Hospodársky denník
USD45,109 Sk
EUR42,502 Sk
CHF27,379 Sk
CZK1,192 Sk
  Štvrtok  27.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Juh proti severu

Nezamestnanosť a deficit pracovnej sily

Na prvý pohľad je záhadou, prečo v Taliansku dochádza k takým absurditám. Na jednej strane fabriky na priemyselne rozvinutom severe Talianska sa sťažujú na nedostatok pracovnej sily, čo ohrozuje ich výrobné programy, na druhej strane na juhu Talianska, najchudobnejšej časti krajiny, sú oblasti, kde nezamestnanosť dosahuje až 22 percent. Najhoršie to postihuje mladú generáciu do 24 rokov. V Sardínii je nezamestnanosť mladej generácie 55-percentná, na Sicílii dosahuje 60 %, v Kampánii 63 a v Kalábrii až 66 %. V Kalábrii, špičke talianskej „čižmy“ sedem z desiatich mladých ľudí je bez práce. Riešenie by malo byť jednoduché - nezamestnaní z juhu by sa mali premiestniť na sever za prácou a všetci by boli spokojní. Avšak nie je to tak.

Aj napriek dosahujúcej prosperite severotalianske spoločnosti hovoria o kríze. Nedostatok pracovnej sily ich núti uvažovať o premiestnení výroby do iných krajín. V benátskej oblasti si fabriky dokonca vzájomne vypožičiavajú ľudí. Jedným z riešení, ktoré sa snažia tieto spoločnosti presadiť, je nátlak na vládu, aby dovolila zamestnávať viac zahraničných robotníkov, tzv. extracomunitari, teda mimo krajín EÚ. Tohtoročnú kvótu 63 000 ľudí zvonku vyčerpali už v marci a čo najrýchlejšie potrebujú ešte 40 000 nových zamestnancov. Ich požiadavky však nie sú v súlade s názormi niektorých politikov, ktorí svoj program stavajú na kritike už aj tak vysokého prílevu nelegálnych imigrantov. Možno aj preto si minulý týždeň taliansky premiér Giuliano Amato položil tú istú otázku: prečo ľudia z juhu nejdú za prácou na sever?

Príčin je viac. Odrádzajú ich najmä vysoké ceny za bývanie a živobytie na severe. V Miláne slabšie platená práca nepokryje základné potreby na bývanie a život. Situácia sa na rozdiel od päťdesiatych a šesťdesiatych rokov zmenila. Vtedy južania po desaťtisícoch prichádzali na sever za prácou, lebo zamestnávatelia im pomáhali zabezpečiť bývanie. Dnes zákony protežujúce majiteľov bytov majú na svedomí, že lacnejšie bývanie je nezohnateľné. Ďalšou dôležitou príčinou je dosť prekvapujúce zistenie, že väčšina z mladých južanov sú pre prácu do fabrík nadkvalifikovaní. V posledných rokoch južanské rodiny seriózne investovali do vzdelania svojich detí a nepodporujú svojich dedičov, aby prijali slabšie platenú prácu, ako im kvalifikácia dovoľuje. Je to aj vec hrdosti, a tá je na juhu veľmi silná. Nakoniec južania zastávajú názor, že zamestnávatelia zo severu na takýto typ práce aj tak radšej prijmú zle platených a nesťažujúcich sa imigrantov ako neasertívnych mladých južanov s diplomom vysokej školy.

No a v neposlednom rade príčinou neochoty južanov „migrovať“ na sever je aj južanský štýl života závislý od teplej klímy a silných rodinných pút. Na juhu je prirodzené, že sa o mladých a ich „vybúrenie“ stará celá široká rodina až do ich tridsiatky. A tak na severe továrnici špekulujú ako ďalej. Možno by bolo riešením presunúť časť výroby na juh krajiny. Avšak v čase globalizácie je oveľa výhodnejšie presúvať výrobu do zahraničia, kde lacná pracovná sila je stále prísľubom vysokých ziskov.

Iaromír Novák

počasie

Očakávame prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Budú intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a k vyššiemu tlaku krvi. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami prehánky, inde prehánky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20, na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V piatok a v sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky, najmä v horských oblastiach. V sobotu prevažne veľká oblačnosť s občasným dažďom alebo prehánkami. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách pri zmenšenej oblačnosti okolo 9, najvyššia denná 24 až 28, na severe okolo 20, v sobotu 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.32 hod.

Amsterdampolooblačno20
Atényjasno38
Belehradjasno33
Berlínpolooblačno21
Bratislavajasno25
Bruselpolooblačno20
Budapešťjasno23
Bukurešťbúrky32
Frankfurtdážď19
Helsinkijasno18
Istanbuljasno33
Kodaňdážď20
Kyjevbúrky23
Lisabonpolojasno21
Londýnzamračené19
Madridjasno30
Milánopolooblačno28
Moskvadážď20
Oslojasno19
Parížprehánky19
Prahapolooblačno22
Rímjasno33
Sofiajasno29
Štokholmjasno19
Varšavaprehánky20
Viedeňpolooblačno26
Záhrebjasno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.