Hospodársky denník
USD45,109 Sk
EUR42,502 Sk
CHF27,379 Sk
CZK1,192 Sk
  Štvrtok  27.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Do Európy iba padákom

Vlna ilegálnych imigrantov, ktorá zasiahla južné pobrežie Talianska, sa posúva neúnavne na sever, smerom k bohatším, rozvinutejším, zväčša politicky konzervatívnym centrám Európy. Tento prílev uviedol do pohybu základné spoločenské a kultúrne zmeny v Európe, vytvárajúc zmes rás a etnických skupín v lokalitách, kde po stáročia žil iba jeden národ a rozliehal sa iba jeden jazyk. Väčšina z imigrantov, ktorí nelegálne prekračujú hranice, neuteká pred politickým útlakom, iba jednoducho hľadá lepšie živobytie. Každoročne ich prichádza do Európy pol milióna, zväčša z Iraku, Iránu, Turecka, Afganistanu, Afriky, východnej Európy a dokonca aj z Latinskej Ameriky. Ak sa spočítajú spolu s tými, ktorí prichádzajú legálne, v pomere k počtu obyvateľov Európy, starý kontinent prijíma takmer dvojnásobný počet imigrantov ako USA a dvojnásobok počtu ako pred 10 rokmi.

Takmer všade v Európe ich však očakáva čoraz nepriateľskejšie prijatie. V Berlíne žije najväčšia turecká komunita mimo Turecka - asi 170 000 imigrantov. Býva tu aj najväčší počet Palestínčanov mimo Blízkeho východu. Výsledkom je nepriateľstvo časti domáceho obyvateľstva. Berlínčania nenávidia skutočnosť, že jedna pätina detí narodených v Berlíne nevie po nemecky. V niektorých základných školách dokonca ani jedno z detí nemá nemčinu ako materinský jazyk.

Najmä v južnej Európe rýchlosť zmien zaskočila vládne a spoločenské organizácie. Taliansko, Portugalsko a Španielsko, hlavní dodávatelia vysťahovalcov v minulosti, sa za uplynulé dva roky zmenili v cieľovú krajinu obrovského počtu chudobných. Prudko narástla trestná činnosť, či už sú prisťahovalci jej páchateľmi, alebo obeťami, aj ich diskriminácia a zneužívanie v zamestnaní. Na rozdiel od obyvateľov USA, krajiny, ktorú založili prisťahovalci, Európania nie sú zvyknutí na väčšiu prítomnosť inej rasy alebo etnickej menšiny. Prieskum EÚ pred niekoľkými rokmi ukázal, že tretina opýtaných považuje sama seba za „rasistov“ a 48 % percent uviedlo, že by mali radšej Európu bez imigrantov.

Európania nie sú ochotní meniť kvôli cudzincom svoj životný štýl, aj keď mnohí imigranti vykonávajú manuálne práce, nad ktorými pôvodný Európan ohŕňa nos, čím rozvíjajú miestnu ekonomiku postihnutú narastajúcim nedostatkom pracovnej sily. Napriek tomu vzrastá sociálne napätie, často považované za xenofóbnu rétoriku, čo prináša veľké dividendy politikom.

Britské prieskumy verejnej mienky ukazujú na obavy obyvateľstva, že prisťahovalci ohrozia ich národnú identitu. V Španielsku prijali nový zákon, ktorý vysokými pokutami trestá zamestnávateľov ilegálnych imigrantov. Podľa pracovníkov Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov sa imigračná politika EÚ tak sprísňuje, že uchádzači o azyl - tí, ktorí tvrdia, že utekajú pred prenasledovaním - budú môcť čoskoro vstúpiť do únie iba pomocou padáka. Európsky komisár pre rezort spravodlivosti a vnútra Antonio Vitorino na konferencii v Ríme varoval, že budovanie múru na ochranu pred prisťahovalcami sa ukázalo ako neefektívne. Krajiny EÚ „sa musia zmieriť s faktom, že nulová imigračná politika uplynulých 25 rokov nefunguje“. Prílev ilegálnych ekonomických prisťahovalcov nemožno zastaviť. Peter von Bethtlemfalvy z Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) vyhlásil, že „čím viac sa jednostranne pokúšame uzavrieť hranice, tým viac hráme do karát pašerákov“.

International Herald Tribune

26. 7. 2000

počasie

Očakávame prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Budú intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a k vyššiemu tlaku krvi. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude veľká, cez deň na juhu zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami prehánky, inde prehánky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20, na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V piatok a v sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky, najmä v horských oblastiach. V sobotu prevažne veľká oblačnosť s občasným dažďom alebo prehánkami. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách pri zmenšenej oblačnosti okolo 9, najvyššia denná 24 až 28, na severe okolo 20, v sobotu 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.24 a zapadne o 20.32 hod.

Amsterdampolooblačno20
Atényjasno38
Belehradjasno33
Berlínpolooblačno21
Bratislavajasno25
Bruselpolooblačno20
Budapešťjasno23
Bukurešťbúrky32
Frankfurtdážď19
Helsinkijasno18
Istanbuljasno33
Kodaňdážď20
Kyjevbúrky23
Lisabonpolojasno21
Londýnzamračené19
Madridjasno30
Milánopolooblačno28
Moskvadážď20
Oslojasno19
Parížprehánky19
Prahapolooblačno22
Rímjasno33
Sofiajasno29
Štokholmjasno19
Varšavaprehánky20
Viedeňpolooblačno26
Záhrebjasno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.