Hospodársky denník
USD44,601 Sk
EUR42,467 Sk
CHF27,455 Sk
CZK1,192 Sk
  Utorok  11.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na kratší čas, ale častejšie?

Na čom stojí a padá úspech cestovného ruchu

Informácie o náleziskách ropy alebo iných nerastných surovín, bonite pôdy či vodných zdrojoch sú podrobné a do ich prieskumu sa vkladajú stále veľké prostriedky. Čo však vieme o zdrojoch pre cestovný ruch? Jeho materiálno-technickú základňu tvoria nielen hotely, reštaurácie, dopravné prostriedky, športoviská atď., ale aj prírodné bohatstvo a hmotné i nehmotné hodnoty kultúrneho dedičstva. Na to, aby sa mohli efektívne využiť, v prvom rade ich musíme zhodnotiť podľa svetom uznávanej metodiky a následne zostaviť vhodnú ponuku. Záujmy o cestovný ruch nie sú primárne a dajú sa ľahko ovplyvňovať. Oddych - dovolenka tvorí časť cestovnej aktivity občanov zemegule. Podľa informácií Ústavu turizmu pricestovalo minulý rok na Slovensko na účely rekreačného pobytu 9,7 % z celkového počtu návštevníkov, na účely lyžovania 3,5 % a iba 2,5% na liečebný pobyt. Nákupná turistika tvorila 10,9 % ciest a 8 % turistov pricestovalo k nám na kultúrno-poznávacie účely. Pokiaľ by sme ako krajina chceli z cestovného ruchu žiť, uvedené podiely nám veľkú šancu na presadenie sa na svetovom trhu nedávajú. Čo robiť, aby sme nadviazali na svetové trendy a využili dostupné kapacity? Pre nás je zaujímavou štúdia Svetovej organizácie turizmu WTO - Vízie turizmu 2020 v Európe. Podľa nej v roku 2020 Európa očakáva 717 milión turistov s 3,08-percentným nárastom v rokoch 2010 - 2020 (celosvetový nárast 4,15 %). Najrýchlejšie tempo rastu zaznamená stredná a východná Európa a stredozemný subregión (Cyprus, Izrael a Turecko). Podľa štúdie sa očakáva, že krajiny strednej a východnej Európy budú propagovať predovšetkým produkty mimo miest a orientovať sa na

vidiecku turistiku,

dovolenkové atraktivity, kúpele a zdravotný turizmus. Podľa megatrendov budú spotrebitelia uprednostňovať pobyty v tematických parkoch poskytujúcich možnosti zábavy, športových a kultúrnych zážitkov, očakáva sa zvýšený dopyt po „kluboch zdravia“. Cesty budú častejšie, pobyty kratšie a na prekvapenie vzdialenejšie cesty budú rásť rýchlejšie ako domáce. Tempo rastu počtu návštevníkov bude ovplyvňovať stav bezpečnosti a ochrany zdravia turistov a úroveň kvality služieb.

Štúdia poskytuje globálny náhľad na celú strednú a východnú Európu a Slovensko je v nej vnímané rovnako ako Česko, Poľsko, ale aj ako Turkménsko, Tadžikistan či Ukrajina. Ak chceme uspieť v konkurencii okolitých štátov, mali by sme stavať na faktore odlíšenia a zároveň využívať spoločné danosti na rozvoj cestovného ruchu. Neznamená to len potrebu konečného „zmapovania“ zdrojov cestovného ruchu, ale aj intenzívnejšie zapojenie sa do medzinárodných organizácií a pracovné zastúpenie občanov Slovenska v mienkotvorných medzinárodných organizáciách, akou je aj WTO. Základnou bariérou rozvoja cestovného ruchu u nás je skutočnosť, že väčšina obyvateľov vyspelých priemyselných štátov s najvyššou cestovateľskou aktivitou má oproti štátom strednej a východnej Európy

predsudky a strach

pred nedostatočnou bezpečnosťou a kvalitou služieb, ktoré by mohli ohroziť ich zdravie. Tento strach má ďaleko od reality, pretože prejsť sa po večernej Bratislave a povečerať si v dobrej reštaurácii je možno bezpečnejšie ako stráviť večer v Paríži, Berlíne, New Yorku či vo Vancouveri.

Rudolfa Vallová

Počasie

V priebehu dňa na západnom Slovensku prevládajúce počasie môže podmieniť zvýšenie výskytu zdravotných ťažkostí pri srdcovo-cievnych ochoreniach, ochoreniach dýchacieho, prípadne aj zažívacieho systému (zhoršenie priebehu chronickej bronchitídy, astmy, častejší výskyt žlčníkových a obličkových kolík). Zvýšený je sklon k výskytu depresívnych stavov. Zosilňujú sa ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému najmä reumatické bolesti.Na ostatnom území zvýšená intenzita dráždivosti počasia sa prejavuje menej výrazne. Častejšie sa môžu vyskytovať migrény a astmatické záchvaty. Na celom Slovensku však následkom zhoršenia telesnej a duševnej výkonnosti, koncentrácie a predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zdravotné ťažkosti sú zväčša slabej až miernej intenzity.Zajtra predpokladáme ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

Dnes bude prevažne polojasno. V priebehu dňa od západu pribúdanie oblačnosti, popoludní a večer v západnej polovici dážď, spočiatku miestami aj búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na východe miestami okolo 30 stupňov. Južný až juhovýchodný vietor 4 až 8, cez deň na juhozápade okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 15 stupňov.V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia časom dážď alebo prehánky, na východe ojedinele aj búrky. Vo štvrtok premenlivá, prevažne veľká oblačnosť, miestami prehánky, na severe aj trvalejšie zrážky. Nočná teplota 16 až 12, vo štvrtok 11 až 7, najvyššia denná 16 až 20, na severe okolo 13 a v stredu na východnom Slovensku okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.06 a zapadne o 20.48 hod.

.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.