Hospodársky denník
USD45,109 Sk
EUR42,502 Sk
CHF27,379 Sk
CZK1,192 Sk
  Štvrtok  27.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Camp David bol stratou času

Čiastkové úspechy nepomôžu prekonať hlavné body agendy

Rokovania stroskotali, zázrak sa nekonal a podľa slov prezidenta USA B. Clintona tlmočených jeho hovorcom „obe strany nie sú schopné dosiahnuť dohodu“. Načo teda bol Camp David? Už pred jeho začiatkom sme napísali, že tu mnohí prídu o ilúzie, najmä preto, že Palestínčania by radi vyhlásili svoj samostatný štát už 13. septembra, na čo Izraelčania reagovali tesne pred summitom štýlom „bude to iba kus papiera. Pokiaľ im existenciu ako nezávislej entity nedovolíme, nemôžu byť nezávislí“. Na rokovanie o nejakej samostatnosti nebol pred summitom pripravený ani B. Clinton. Prečo sa uskutočnil Camp David je teraz už skutočne jasné. Ukážka, že sa v americkej diplomacii niečo deje, a deje sa to pod taktovkou samotného prezidenta, bola transparentná. Dokonca aj počas summitu G8 bol jednou nohou na americkej pôde medzi hosťami premiérom Izraela E. Barakom a palestínskym prezidentom J. Arafatom. Je už zrejmé aj to, že do novembra sa Clintonovi nič prevratné nepodarí, a to, že Barak informoval počas pobytu v USA denne telefonicky oboch prezidentských kandidátov, G.W. Busha a A. Gora, dáva tušiť nielen kto štafetu preberá, ale aj ako dlho sa ešte tento spor na Blízkom východe bude rozoberať.

Summit sa skončil bez hmatateľného výsledku. Všetky čiastkové úspechy za zatvorenými dverami sa netýkali agendy, ktorá po celé dva týždne ležala na stole. A to - palestínsky štát, Jeruzalem, palestínski utečenci, osud izraelských osadníkov a voda. V týchto otázkach sa nepokročilo ani o piaď. Hovorí sa, že keď zlyhajú všetky pokusy, treba si prečítať návod. V otázke palestínskeho štátu nie je čo dodávať. Návod znie - pripravenosť z ekonomického a politického hľadiska, v tomto prípade už azda aj pomoc a rešpekt ostatných krajín. Hoci USA aj EÚ deklarujú snahu pomôcť mierovému procesu, nikto si poriadne nevie predstaviť, ako by taký štát vyzeral, keď ho neodobril Izrael. Okrem toho posunúť hranice tak, ako boli v roku 1967, a splniť tak jednu z rezolúcií BR OSN, by znamenalo, že by mimo územia Izraela zostalo 170 tisíc Židov.

Tel Aviv si je vedomý, že ak sa má dosiahnuť trvalý mier, dosiahnuté úspechy a prehry budú tiež trvalejšieho rázu. Preto nebude riskovať. Veď či tak Barakovi, ktorý len pár minút pred odletom prešiel doma skúškou dôvery, ako aj Arafatovi ide doma o krk, a to - ako ironicky priznáva tlač, „nielen v politike, ale aj doslovne“. V prípade palestínskych utečencov sa hovorí o hrozivom počte - 3 až 5 miliónov. Aj preto Camp David nemal ako posunúť tento problém vpred, keďže pre Baraka je neakceptovateľné súhlasiť s návratom všetkých utečencov, keďže v ich domovoch sa už dávno usídlili židovské rodiny, a najmä, keď svet sa už dávno zaoberá myšlienkou finančne dotovať fondy na pomoc pre utečencov, aby zostali tam, kde sú. Tým by sa riešila zároveň aj otázka osudu židovských osadníkov, ktorí sa postarali o nebývalý rozkvet židovských príbytkov a sídlisk.

S tým je však zároveň previazaná aj otázka samotného Jeruzalema. Konštatovanie, že za neúspech Camp Davidu sú zodpovední Palestínčania, pretože nechceli akceptovať americký kompromis, je pravdivý len sčasti, pretože na ničom inom tak silne Palestínčania nebazírovali ako práve na Jeruzaleme. Vo všetkých ostatných otázkach by boli ochotní ísť nie ku kompromisom, ale dokonca absolútnym ústupkom. Zriecť sa však hlavného mesta budúceho štátu znamená prehru Arafata, a tým oprávnenú nespokojnosť domáceho obyvateľstva a silu protiizraelských hnutí volajúcich po „novej intifáde“. Je neakceptovateľné, ak by sa z časti východného Jeruzalema mala stať len akási autonómia pre tamojšie arabské obyvateľstvo s trvalou izraelskou suverenitou nad celým „večným a nedeliteľným“ mestom. Aký je tu kompromis z izraelskej strany?

A pokiaľ ide o posledný bod neúspešnej agendy - vody, tá doteraz v 80 % patrila Izraelčanom. Už dávno však západný breh Jordánu patrí pod palestínsku správu, napriek tomu izraelská strana nechce počuť návrhy na postúpenie tohto práva, teda vzdania sa prístupu k jordánskym brehom z palestínskej strany. Nielen pre samotnú vodu, ale predovšetkým zo strategického hľadiska, keďže ďalšou izraelskou požiadavkou je plná demilitarizácia palestínskeho územia.

Camp David bol stratou času. Napriek tomu, že sa najvyšší predstavitelia odhodlali otvorene si prehovoriť do duší, ako postrehol izraelský denník Haaretz, toto všetko sa dalo prediskutovať telefonicky, resp. naďalej prostredníctvom vyjednávačov. Pretože pokiaľ si palestínska aj izraelská strana nevyjasnia, či mier a susedské vzťahy na úrovni územných suverenít chcú, je zbytočné pre USA hrať sa na mesiáša a hlavného sponzora rokovaní, ktorý aj tak ťahá finančné prostriedky len z vrecák domácich daňových poplatníkov.

Slávka Blazseková

počasie

Očakávame prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Budú intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a k vyššiemu tlaku krvi. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami prehánky, inde prehánky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20, na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V piatok a v sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky, najmä v horských oblastiach. V sobotu prevažne veľká oblačnosť s občasným dažďom alebo prehánkami. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách pri zmenšenej oblačnosti okolo 9, najvyššia denná 24 až 28, na severe okolo 20, v sobotu 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.32 hod.

Amsterdampolooblačno20
Atényjasno38
Belehradjasno33
Berlínpolooblačno21
Bratislavajasno25
Bruselpolooblačno20
Budapešťjasno23
Bukurešťbúrky32
Frankfurtdážď19
Helsinkijasno18
Istanbuljasno33
Kodaňdážď20
Kyjevbúrky23
Lisabonpolojasno21
Londýnzamračené19
Madridjasno30
Milánopolooblačno28
Moskvadážď20
Oslojasno19
Parížprehánky19
Prahapolooblačno22
Rímjasno33
Sofiajasno29
Štokholmjasno19
Varšavaprehánky20
Viedeňpolooblačno26
Záhrebjasno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.