPOVEDNOSŤ VÝROBCU ZA VÝROBOK A BEZPEČNOSŤ VÝROBKU.Termín a miesto:
4. 7. 2000, Piešťany.
Informácie:
Tel.: 0838/76 28 971, . . .

Falošné signály môžu znížiť autoritu

V množstve každodenne používaných komunikačných fráz a spojení možno nájsť niekoľko takých, ktoré sú predovšetkým pre ľudí vo vedúcich pozíciách veľmi dôležité.. . .

Výsledky často vidieť až po rokoch

Kvalita komunikácie ovplyvňuje nadväzovanie a udržiavanie obchodných vzťahovSpolupráca dvoch subjektov môže vzniknúť iba vtedy, keď sledujú rovnaký cieľ. Spoločný. . .

Šanca byť úspešný je daná všetkým

Komora personálnych poradcov by mala sledovať štandard kvality a etikyMožnosti rastu personálneho poradenstva v oblasti Executive Search odborníci pred časom chara. . .

Prvá dáma humoru

Keď sa povie Roháč, ozvenou sú mu Kubal a Plocháňová. Dve mená, dvaja výtvarníci karikaturisti, bez ktorých sme si tento populárny humoristický časopis takmer štyri desaťročia nev. . .

Divadlo

W. Kohlhaase a R. Zimmerová sú autormi komornej hry Ryba pre štyroch, ktorá je výpoveďou o morálke a absurdnosti konania. Hru uvedie 30. júna Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi. Účinkujú . . .

Kráľovská zbrojnica

V španielskom hlavnom meste opäť sprístupnili prvú časť kráľovskej zbrojnice, jednu z najväčších zbierok historických zbraní a brnení na svete. Múzeum, ktoré bolo šesť rok. . .

Hľadá sa Kennedy

Americká televízna sieť NBC chystá novú minisériu, ktorá bude venovaná životu prezidenta Johna F. Kennedyho. V súčasnosti sa robí výber hlavných predstaviteľov, ktorý je podľa noví. . .

drobničky

l Komerčne najúspešnejšia česká rozprávka 90. rokov Z pekla štěstí bude mať svoje pokračovanie. V ČR sa už začalo s nakrúcaním jej druhého dielu, v ktorom si zahrá i niekoľkonásobný zla. . .

Cintorín snov

V utorok pricestoval na MFF Art Film ďalší vzácny hosť – česká herečka Jana Brejchová, predstaviteľka mnohých nezabudnuteľných filmových rolí. Za všetky stačí spomenúť úlohu študentky. . .

Vyššie odvody za nosiče

Podobné problémy s audiovizuálnou tvorbou, ktoré sú v súčasnosti predmetom diskusie na Slovensku, riešia aj v Nemecku. Nemecký hudobný priemysel žiada zvýšenie odvodov z pr. . .

Daňové konanie, majetkové priznanie

Ktoré skutočnosti musí v daňovom konaní dokazovať daňový subjekt?- Daňový subjekt preukazuje v daňovom konaní všetky skutočnosti, ktoré je povinný uvádzať v pri. . .

Meniny

dnes Beáta
vo štvrtok Peter a Pavol, Petra
dnes Lubomír
vo štvrtok Petr a Pavel. . .

Streda 28. júna

STV 1
*18.40*Grace to zvládne. Seriál USA
*19.05*Varím, varíš, varíme
*19.15*Keno 10
*19.30*Noviny STV
*20.00*Sen. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak
Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 6. 2000: Bratislava 100,11, Sliač 97,93, Košice 9. . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdam polooblačno 17
Atény jasno 30
Belehrad oblačno 23
Berlín oblačno 16
Bratislava polooblačno 22
Brusel oblačno 16
Budapešť. . .

Slovensko 1

00.05-05.00 Nočná pyramída
05.05 Dobré ráno

08.30 Život ako báseň. Pásmo o Hilde Michalíkovej
09.30 Králikovci. Seriál
10.00 Minižurnál
10.30 M. Atwood. . .

Počasie

Očakávame mierne dráždivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku, prípadne k anginóznym ťažkostiam. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra očakávame ešte pretrvávanie intenzívnejších reumatických bolestí, bolestí jaziev a starších poranení, sklonu k depresii a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení.(zč)

Dnes sa očakáva zväčšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe a východe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý vietor.Vo štvrtok a v piatok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, v dolinách a kotlinách okolo 4 stupne. Najvyššia denná teplota 20 až 24, vo štvrtok na severe okolo 18, v piatok na juhu miestami okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.54 hod.

.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.