Hospodársky denník
USD45,658 Sk
EUR43,026 Sk
CHF27,798 Sk
CZK1,205 Sk
  Štvrtok  29.Júna 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Neskrotná túžba tvoriť


Narodil sa 5. 4. 1930 v Kováčovciach, väčšiu časť detstva a štúdium prežil v Bratislave, kde žije a tvorí doteraz. Pre radosť, pre dobro a krásu. Naším hosťom je Oldrich Majda, osobnosť svojrázna, vzdelaná a pracovitá. Majster, ktorý našiel vždy toľko sily, že kráčal svojou priamou cestou a neopustil svoje presvedčenie a životný štýl ani vtedy, keď to bolo naozaj ťažké. Čo vás viedlo k výtvarnému umeniu a odkedy sa mu venujete?
- Nazvime to zatiaľ cestou ku kresleniu, maľovaniu či stružlikaniu. Už ako 10-ročný (ak si dobre spomínam), som odmaľovával farebné pohľadnice a udivoval laických „dospelákov“ ich „dokonalosťou“. Prirodzene nešlo o žiadnu tvorivú prácu, ale objavil som v sebe schopnosť vnímať a vyjadrovať videné lepšie ako väčšina mojich rovesníkov. Ručné práce a kreslenie v ľudovej škole boli vari jediné predmety, v ktorých som vynikal. Uznanie spolužiakov i učiteľov bolo iste hnacím motorom, aby som pokračoval v pokusoch na výtvarnom poli. Na reálnom gymnáziu išlo už o čosi cieľavedomejšiu snahu i vďaka profesorom kreslenia pánov Baláža a Salaya Čo vás najviac inšpiruje?
- Pre vnímavého človeka je inšpiráciou všetko okolo nás. Pre mňa sú najinšpirujúcejšie výseky prírody v ich neustálej premene, cestičky, ktoré neviem ani kam vedú, odpočívajúce koníky či zaujímavá tvár v autobuse, ladné línie ženského tela, ale i snové inšpirácie, ktoré našli uplatnenie v mnohých obrazoch (Dláždičov sen, Čarovanie atď.). Aké techniky najradšej používate pri tvorbe?
- V živote som si vyskúšal takmer všetko, čím sa môže maliar (pokiaľ ide o techniku) vyjadriť. Začal som paradoxne najťažšou technikou - akvarelom, neskôr temperou a olejom. Potom som si vymyslel osobitnú techniku, kde spojivom bol bezfarebný lak, ktorý spojí aj pigmenty olejové aj temperové - vznikli tak zaujímavé štruktúrované obrázky. Dnes sa obraciam najmä k suchému pastelu, ktorý je v stiesnených podmienkach činžovného bytu najmenej náročný na skladovanie a navyše nevyparujú sa z neho žiadne „smrady“, ako pri schnutí lakov či olejových spojív. Rovnako vďačnou sa mi zdá kresba tušom, ktorá je síce veľmi náročná na čas - nás však už nikto nenaháňa. Ovplyvnil vás niekto počas vášho výtvarného vývoja?
- Prirodzene, že ovplyvnil. Veď všetko, čo človek s otvorenými očami zaznamenáva vo svojom vedomí, ho musí ovplyvniť. Patrím ku generácii, ktorá v 50. rokoch objavovala tvorbu francúzskych impresionistov a postimpresionistov, kubistov i expresionistov. Čím hlbšie som študoval Renoira, Maneta, Moneta, Gogha, Gauguina, Matisa či Picassa, tým som bol ich tvorbou očarenejší. Spomínam si na zážitok, keď som sa stretol v galérii s pastelmi Degasa. Ako dnes vidím tú plejádu Degasových baletiek. Celý deň som chodil od obrazu k obrazu a stále som objavoval čosi nové a krásne. Nemenej vzrušujúce bolo i stretnutie s Cézanom, Goghom i Gauguinom. To navždy ovplyvnilo formovanie môjho ideálu krásy, tvarov i farieb. Nemôžem v tejto súvislosti nespomenúť českých maliarov Preislera s jeho romantickými maľbami od Čierneho jazera, Slavíčka, Kremličku a modernistov Šímu a Kubištu. A zo Slovákov Galanda, Majerník, Bazovský a Guderna stále inšpirujú a učia. Svoje diela a kolekcie ste prezentovali na rôznych výstavách. Ktorá bola pre Vás najvýznamnejšia? - Každá posledná výstava je svojím spôsobom najvýznamnejšia. Je však pravda, že výstavný priestor, ktorý je práve k dispozícii, podstatne ovplyvní zámer výtvarníka pri výbere. Sú komorné výstavy, ktoré zvyčajne predstavia malú časť tvorby, a sú výstavy, kde výstavný priestor umožňuje prezentovať celistvejší prierez tvorbou. Rád si spomínam na výstavu v Dunajskej Strede, Slovenskom národnom múzeu i v Prahe. Aké sú vaše záľuby okrem výtvarného umenia?
- Keďže súčasne pracujem vo dvoch odlišných, i keď doplňujúcich sa odboroch výtvarného umenia - maľujem i sekám do dreva - veľa času na iné záľuby mi neostáva. Treba však udržiavať to, čo sme v mladších rokoch vybudovali. Treba ošetrovať záhradu, sanovať na chate to, čo roky nahlodávajú, a tak spolu s manželkou všetky voľné chvíle využívame v tomto smere. Čo považujete v živote za najdôležitejšie?
- Kumšt je záľuba, ale starostlivosť o rodinu je najvážnejšia povinnosť každého, kto si rodinu založil, lebo niet dôležitejšej úlohy, ako dobre vychovať deti. Vytvoriť rodinu, ktorá svojou súdržnosťou pomáha prekonávať každému jej členovi kritické chvíle. Akými princípmi alebo zásadami sa v živote riadite?
- Tolerancia, čestnosť, pravdovravnosť, pracovitosť. To sú vlastnosti, ktoré vyznávam, no nie vždy ich viem dodržať na sto percent. Lebo všetko je relatívne. Niekedy povedať pravdu v zlom čase a na zlom mieste je horšie, ako nepovedať nič. A navyše „pravda“ vyzerá z každého ďalšieho uhla pohľadu ináč. A preto mi najviac prekážajú netolerantní fanatici, čo o svojej pravde nikdy nepochybujú a nenávidia všetkých, čo majú iné životné postoje. Život je totiž o kompromisoch, lebo žijeme jeden vedľa druhého. I najtvrdšie kamene nesené riekou sa obrúsia do hladkých okruhliakov. To je princíp prírody a platí aj pre fungujúcu spoločnosť. V minulosti ste pracovali v rôznych redakciách, čo nám môžete prezradiť o tejto práci? - V redakciách sa stretnete s pestrou zbierkou ľudí. Od tvorivých „dríčov“ po smiešne figúrky, ktoré sa otáčajú podľa smeru vetra. Keďže som robil na trochu špecifickom poli výroby novín (grafická a výtvarná úprava), mohol som máličko z nadhľadu pozorovať to kvasenie, ktoré pri tvorbe periodík vzniká. I keď prešli dlhé roky, čo nerobím túto prácu (a pravdupovediac, už by som to ani nevedel - veď všetko sa robí dnes na počítačoch), dodnes si s radosťou spomínam na mnohých kolegov a s niektorými som dodnes neprerušil kontakt. Bola to pekná tvorivá práca, a keďže som úzko spolupracoval s výrobou, spoznal som vynikajúcich ľudí i medzi typografmi. Koľko diel ročne vytvoríte?
- Zaujímavá otázka, na ktorú sa ale nedá vecne odpovedať. Sám som prekvapený, keď z času na čas prezerám svoje práce, že niektoré roky sú zastúpené neúmerne veľa v pomere k iným rokom. Akoby niektoré roky trvali dlhšie a iné sa len mihnú. Sú proste roky úrodné a roky neúrodné. Hoci mám zásadu každý deň niečo pre túto svoju záľubu urobiť, často sú to iba prípravné práce, ktoré urobiť musíte, zaberajú veľa času, ale pokračovať sa bez toho v tvorivej práci nedá. A tak či ročnú „výrobu“ spočítam na prstoch dvoch rúk, alebo sú toho desiatky, dnes už nie je podstatné. Čo pre vás znamená rodina?
- Rodina pre mňa znamená všetko. Už som spomínal, že založiť si rodinu vyžaduje veľkú mieru zodpovednosti. Bohémstvo vo vzťahu k rodine je vrcholom nezodpovednosti. Mne s manželkou sa podarilo vytvoriť taký tandem, ktorý pracuje. i keď každý na svojom, úplne synchrónne. Žijeme v harmónii bez významnejších rušivých tónov. Vyžaduje to veľa tolerancie a rešpektovania jeden druhého. Naše dcéry s rodinami nám v tomto úsilí významne pomáhajú. Svojimi dielami nerobíte radosť iba sám sebe a svojim blízkym, ale aj tým, ktorým život nepriniesol len radosť a šťastie. Čo nám prezradíte o tejto dobročinnej aktivite? - Prezradím na seba, že sa nerád zbavujem svojich „detí“ - obrazov či sôch. V tomto smere rešpektujem úsilie manželky, ktorá si myslí, že moje obrazy môžu robiť radosť okrem nás i širšiemu okruhu ľudí. Preto poskytujem svoje práce pre rôzne nadácie - Detský fond, aktivity pani Matobe v Japonsku, (ktorá v Osake predáva obrazy našich autorov a výťažok z predaja posiela rôznym dobročinným nadáciám a nemocniciam na Slovensku), nemocnici v Lehniciach. Nakoniec nie je to až taký zlý pocit rozlúčiť sa s niečím bytostne mojím v prospech, i keď neznámych, predsa len i mojich spolutrpiacich. (buj)

Počasie

Predpokladáme prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Možnosť len slabého zintenzívnenia anginóznych bolestí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť aktívnejšie a výkonnejšie. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy. Prevládajú výraznejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému najmä reumatického pôvodu. Je sklon k vyššiemu krvnému tlaku, u psychicky labilných ľudí k výskytu depresií, a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení. Uvedené zdravotné ťažkosti sú zväčša slabé až mierne.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí bez podstatnejšej zmeny.(zč)

Dnes bude prevažne polooblačno, na severe a východe oblačno. Najvyššia denná teplota 19 až 24, na severe okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Slabý vietor.V piatok a sobotu bude oblačno s viacerými prehánkami, pričom najpočetnejšie zrážky očakávame na severe a východe Slovenska. Najnižšia nočná teplota 10 až 6 stupňov, v dolinách a kotlinách 4 stupne. V sobotu 12 až 8 stupňov, v horských dolinách okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 20 až 24, v piatok bude chladnejšie na severe a východe Slovenska - okolo 18 stupňov. V sobotu oteplenie s teplotami 24 až 28 stupňov, na severe a východe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.57 a zapadne o 20.54 hod.

.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.