Hospodársky denník
USD45,712 Sk
EUR42,96 Sk
CHF27,726 Sk
CZK1,199 Sk
  Streda  28.Júna 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nádej onkologických pacientov


Podporná látka, nie žiadna alternatívna medicína
„Najviac problémov pri liečbe onkologických ochorení spôsobili svojimi bombastickými informáciami novinári, preto píšte na túto tému opatrne...“ Týmto vyhlásením začali odborníci medzinárodnú konferenciu o prírodnom prípravku, určenom na podpornú liečbu malígnych nádorových ochorení v Budapešti. Užíva sa vo forme vo vode rozpustného granulátu, ktorý sa vyrába biotechnologickým procesom. Klinická štúdia s potravinovým doplnkom Avemar sa začala koncom roku 1998 v Maďarsku, na oddelení chirurgie a cievnej chirurgie nemocnice na ul. Uzsoki v Budapešti, pod vedením prof. MUDr. Ferenca Jakaba. Do otvorenej štúdie postupne zahrnuli 170 pacientov. U všetkých sledovaných operatívne odstránili primárny nádor a absolvovali následnú klasickú onkologickú liečbu. Zastúpené sú rôzne ochorenia, napríklad rakovina prsníka (zhruba 40 % chorých v skupine), pečene, žalúdka, hrubého čreva a konečníka ( tiež približne 40 %). Časť chorých užívala po informovanom súhlase, ako doplnok onkologickej liečby prípravok Avemar, druhá ho na vlastnú žiadosť neužívala. U pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka, ktorí prípravok užívali, nedošlo k metastázovaniu ani u jedného človeka, v kontrolnej skupine pacientov neužívajúcich túto látku sa už vo viacerých prípadoch vyskytli metastázy. Je všeobecne známe, že chemoterapia i rádioterapia majú sprievodné znaky, ktoré pacienti veľmi ťažko znášajú. Práve preto je zaujímavé, že psychický a fyzický stav pacientov užívajúcich Avemar je lepší, ľahšie znášajú rádioliečbu a nežiaduce účinky pri chemoterapii sa buď vôbec neobjavili, alebo len vo veľmi miernej podobe. Je to liečba, ktorá v boji s týmto ochorením znamená nádej. Klinické skúšky v Maďarsku robia i v Štátnom ústave ORL pod vedením prof. MUDr. Otta Ribáriho. Pozitívne je, že takýmto pacientom sa vracia chuť do jedla, priberajú na váhe, a to pri diagnóze, akou je rakovina hrtanu a hltanu. S ďalšími povzbudzujúcimi výsledkami treba zatiaľ postupovať opatrne, pretože čas trvania klinického výskumu je pomerne krátky. Laboratórne skúšky v biologickom centre Szeged, zamerané na mechanizmus účinku prípravku ukázali, že jeho zásluhou sa rakovinové bunky stávajú rozpoznateľnými pre imunitný systém, ktorý na ne môže cielene útočiť a zničiť ich. Čas klinických skúšok sa ráta na roky, a tak prípravok síce možno dostať v lekárňach, zaradený je však medzi potravinové prípravky s podpornou liečbou. Ľudmila Koníková

Počasie

Očakávame mierne dráždivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku, prípadne k anginóznym ťažkostiam. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra očakávame ešte pretrvávanie intenzívnejších reumatických bolestí, bolestí jaziev a starších poranení, sklonu k depresii a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení.(zč)

Dnes sa očakáva zväčšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe a východe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý vietor.Vo štvrtok a v piatok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, v dolinách a kotlinách okolo 4 stupne. Najvyššia denná teplota 20 až 24, vo štvrtok na severe okolo 18, v piatok na juhu miestami okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.54 hod.

.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.