Hospodársky denník
USD45,459 Sk
EUR42,52 Sk
CHF27,411 Sk
CZK1,192 Sk
  Pondelok  24.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Boj proti dlhom a chorobám

G8 - 21. storočie musí byť érou prosperity pre všetkých

Na japonskom ostrove Okinava sa včera skončil trojdňový summit predstaviteľov siedmich priemyselne najvyspelejších štátov a Ruska (G8). Počas podujatia sa najvyšší predstavitelia okrem iného zaoberali situáciou v rozvojových krajinách, bojom proti ochoreniu aids, malárii a tuberkulóze a problematikou obchodu s geneticky upravovanými potravinami (GM). Skupina G8 prijala spoločné vyhlásenie, v ktorom konštatuje, že svetová ekonomika dosahuje nebývalú úroveň prosperity, ale je potrebné podeliť sa o ňu spolu s rozvojovými krajinami prostredníctvom odpustenia niektorých dlhov. V komuniké sa hovorí, že 20. storočie znamenalo nebývalý ekonomický pokrok. Predsa však finančné a ekonomické krízy niekoľkých posledných rokov predstavovali veľké výzvy pre svetovú ekonomiku. „21. storočie musí byť storočím prosperity pre všetkých,“ uvádza sa v komuniké. Lídri G8 ocenili zotavenie sa ázijských ekonomík po finančných krízach spred troch rokov a poznamenali, že obchod sa rozširuje a niektoré krajiny dosiahli dynamický rast. Úsilie sa však podľa nich musí sústrediť na udržanie impulzu finančných a spoločenských reforiem, transparentnosti vo verejnom a v súkromnom sektore a posilnenie sietí sociálnej bezpečnosti.

Znižovanie zadlženosti

Štáty G8 sa v spoločnom vyhlásení okrem iného zaväzujú zvýšiť svoju pomoc najchudobnejším krajinám sveta a umožniť im prístup k najmodernejším informačným technológiám. G8 sa bude usilovať o odpustenie dlhov mnohým chudobným rozvojovým ekonomikám. Osem najvyspelejších krajín by sa malo podieľať na presadzovaní opatrení, ktoré zabezpečia, aby chudobné krajiny opätovne neboli zaťažené neúmernými dlhmi. Zadlženosť krajín tretieho sveta bola dominantnou témou summitu a hoci sa krajiny G8 dohodli na opatreniach na ich zníženie, mnohí kritici tvrdia, že program je príliš pomalý a zaťažený byrokraciou. Lídri G8 by do roku 2015 chceli o polovicu znížiť počet ľudí žijúcich v biede a na úvod odpustia dlh vo výške 15 miliárd USD pre deväť najzadlženejších krajín. Lídri G8 však zdôraznili, že na tento účel je potrebná väčšia spolupráca finančných trhov s rozvojovými krajinami. V dokumente sa zasadili za umožnenie ďalších pracovných možností obyvateľstvu v pokročilom veku.

Potieranie chorôb

Dôležitou témou summitu bolo zdravie. Lídri G8 prisľúbili do roku 2010 zredukovať počet mladých ľudí infikovaných HIV o 25 %, počet úmrtí v dôsledku tuberkulózy o 50 % a o polovicu znížiť počet ochorení súvisiacich s maláriou. Príslušné plány OSN a Medzinárodnej zdravotníckej organizácii (WHO) budú predmetom rokovania konferencie, ktorá sa uskutoční na jeseň v Japonsku. V komuniké sa uvádza, že štáty G8 sa budú usilovať o výrobu väčšieho množstva liekov proti týmto chorobám. V rozvojových krajinách sa G8 bude usilovať o lepšiu zdravotnícku starostlivosť obyvateľstva a o lepší prístup k liekom.

Rozpory v súvislosti s GM

K obchodu s geneticky upravovanými potravinami (GM), konkrétne k ich bezpečnosti - tak, ako sa očakávalo - prevládali rozličné stanoviská. GM boli hlavným bodom sobotňajšieho programu summitu G8. Názory na problematiku GM potravín sa značne rozchádzali a delegáti z jednotlivých krajín sa nedokázali zhodnúť na spoločnom postoji. Účastníci summitu G8 sa zhodli jedine na tom, že je potrebné vytvoriť novú komisiu odborníkov na posúdenie tejto problematiky. Hoci sa nedalo očakávať, že by predstavitelia ôsmich svetových veľmocí vyriekli počas niekoľkých dní diskusií konečné stanovisko, nepodarilo sa im ani len zúžiť okruh problémov v diskusii o dosahu GM potravín na zdravie obyvateľstva a životné prostredie.

Boj proti bossom

Krajiny G8 sa zároveň zaviazali zmenšiť informačnú priepasť medzi vyspelými a rozvojovými krajinami zvýšením prístupu krajín tretieho sveta k internetu. Vo vyhlásení deklarovali aj intenzívnejší boj proti nelegálnemu obchodu s narkotikami a proti drogovým bossom. V dokumente sa uvádza, že bossovia cielene zneužívajú finančné trhy, keď čierny obchod s narkotikami ročne dosahuje obrat približne 400 miliárd USD. Nadchádzajúci summit G8 sa uskutoční v júni v roku 2001 v talianskom Janove.

(TASR/Hd)

Snímka TASR

Počasie

Dnes bude prevládať na území Slovenska príjemná teplotno-vlhkostná klíma bez podstatnejšej záťaže srdcovo-cievneho systému. Očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, ktoré má skôr všeobecne priaznivý a povzbudzujúci vplyv. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú šetriť a vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, pri nízkom krvnom tlaku je mierne zvýšený sklon k migrénam a pocitom závratu. Ráno miestami možnosť záťaže dýchacieho systému.Zajtra nepredpokladáme podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude polojasno až oblačno a miestami sa vyskytnú prehánky, na niektorých miestach aj búrky. Na severe a východe Slovenska bude veľká oblačnosť až zamračené a zrážky budú v tejto časti územia početnejšie. Najvyššia denná teplota 25 až 30, na severe a miestami aj na východe Slovenska okolo 23 stupňov. Viať bude väčšinou len slabý vietor, na západe bude juhovýchodný vietor s rýchlosťou 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. V utorok a stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, spočiatku miestami aj búrky. V noci a predpoludním na niektorých miestach prechodne zmenšená oblačnosť - najmä v utorok. Najnižšia nočná teplota 17 až 12, v dolinách neskôr okolo 10, najvyššia denná teplota v utorok 27 až 31, na severozápade okolo 25 stupňov, v stredu 22 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.21 a zapadne o 20.35 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 20. 7. 2000: Bratislava 100,05, Sliač 97,85, Košice 98,76, Poprad 93,48, za 21. 7. 2000: Bratislava 100,13, Sliač 98,01, Košice 98,95, Poprad 93,63, za 22. 7. 2000: Bratislava 99,99, Sliač 98,00, Košice 98,95, Poprad 93,56.

Amsterdamprehánky21
Atényslnečno32
Belehradoblačno29
Berlínpolooblačno24
Bratislavaprehánky27
Bruseloblačno22
Budapešťpolojasno28
Bukurešťtakmer jasno30
Frankfurtoblačno26
Helsinkiprehánky22
Istanbulpolojasno29
Kodaňprehánky24
Kyjevpolooblačno25
Lisabonpolooblačno25
Londýnpolooblačno23
Madridtakmer jasno30
Milánopolojasno30
Moskvadážď22
Oslooblačno24
Parížpolooblačno26
Prahaoblačno26
Rímpolojasno33
Sofiapolooblačno29
Štokholmprehánky22
Varšavaoblačno25
Viedeňoblačno27
Záhrebpolojasno30
Ženevaprehánky28

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.