Hospodársky denník
USD45,697 Sk
EUR42,752 Sk
CHF27,187 Sk
CZK1,184 Sk
  Pondelok  5.Júna 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Objavenie Tróje


Peter Kasalovský
Bohatý svet je na tom dosť biedne, keď prijme Slovensko do OECD. Tejto prestížnej medzinárodnej inštitúcií totiž prináleží neoficiálne pomenovanie „klub bohatých“. Dalo by sa uvažovať, prečo vznikol takýto epiteton ornans. Podľa všetkého sa oň postarali tí, ktorí boli touto inštitúciou odmietnutí. Pokiaľ by sme ju vnímali len ako spoločenstvo stabilných a zo všetkých stránok perspektívnych štátov, tak by naše prijatie bolo plne opodstatnené. V členskej zostave OECD sú vskutku štáty, ktoré nie sú na tom hospodársky, a teda ani sociálne lepšie ako my. Takže, dôvod na prijatie tu predsa je, ale mali by sme zdôrazňovať, že ide aj o „klub nádejných a schopných uspieť v procese globalizácie“. Na rozdiel od celého radu členov a, samozrejme, nečlenov OECD, sme stále akoby v blokoch pred štartom k takým výsledkom, ktoré by zodpovedali nášmu ľudskému potenciálu (aj keď už do určitej miery devastovanému) a možnostiam. Keby sa totiž konečne začala časovo blesková, zmysluplná a radikálna reforma, demokraciu by posilnil poriadok a disciplína, tak by sa zo škaredého, odmietaného a nechápaného „európskeho poškrabka“ stala nosnica zlatých vajec nielen pre domácich, ale aj pre európske spoločenstvo. Pred dvoma-tromi týždňami sa rozšírila takmer neuveriteľná informácia, že je to práve najsilnejší a zároveň najvplyvnejší člen, ktorý zablokuje naše prijatie do OECD. Bola to šťastná zhoda okolností, že v tom čase sa konalo valné zhromaždenie VSŽ, ktoré spriechodnilo kúpu najzaujímavejšej časti ich majetku U. S. Steel. Krátko na to sa potvrdilo, že aj výsledok hlasovania o VSŽ mal priaznivý vplyv na zmenu názoru Spojených štátov. Azda vo svojej veľkosti pochopili, že by už tej nepriazne „osudu“ voči štátu, akým je SR, bolo akurát dosť. Napríklad v otázkach členstva v NATO či približovania sa k EÚ. Azda tejto zmene postoja pomohli aj šifry z amerických misií, v ktorých nemôže byť nevyjadrené, že Slovensko a jeho občania majú odjakživa, nezištne a logicky - z veľmocí, oficiálnych mocností a spomedzi štátov pasovaných za vyspelé - najradšej Spojené štáty. Dodajme, že aj preto, lebo sú tam státisíce nie neúspešných ľudí so slovenskými génmi. Či už z vysťahovaleckých vĺn zo začiatku storočia, z dvadsiatych a tridsiatych rokov, po rokoch 1945 - 1948, po intervencii štátov Varšavskej zmluvy do bývalého Československa, ale aj zo súčasnosti.


Keď sme sa cez satelit v polovici decembra 1996. roku spojili na jednu hodinu s generálnym tajomníkom OECD D. Johnstonom, tak som vložil do obálky tip na termín nášho prijatia do tejto prestížnej inštitúcie. Na papierik som napísal, že to bude najskôr v prvej polovici roku 2001 a „po skončení privatizácie, keď sa politici budú musieť v záujme svojho prežitia starať o priaznivé podmienky na podnikanie a nevybuchne masová nespokojnosť z doterajšieho avanturizmu či odmietania platnosti ekonomických, ba aj prírodných zákonov v praktickom živote“. Toľko slov vzniklo vtedy aj preto, že do kongresovej sály bratislavského hotela Forum neprišli nielen vrcholní zástupcovia vtedajšej vládnej garnitúry s výnimkou prezidenta republiky, ale ani opozície, nehovoriac už o všeobecne uznávaných finančných lídroch. Za tých, ktorí potvrdili účasť, a neprišli, dokonca naformulovali po telefóne rámec svojich otázok, sme ich prečítali spoločne so S. Hatinom, aby nebol poškodený aký-taký kredit podnikateľskej sféry. Faktom je aj to, že o bezplatný priamy prenos či aspoň o záznam z tejto hodiny neprejavila záujem ani jedna z troch televízií a záujem z médií o názory D. Johnstona a desiatky dodnes úspešných bossov domácej ekonomiky bol takmer nulový. Čo sa zmenilo za tri a polroka od pamätnej OECD hodiny pre Slovenskú republiku? Viacerí, ktorým záleží na tom, aby mala medzinárodne uznávanú a nie lacnú hospodársku identitu, strácajú čoraz častejšie nervy z nezáujmu či skôr neschopnosti zodpovedných splniť sľubované: takmer bleskovú, radikálnu, síce bolestnú pre najširšie vrstvy, ale zmysluplnú, transparentnú reformu, ktorej výsledkom bude mierne zlepšovanie nielen životnej úrovne, sociálnych pomerov, ale aj citeľný rozvoj demokracie. Nie v časovom horizonte „Raz“, ale do troch až piatich rokov! Že by tu boli podmienky a dostatok kyslíka na to, aby sme ako SR využili ešte trvajúcu historickú šancu? Ukazuje sa, že môže byť poslednou na dlhé obdobie, a preto by sa žiadalo sústrediť sa konečne na konkrétne hospodárske a s nimi súvisiace problémy, aby sme sa neprepadli na koniec peletónu európskych štátov. V miere nezamestnanosti to už máme za sebou a v ďalších ukazovateľoch sme tiež ohrození - nemenej ako ďalšie tranzitívne štáty, keďže dodnes nemáme aspoň strednodobý program systémového prispôsobenia hospodárstva na súčasné podmienky globalizácie, ale ani na nátlak zo strany niektorých štátov a ich zoskupení.

počasie

Predpokladáme, že na území Slovenska bude prevládať počasie, ktoré slabo až mierne zaťažuje organizmus meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môže pocit nespokojnosti, podráždenosti, vyšší psychický stres, prípadne aj záťaž krvného obehu. Mierne zvýšený je sklon k únave, poruchám koncentrácie aj k poruchám spánku. Uvedené ťažkosti môžu zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím môžu byť výraznejšie na juhozápade územia.Zajtra predpokladáme zvýšenie záťaže srdcovo-cievneho, dýchacieho prípadne zažívacieho ústrojenstva. Zintenzívniť sa môžu reumatické bolesti, znižuje sa výkonnosť a koncentrácia.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, cez deň v západnej polovici územia miestami oblačno. Popoludní ojedinele búrky. Veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 27 až 32, na horách vo výške 1500 m 20 stupňov. Prevažne slabý premenlivý vietor.V utorok bude veľká oblačnosť, prechodne až zamračené a na mnohých miestach prehánky a búrky, ojedinele aj dážď. Na východe spočiatku polojasno. V stredu polojasno až oblačno a miestami prehánky, na východe spočiatku zamračené s dažďom. Najnižšia nočná teplota 18 až 14, v stredu 11 až 7, na východe okolo 1, najvyššia denná 18 až 24 stupňov, vo východnej polovici územia 27 až 31, v stredu 20 až 25 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.55 a zapadne o 20.47 hod.

Amsterdamdážď19
Atényjasno28
Belehradoblačno30
Berlínoblačno22
Bratislavaoblačno29
Bruseloblačno19
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťjasno26
Frankfurtoblačno28
Helsinkijasno12
Istanbulpolooblačno26
Kodaňpolooblačno18
Kyjevjasno28
Lisabonjasno17
Londýnoblačno19
Madriddážď22
Milánopolooblačno27
Moskvapolooblačno16
Oslozamračné14
Paríždážď15
Prahaoblačno27
Rímjasno31
Sofiajasno22
Štokholmjasno14
Varšavaoblačno27
Viedeňoblačno29
Záhrebjasno27
Ženevazamračené27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.