Hospodársky denník
USD45,109 Sk
EUR42,502 Sk
CHF27,379 Sk
CZK1,192 Sk
  Štvrtok  27.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Z ASEAN-u sa rodí ázijský kolos

Desať členských štátov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) oddnes rokujú v thajskom Bangkoku o bezpečnostných otázkach, štrukturálnych zmenách a ekonomickej spolupráci tohto dôležitého regionálneho spoločenstva. Pri posudzovaní bezpečnostných otázok desiatku doplňuje v rámci regionálneho fóra aj štvorka významných mocností – USA, EÚ, Čína a Rusko. Japonsko, ktoré nepatrí do prvej, ani druhej skupiny sa zúčastňuje v rámci ďalších 23 prizvaných štátov.

ASEAN, založené v auguste 1967 ako nárazník proti komunistickým štátom v regióne, sa v nových podmienkach vyvinulo vo významné združenie obrany regionálnych záujmov. Jeho najaktívnejší členovia ako Malajzia, Singapur, Thajsko neskrývajú záujem, aby sa z ekonomickej i bezpečnostnej stránky stalo združenie čoraz vážnejším partnerom ostatným regionálnym spoločenstvám, ako je americká NAFTA či Európska únia. Tieto zoskupenia v globalizovanom svete presadzujú tvrdo svoje záujmy, obeťou ktorých sa v podobe finančnej a hospodárskej krízy stali od roku 1997 aj hlavné krajiny ASEAN-u.

HDP 7 bil. USD

Tesne pred touto kataklizmou navrhol malajzijský premiér Mahathir Mohamad, aby sa ASEAN posilnilo o silnú trojku, Čínu, Japonsko a južnú Kóreu a vytvorilo si regionálne finančné inštitúcie, tesnejšie prepojilo svoje meny a ekonomiky. Vtedy sa návrh nestretol s pochopením USA ako prvej tichomorskej veľmoci a kríza, ktorej asistoval aj MMF, sa zmocnila regiónu. Myšlienka však nezaspala. Objavuje sa v novej podobe ASEAN+3. Tá trojka, to je Čína, Japonsko aj južná Kórea. Takto posilnené združenie 13 krajín predstavuje ozaj ekonomického obra, ktorý sa vyrovná USA i EÚ a má od nich dlhodobo vyšší hospodársky rast. Obidva tieto mamuty podávajú výkon v HDP po 8 biliónov USD, ASEAN+3 vykazuje HDP 7 biliónov (Japonsko vyše 3 bil. USD, Čína 1 bil. USD). To je veľmi solídny základ na vytvorenie regionálneho bloku, ktorý by mal schopnosť ovplyvňovať cesty globálnej ekonomiky.

Ázijský menový fond?

Bola to ázijská kríza a debakel WTO v Seattli, ktoré popohnali spoluprácu trinástky v ASEAN-e. Združenie dokončuje formovanie voľnej zóny obchodu bilaterálnymi rokovaniami. V máji sa krajiny ASEAN-u dohodli, že medzi sebou stanovia bilaterálne výmenné kurzy, aby predišli ďalším úderom menových špekulantov. Podľa Tokia má byť sieť výmenných kurzov pod strechou koncom tohto roka. Vzniká subregionálna finančná štruktúra so študijným orgánom, ktorý má avizovať riziká a pomôcť predchádzať krízam. Uvažuje sa o koši mien a intervenčných mechanizmoch, ktoré by nahradili niekdajšie pripútanie k doláru i terajší drahý floating. Vyzerá to na postupný zrod Ázijského menového fondu. Za významný faktor sa pokladá ochota Číny, tradične naježenej proti Japonsku, spolupracovať.

Populačný obor

Ani v bezpečnostnej sfére a politickom význame nie je južná a východná Ázia málo významným regiónom. ASEAN a jeho blízke okolie predstavuje populačný kolos s Čínou a Indiou ako demografickými lídrami sveta, na štvrtom mieste svetového rebríčku je Indonézia. Štyri krajiny sú jadrovými mocnosťami – Čína, Rusko, India a Pakistan. Japonsko má druhú najväčšiu ekonomiku sveta. To sú všetko faktory, ktoré sústreďujú pozornosť USA na ázijsko-pacifický azimut, najmä ak expanzia NATO na východ Európy ide ako po masle.

Reforma

ASEAN pociťuje potrebu zefektívniť svoje štruktúry aj pre potreby politické a bezpečnostné. Je to v tomto smere združenie zatiaľ málo operatívne, čo dokazujú aj posledné únosy turistov, tragédie vo Východnom Timore, ázijské narkomafie, ekologické pohromy v Indonézii, čomu čeliť vraj bráni zásada nezasahovať v druhej krajine. Podľa vzoru Európskej únie ASEAN zria- ďuje operatívnu ministerskú trojku zo súčasnej, minulej i budúcej predsedajúcej krajiny a rozvíja diskusiu o ďalších reformách svojich štruktúr.

Jaroslav Brabec

počasie

Očakávame prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Budú intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a k vyššiemu tlaku krvi. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami prehánky, inde prehánky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20, na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V piatok a v sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky, najmä v horských oblastiach. V sobotu prevažne veľká oblačnosť s občasným dažďom alebo prehánkami. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách pri zmenšenej oblačnosti okolo 9, najvyššia denná 24 až 28, na severe okolo 20, v sobotu 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.32 hod.

Amsterdampolooblačno20
Atényjasno38
Belehradjasno33
Berlínpolooblačno21
Bratislavajasno25
Bruselpolooblačno20
Budapešťjasno23
Bukurešťbúrky32
Frankfurtdážď19
Helsinkijasno18
Istanbuljasno33
Kodaňdážď20
Kyjevbúrky23
Lisabonpolojasno21
Londýnzamračené19
Madridjasno30
Milánopolooblačno28
Moskvadážď20
Oslojasno19
Parížprehánky19
Prahapolooblačno22
Rímjasno33
Sofiajasno29
Štokholmjasno19
Varšavaprehánky20
Viedeňpolooblačno26
Záhrebjasno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.