Hospodársky denník
USD45,253 Sk
EUR42,536 Sk
CHF27,375 Sk
CZK1,193 Sk
  Piatok  28.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ideologický rozkol vnútri SB

Názorová diferenciácia na prosperitu a globalizáciu

Časté rezignácie na najvyšších postoch Svetovej banky (SB) podľa pozorovateľov svedčia o ideologickom rozkole vnútri tejto inštitúcie. Diskutuje sa najmä o tom, či banku majú riadiť jej veritelia alebo dlžníci. Po minuloročnom odchode hlavného ekonóma Joa Stiglitza v týchto dňoch prichádza rezignácia Raviho Kanbura, ktorého si SB prizvala ako konzultanta pre nedávno publikovanú Správu o svetovom rozvoji (WDR). Hoci šéf SB Jim Wolfensohn jeho odchod vysvetlil zavŕšením práce na WDR, americká tlač píše o ideologickom víťazstve ortodoxných ekonómov nad liberálmi ako Stiglitz a Kanbur. Ortodoxne krídlo vo vedení SB reprezentujú ekonómi David Dollar a Aart Kraay. Tí ako spoluautori poslednej WDR stavili na rigoróznu fiskálnu disciplínu, ako ju v sedemdesiatych rokoch teoreticky podložil Milton Friedman a v osemdesiatych rokoch v praxi realizovala Margaret Thatcherová.

Kľúčom k hospodárskemu rastu v rozvojových krajinách je podľa Dollara a Kraaya prísna kontrola inflácie, rozpočtové škrty a vytváranie podmienok pre voľný obchod. „Výsledkom takejto hospodárskej politiky je všeobecná prosperita, z ktorej v individuálnej miere profitujú všetci,“ tvrdia Dollar a Kraay v tohtoročnej WDR. Stiglitz a Kanbur nesúhlasia. Predpokladom pre všeobecnú prosperitu je podľa nich okrem hospodárskeho rastu aj prerozdeľovanie bohatstva. Krajiny s priepastnými sociálnymi rozdielmi predsa musia rásť rýchlejšie, ak sa ich individuálna miera zisku má vyrovnať sociálne rovnejším susedom. Stiglitz a Kanbur ďalej argumentujú, že pri súčasnom tempe hospodárskeho rastu sa armádu 1,2 miliárd ľudí, ktorí dnes žijú pod hranicou chudoby (1 USD na deň), určite nepodarí zredukovať na polovicu do roku 2015, ako to predpokladá posledná WDR.

Ortodoxní ekonómovia Stiglitzov a Kanburov apel na bohaté krajiny a bohatých jednotlivcov v chudobných krajinách jednoznačne odmietajú. Redistribúciu považujú za demotivujúci prvok a prekážku maximálnemu hospodárskemu rastu. No tu sa ich diskusia vôbec nekončí.

Fenoménom, ktorý zamotáva tak ortodoxné, ako aj liberálne hlavy je globalizácia. Jadrom argumentácie na obidvoch stranách zostávajú štatistické údaje z prvej polovice deväťdesiatych rokov. Javy ako ázijská finančná kríza z roku 1997 do „osvedčených“ teórií vnášajú asi toľko chaosu ako veľká hospodárska kríza do viery v kapitalizmus. Globalizácia zamotáva hlavy aj inde, ako to dokázala verejná mienka počas minuloročného zasadania Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v Seattli a nedávneho summitu krajín G8 v Okinave. Rozvojové krajiny, ktorých sa WDR a politika SB týkajú najviac, sú na tom rovnako po tom, ako v mnohých z nich zlyhali ortodoxné aj liberálne receptúry z dielní SB a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Ideologický rozkol vnútri SB pokračuje aj napriek absencii spoľahlivých riešení. Práve od nich sa pozornosť odvracia smerom k imidžu tejto inštitúcie ako garanta svetového rozvoja. Liberálom ako Stiglitzovi a Kanburovi sa ju na čas podarilo vykresliť ako banku, ktorá na potreby svojich klientov reaguje s citom, no vo vedení v poslednom čase prevládli staré sentimenty: Banky predsa riadia veritelia, a nie dlžníci.

Roman Lipták,

Pretória

počasie

Predpokladáme prevládanie výraznejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, intenzívnejšie môžu byť reumatické bolesti, bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice, zvýšený je sklon k depresii u psychicky labilných ľudí. Na severnom Slovensku k tomu pristupuje aj zvýšená záťaž dýchacieho, srdcovo-cievneho a zažívacieho systému, výskyt fantómových bolestí a jaziev, ako aj znížená tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosti sústredenia. Vyššie tu môže byť riziko úrazov a nehôd. V nočných hodinách predpokladáme rozšírenie uvedených ťažkostí na celé územie. n Zajtra pretrvávanie ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, bolestí hlavy a depresívnych stavov u psychicky labilných ľudí. (zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno. Ráno a cez deň od západu oblačno až zamračené a časom početné prehánky, miestami aj búrky, najmä na západe územia vo večerných hodinách. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov, na severe okolo 20, na horách vo výške 1500 m okolo 11 stupňov. Slabý premenlivý vietor večer na západe zosilnie. V sobotu a nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť s občasným dažďom alebo prehánkami. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách okolo 9, najvyššia denná 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.25 a zapadne o 20.30 hod.

Amsterdamoblačno17
Atényslnečno38
Belehradbúrky35
Berlínprehánky23
Bratislavaoblačno25
Bruselpolooblačno17
Budapešťoblačno26
Bukurešťpolooblačno38
Frankfurtprehánky18
Helsinkipolooblačno15
Istanbuljasno34
Kodaňprehánky20
Kyjevoblačno27
Lisabonpolojasno26
Londýnoblačno22
Madridpolojasno30
Milánopolooblačno31
Moskvaprehánky20
Osloprehánky13
Parížpolooblačno26
Prahaprehánky20
Rímpolojasno31
Sofiapolooblačno32
Štokholmpolooblačno15
Varšavaoblačno20
Viedeňoblačno23
Záhrebpolooblačno29
Ženevabúrky21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.