Hospodársky denník
USD45,712 Sk
EUR42,96 Sk
CHF27,726 Sk
CZK1,199 Sk
  Streda  28.Júna 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Z demokracie náboženstvo?


Rozpaky nad protestným postojom Francúzska
Varšava (TASR) - Konferencia K jednote demokratickej komunity na úrovni ministrov zahraničných vecí z vyše 100 krajín sveta sa včera vo Varšave skončila prijatím Varšavskej deklarácie. Pod záverečný dokument sa nepodpísalo Francúzsko. Dokument definuje hodnoty vyplývajúce z demokratických zásad. Nepredpokladá politické či hospodárske sankcie voči krajinám, ktoré demokratické princípy nerešpektujú. Úcta k princípom demokracie a nevyhnutnosť rešpektovať ich sa vo Varšave prejavila nepozvaním krajín ako Čína, Bielorusko, Irak či Líbya na konferenciu. Hoci napríklad intervenciu NATO v bývalej Juhoslávii, či síl OSN vo Východnom Timore nikto na konferencii nespomínal, demokratické štáty si vyhradzujú právo na podobné mierové operácie. „Ak existuje ohrozenie demokratických inštitúcií, medzinárodné organizácie majú nielen právo, ale priam povinnosť zasiahnuť“, vyhlásila ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová. Rozhodnutie Paríža je dôsledkom nezhôd medzi Francúzskom a USA počas konferencie. Kým M. Albrightová a jej poľský kolega Bronislaw Geremek zdôraznili, že všetky krajiny sveta sú pripravené na demokraciu, šéf francúzskej diplomacie Hubert Védrine vyhlásil, že západné štáty majú tendenciu robiť z demokracie náboženstvo a snažiť sa obrátiť na svoju vieru aj iných. „Nikto neprišiel do Varšavy nastoliť demokraciu, to by vznikol rozpor už v samotnom výraze. Nastoľujú diktátori, demokracia je voľbou,“ podčiarkla Albrightová. Podľa nej demokracia už nie je náboženstvom, ale vierou, ktorá ovplyvnila život ľudstva všade na svete. „Stoosem krajín prišlo do Varšavy podporiť demokraciu, skutočne tak však urobilo iba 107,“ uviedol jeden z amerických predstaviteľov. Ani diplomatické vyjadrenia však nedokázali zastrieť rozpaky nad postojom Francúzska. Politickí pozorovatelia ho pripisujú tradičnému francúzskemu vzdoru proti prítomnosti a americkej dominancii v Európe. Šéfka americkej diplomacie avizovala vznik klubu demokratických krajín v OSN i ďalších medzinárodných inštitúciách. Klub ako spoločenstvo budované na svedomí a demokratických zásadách by mal vzniknúť už na jeseň. Na príprave záverečnej deklarácie sa podieľali Poľsko, ČR, Chile, Južná Kórea, India, USA a Mali, teda všetci iniciátori konferencie.

Počasie

Očakávame mierne dráždivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku, prípadne k anginóznym ťažkostiam. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra očakávame ešte pretrvávanie intenzívnejších reumatických bolestí, bolestí jaziev a starších poranení, sklonu k depresii a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení.(zč)

Dnes sa očakáva zväčšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe a východe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý vietor.Vo štvrtok a v piatok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, v dolinách a kotlinách okolo 4 stupne. Najvyššia denná teplota 20 až 24, vo štvrtok na severe okolo 18, v piatok na juhu miestami okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.54 hod.

.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.