Hospodársky denník
USD44,579 Sk
EUR42,388 Sk
CHF27,41 Sk
CZK1,188 Sk
  Pondelok  10.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pre politiku niet možnosti dovolenky

Adolf Ogi, prezident Švajčiarskej konfederácie zameral svoje vystúpenie, na úvod XI. cransmontanského fóra, na podporu myšlienky mondializácie (globalizácie), zdôrazňujúc problémy každého jedného z nás ako problémy nás všetkých. Vo svetovom obchode je to úplné otvorenie, výmena a delenie - spolupodielnictvo všetkých, podporuje myšlienku tzv. summitov, veľkých stretnutí v Davose, Crans Montana a summitu o sociálnych otázkach OSN. Po týchto stretnutiach, veľkých debatách, žiadajú sa činy, práca v teréne, konkrétne práca so stúpajúcim výsledkom. Možno je to zvláštne z úst človeka, ktorého krajina nie je členom OSN. Celé Švajciarsko je však veľmi „súčasné“, aktívne a výkonné vo všetkých organizáciách OSN. Predkladám dve hlavné myšlienky, ako byť úspešní v budúcnosti:

Myšlienka č. 1: založiť tzv. Exekutívnu radu z 15 členov, ktorá by bola obdobou Rady bezpečnosti OSN, ale bola by vybraná nie striktne podľa kritérií Rady bezpečnosti. Táto Exekutívna rada by mala aplikáciu rezolúcií v praxi, čo nepatrí do činnosti a úloh Rady bezpečnosti OSN. Aplikácia rezolúcií a rozhodnosti by bola jej hlavnou úlohou. Prezident A. Ogi ponúkol aj druhú myšlienku : Vieme, že informačné systémy sa môžu náhle zrútiť. Na celom svete môžeme poukázať na ich fragilitu. Výsledkom môjho premýšľania je, že je nevyhnutné kooperovať! A teda, prečo by sme nemali študovať a skúmať kooperáciu medzi štátmi. Takto by sme sa vyhli spomínanému nebezpečenstvu. Spolupráca je predsa možná! Uvediem príklad. Pred rokom 2000 sme mali

chrobáka v hlave,

ako prežijú informačné systémy s číslicou 2000. Spojili sme sa a našli riešenie. Praktická kooperácia zvládla aj tento problém.

Švajčiarsko je pripravené pomáhať. Treba diskutovať o tom, ako zmeniť svet. Bude to potrebné. A ak nie, bol by to programovane vlastný gól. Na Fóre v Crans Montane sa hovorí o komplexných problémoch ekonomického rozvoja, obchode, dlhodobom sociálnom rozvoji a o úlohe politiky. Sú to oprávnené body, ktoré sa týkajú nás všetkých. Svet funguje ako sieť. Funguje stále rýchlejšie. Treba presne stanoviť a poukázať na skutočnú realitu. Hlad v Sudáne a v tzv. africkom rohu, vojna v Kongu, to sú skutočne rozdielne veci. Realita začína práve tu. Vedieť problémy diferencovať. Základné problémy sú, žiaľ, „nedotknuteľné“. Uvediem čísla na zamyslenie:

- 1,4 miliardy ľudí nemá neškodnú pitnú vodu

- 2,5 miliárd je bez zdravotníckej starostlivosti

- 2 miliardy nevie čítať ani písať

- 1,2 miliardy ľudí nemá prácu

Treba konať, máme zodpovednosť, preto zdôrazňujem, že musíme vytvoriť orgán v rozsahu Rady bezpečnosti, ktorý by bol schopný svojou kapacitou vziať závažné rozhodnutia do svojich rúk. Globalizácia nebude bez ekonomickej fúzie a bez zrodu

nových gigantov.

Už ani jeden deň bez straty tisícky zamestnaní! Chceme deň s myšlienkami o zvyšovaní bohatstva podnikov, regiónov, štátov. Ale konštatujeme, že bohatí sú stále bohatší. Už nechceme ani jeden deň, v ktorom by vládli hlad, vojna, násilie, nezamestnanosť. Je mi smutno, že napríklad Etiópia a Eritrea sa navzájom ničia, že 58 čínskych utečencov zahynulo v mraziacom kamióne... Hľadali svoj sen, našli smrť. A toto je smutná tvár našej spoločnosti. Ako je to možné v roku 2000? Kladná stránka globalizácie je známa. Ale zároveň nás globalizácia vrhá na neznámu cestu. Sú aj pasce globalizácie! Musíme byť opatrní, sme len ľudské bytosti. Globálny progres ekonomiky musí byť definovaný celou spoločnosťou. Pokrok pre všetkých. Profitom globalizácie je požiadavka dobra pre všetkých.

Politická zodpovednosť alebo zodpovedná politika je potrebná pre globálny ekonomický progres a nedá sa robiť bez politiky, ale ani proti politike. Vieme všetci, aké sú národnostné politiky, a aká medzinárodná ekonomika má byť na celej zemeguli a v každú hodinu. Všeobecné pravidlá musia byť stanovené na určité pole zodpovednosti. Musia byť

férové pre každého

kto hrá túto hru. Môžeme sa dobyť k slobode, demokracii a spravodlivosti, môžeme vyhrať boj proti biede, strachu a nenávisti. Politika si nemôže vybrať dovolenku zo sociálnej zodpovednosti. Tobôž nie ekonomika. Politika musí byť aktívna. Ide o požiadavku globalizovania našej zodpovednosti, teda, že záujem väčšiny a záujem jednotlivca ide ruka v ruke a jeden bez druhého nemôže existovať. Táto zodpovednosť sa nekončí pri štátnych hraniciach. Ak by teraz podala politika demisiu, znamenalo by to navyšovanie problémov smerom k zajtrajšku. A to spôsobuje zimomriavky. Ak ide o globálny problém, máme iba jediné globálne riešenie. Švajčiarsko so štyrmi kultúrami, štyrmi jazykmi a 26 kantónmi je s vami. Žijeme v mieri viac ako 150 rokov. Naučme sa o to podeliť. Ľudská bytosť musí byt stredobodom záujmu. Spoločnosť spočíva v službe jednotlivcom. Politika je v službách spoločnosti ako súčasť celku, tak ako je i ekonomika.

Moje slová boli aj poctou zosnulému priateľovi, prezidentovi konfederácie Jeanovi Pascalovi Delamurazovi.

Adolf Ogi

Crans Montana

Amsterdamdážď13
Atényjasno26
Belehradpolooblačno26
Berlíndážď18
Bratislavaoblačno24
Bruseldážď14
Budapešťpolooblačno23
Bukurešťjasno23
Frankfurtdážď14
Helsinkijasno18
Istanbuljasno28
Kodaňdážď14
Kyjevbúrky18
Lisabonjasno23
Londýndážď14
Madridoblačno27
Milánodážď22
Moskvadážď21
Oslodážď14
Paríždážď13
Prahadážď19
Rímjasno29
Sofiajasno24
Štokholmoblačno17
Varšavazamračené18
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno24
Ženevadážď15

Počasie

Na našom území spočiatku predpokladáme prevládanie zväčša priaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí, neskôr od západu možnosť znižovania telesnej a duševnej výkonnosti, schopnosti sústredenia sa a rýchlych a presných reakcií. Pozor na úrazy a nehody! Mierne sa môžu zvyšovať ťažkosti u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému. Pretrvávať môže sklon k bolestiam hlavy zväčša migrenózneho pôvodu. Zintenzívniť sa môžu reumatické ťažkosti. U psychicky labilných osôb sa môže prejaviť slabý sklon k depresii.Zajtra môžu pretrvávať reumatické ťažkosti, bolesti hlavy a nižšia výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií.(zč)

Dnes bude miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Večer od západu veľká oblačnosť až zamračené a v západnej polovici územia miestami prehánky a búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 27, na severe miestami okolo 20 stupňov. Slabý premenlivý vietor južných smerov 3 až 7 m/s sa na juhozápade večer zmení na západný až severozápadný a pri búrkach zosilnie. Teplota vo výške 1500 m 12 stupňov. V utorok a stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia sa vyskytne dážď alebo prehánky, miestami sa vyskytnú aj búrky. Nočná teplota v utorok 17 až 12, v stredu 14 až 9, najvyššia denná teplota v utorok 20 až 25, na severozápade len okolo 18 stupňov, na východe pri zmenšenej oblačnosti okolo 27 stupňov. V stredu vystúpi teplota na 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.05 a zapadne o 20.49 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 7. 2000: Bratislava 100,09, Sliač 97,96, Košice 98,78, Poprad 93,49, za 7. 7. 2000: Bratislava 99,48, Sliač 97,61, Košice 98,63, Poprad 93,30, za 8. 7. 2000: Bratislava 98,97, Sliač 96,79, Košice 97,68, Poprad 92,46.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.