Hospodársky denník
USD45,712 Sk
EUR42,96 Sk
CHF27,726 Sk
CZK1,199 Sk
  Streda  28.Júna 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Falošné signály môžu znížiť autoritu


V množstve každodenne používaných komunikačných fráz a spojení možno nájsť niekoľko takých, ktoré sú predovšetkým pre ľudí vo vedúcich pozíciách veľmi dôležité. Niektoré z nich totiž môžu viesť k zníženiu, prípadne až k strate autority. Dr. Gerhard Friedrich, odborník na médiá a komunikáciu, k nim napríklad zaraďuje: Diskusiu o prijatých rozhodnutiach. Mnohí manažéri diskutujú o probléme so svojimi podriadenými aj vtedy, keď sa už prijali a schválili príslušné opatrenia. Myslia si totiž, že tým ich dodatočne dostanú do polohy harmonického konsenzu. Tento rituál však málokedy vedie k úspechu. Nezabudnite: Diskusie po prijatí rozhodnutí vo väčšine prípadov väčšmi uškodia, ako pomôžu. Prosby namiesto príkazov. Riadiaci pracovníci sa chcú často vyhnúť tomu, aby ich spolupracovníci trpeli pocitom podradenosti. Vo svete práce sú však nevyhnutné príkazy formulované v direktívnej forme. Okrem toho prosby ľudia nezvyknú brať tak vážne ako príkazy. To znamená: Najvhodnejšou formou je prirodzene formulovaný príkaz spojený s prosbou, avšak tak, aby partnerovi bolo jasné, že nejde len o „zbožné“ želanie. Veľmi miernu kritiku. Väčšine ľudí je nepríjemné kritizovať druhých, preto veľmi často „zjemňujú“ svoje kritické vyjadrenia. Výsledkom je, že namiesto kritiky svojich podriadených prehnane chvália, čím zmenšujú význam urobených chýb. Následok: Kritika sa nechápe ako kritika a kritizované správanie sa neodstráni. Hodnotiace rozhovory treba síce viesť v príjemnej atmosfére, avšak kritizovaný problém sa musí jasne a jednoznačne pomenovať. Skrývanie výkonu a hodnosti. V každodennom pracovnom živote sa veľmi často stáva, že riadiaci pracovníci sa k svojim podriadeným správajú žoviálne a búrajú bariéry v organizačnej hierarchii. Takéto správanie sa nie je správne, ohrozuje totiž dôveryhodnosť a vážnosť nadriadeného – na túto situáciu ľudia veľmi často reagujú odmietavo. To znamená: Výkon a funkčné zaradenie nie je vhodné prehnane zdôrazňovať, avšak ani skrývať. Slovo na záver: Mechanizmy fungujúce v ľudskej spoločnosti sú vďaka mnohým informačným lákadlám, ktoré dennodenne s radosťou prehliadame, také pestré, že dobre mienené komunikačné spojenia sa iba málokedy prijímajú správne. (ja)

Počasie

Očakávame mierne dráždivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku, prípadne k anginóznym ťažkostiam. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra očakávame ešte pretrvávanie intenzívnejších reumatických bolestí, bolestí jaziev a starších poranení, sklonu k depresii a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení.(zč)

Dnes sa očakáva zväčšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe a východe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý vietor.Vo štvrtok a v piatok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, v dolinách a kotlinách okolo 4 stupne. Najvyššia denná teplota 20 až 24, vo štvrtok na severe okolo 18, v piatok na juhu miestami okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.54 hod.

.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.