Hospodársky denník
USD44,579 Sk
EUR42,388 Sk
CHF27,41 Sk
CZK1,188 Sk
  Pondelok  10.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ropa si uvedomuje svoju cenu

Podarí sa barel čierneho zlata udržať na 25 dolároch?

Vždy je na vine Jej Veličenstvo Ropa. Keď sa táto dáma lacno predáva, ekonomike rozvinutých krajín sa zväčša darí a chvála jej cenovej morálky rastie do neba. Tak to bolo ešte vlani v januári, keď sa barel ropy typu brent ponúkal na svetovom trhu po 10 USD, čo je v prepočte za liter biednych 6 amerických centov. Za to v USA nekúpime ani jedno deci minerálky. Superlacná ropa zohrievala najmä americkú ekonomiku. Jej nízke ceny boli aj vedľajším produktom ázijskej krízy, rozpútanej „hedge fondmi“ s blahosklonným prispením MMF. Kríza zrazila na kolená nielen ekonomiku ázijských tigrov, ale aj Japonska, výrazne znížila spotrebu ropy a zmenila jej trh na trh nadmernej ponuky. Ropné štáty prišli o miliardové sumy. Dokonca zahraničný dlh Saudskej Arábie začal rýchlo narastať.

Prišlo, čo muselo prísť. Zlomková cena ropy povzbudila jej spotrebu – najmä ak sa vlani a tohto roku pridalo ekonomické oživenie v Ázii. Podporovaná ťažobnými limitmi členov OPEC, znížených celkovo o 1,7 milióna barelov denne, preskočila cena čierneho zlata dvadsaťdolárovú hranicu a na začiatku tohtoročného marca zdolala aj kótu 30 USD za barel. Marcové rozhodnutie OPEC udržať cenu v diapazóne 22 USD - 28 USD pohyblivým ťažobným globálom členských krajín, malo len krátkodobý efekt. Zvýšenie ťažby o 708-tisíc barelov denne (na celkových 25,4 milióna b/d) zrazilo síce na začiatku apríla jej cenu pod 22 dolárov, bola to však len krátka pesnička. V máji dosiahla ropa už znovu kótu 28 USD/barel a s príchodom júla sa dostala nad 30 dolárov. Cena príjemná pre producentov, bolestná pre importérov, najmä z chudobnejších krajín vrátane Slovenska.

Ropné štáty reprezentujú dva názory: radikálnejší Irak, Irán a Líbya sa domnievajú, že 30 dolárov za barel nie je nič prehnané. Odporúčajú, aby sa importéri zamysleli skôr nad neúmerným zdanením benzínu a vykurovacej nafty, ktoré výrazne zvyšuje najmä cenu pohonných látok. Proti tomu sa stavajú ekologické strany a hnutia na Západe, ktoré naopak žiadajú vyššie spotrebné dane na pohonné látky, aby si každý rozmyslel plytvať energiou a ničiť globálne životné prostredie. Je zaujímavé, že záujmy ekológie by naďalej napĺňali rozpočty konzumných štátov, zaplatiť by to však mali

krajiny exportujúce ropu jej nízkymi svetovými cenami. Navyše, americká vláda, najmä teraz v roku veľkých volieb, odmieta z politických dôvodov zdražiť benzín a nižším dopytom udržať ropné ceny na uzde.

Washington teda žiada, aby sa o prijateľnejšiu cenu postarala druhá strana. Jeho vplyv na najväčšieho producenta, na Saudskú Arábiu, mu umožňuje žiadať od Rijádu, aby zasiahol. Saudská Arábia a Zjednotené arabské emiráty sú naklonené nivelizovať ropné ceny rozšírením ťažby. Saudi majú potrebnú ťažobnú rezervu 2 milióny b/d, ostatní členovia OPEC spoločne len 1 milión. Rijád teda pred týždňom oznámil, že zvýši produkciu o pol milióna b/d a keď to nepomôže, pôjde ešte ďalej. Trh na to reagoval poklesom ceny o 1,5 dolára, očakáva sa však, že je to len instantná reakcia, nie trend. Navyše, saudský krok nemá zatiaľ odobrenie väčšiny členov OPEC.

Pri útlme jadrovej energetiky a elektrární na pevné palivá je logické, že ťarcha leží na pleciach ropy. Svet dnes konzumuje 76 miliónov barelov ropy denne a naftové koncerny kalkulujú s otvorením ložísk 20 miliárd barelov ropy v kazašskej časti Kaspického mora. To by mohlo udržať jej cenu pri zemi aj v časoch rozvoja ekonomík v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.

Jaroslav Brabec

Amsterdamdážď13
Atényjasno26
Belehradpolooblačno26
Berlíndážď18
Bratislavaoblačno24
Bruseldážď14
Budapešťpolooblačno23
Bukurešťjasno23
Frankfurtdážď14
Helsinkijasno18
Istanbuljasno28
Kodaňdážď14
Kyjevbúrky18
Lisabonjasno23
Londýndážď14
Madridoblačno27
Milánodážď22
Moskvadážď21
Oslodážď14
Paríždážď13
Prahadážď19
Rímjasno29
Sofiajasno24
Štokholmoblačno17
Varšavazamračené18
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno24
Ženevadážď15

Počasie

Na našom území spočiatku predpokladáme prevládanie zväčša priaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí, neskôr od západu možnosť znižovania telesnej a duševnej výkonnosti, schopnosti sústredenia sa a rýchlych a presných reakcií. Pozor na úrazy a nehody! Mierne sa môžu zvyšovať ťažkosti u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému. Pretrvávať môže sklon k bolestiam hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Zintenzívniť sa môžu reumatické ťažkosti. U psychicky labilných osôb sa môže prejaviť slabý sklon k depresii.Zajtra môžu pretrvávať reumatické ťažkosti, bolesti hlavy a nižšia výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií.(zč)

Dnes bude miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Večer od západu veľká oblačnosť až zamračené a v západnej polovici územia miestami prehánky a búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 27, na severe miestami okolo 20 stupňov. Slabý premenlivý vietor južných smerov 3 až 7 m/s sa na juhozápade večer zmení na západný až severozápadný a pri búrkach zosilnie. Teplota vo výške 1500 m 12 stupňov. V utorok a stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia sa vyskytne dážď alebo prehánky, miestami sa vyskytnú aj búrky. Nočná teplota v utorok 17 až 12, v stredu 14 až 9, najvyššia denná teplota v utorok 20 až 25, na severozápade len okolo 18 stupňov, na východe pri zmenšenej oblačnosti okolo 27 stupňov. V stredu vystúpi teplota na 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.05 a zapadne o 20.49 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 7. 2000: Bratislava 100,09, Sliač 97,96, Košice 98,78, Poprad 93,49, za 7. 7. 2000: Bratislava 99,48, Sliač 97,61, Košice 98,63, Poprad 93,30, za 8. 7. 2000: Bratislava 98,97, Sliač 96,79, Košice 97,68, Poprad 92,46.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.