Hospodársky denník
USD45,253 Sk
EUR42,536 Sk
CHF27,375 Sk
CZK1,193 Sk
  Piatok  28.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Obchod úspešne

Pokles schodku o 62 %

Hoci sa pred niekoľkými dňami v médiách objavili informácie, že výsledky zahraničnej obchodnej bilancie sa v júni výrazne zhoršili, kompetentní pracovníci MH SR sú iného názoru. „Jún sa skončil schodkom zahraničnej obchodnej bilancie 1 mld. Sk, ale zároveň tento schodok bol druhý najlepší výsledok v mesačnom hodnotení I. polroku 2 000. Pozitívne saldo sme zaznamenali v apríli, potom nasleduje jún s uvedeným saldom a na treťom mieste je marec so schodkom 1,5 mld. Sk,“ povedala A. Joštiaková, generálna riaditeľka sekcie mnohostrannej obchodnej spolupráce MH SR. Ďalej vysvetlila, že vlani bol síce v júni dovoz nižší ako mesačný priemer za hodnotené obdobie, ale išlo o atypický mesiac. Nižší deficit sa dosiahol vlani aj preto, lebo podnikateľská sféra očakávala zavedenie dovoznej prirážky, čo sa prejavilo nižším dovozom. No mesiac predtým - v máji 1999 bol schodok až 9 mld. Sk. Tento rok v júni bol priemer skutočného dovozu absolútne vyšší ako priemerná hodnota na pol roka a pritom schodok je opäť nižší ako priemer za uvedené obdobie. „Preto porovnávanie júna 2 000 a júna 1999 nepovažujeme za správne,“ podotkla A. Joštiaková. Zahraničný obchod SR za I. polrok 2 000 skončil schodkom 10,1 mld. Sk. Vývoz medziročne stúpol o 30,9 % a dovoz o 19,6 %. V porovnaní s prvým polrokom 1999 sa zahraničný deficit znížil až o 62,5 %.

V štruktúre teritoriálneho vývoja zahraničného obchodu pokračuje vysoký podiel vývozu na trhy EÚ i CEFTA. Saldo s ČR je pozitívne. Z 15 krajín EÚ máme záporné saldo len so 4 krajinami, s Veľkou Britániou, Írskom, Fínskom a Španielskom. Z hľadiska tovarovej štruktúry zahraničného obchodu motorové vozidlá zaznamenali medzipolročný prírastok takmer 14 mld. Sk a výrobky zo železa a ocele prírastok viac ako 8 mld. Sk. Ďalej sa na zvýšení exportu podieľal prírastok rafinérskych výrobkov, predovšetkým z produkcie Slovnaftu, a prírastok v elektrotechnike a strojárstve. Uvedené štyri výrobkové skupiny podľa prepočtov MH SR predstavujú 47 % celkového vývozu za I. polrok 2000. Z teritoriálneho hľadiska najväčším obchodným partnerom tak ako doteraz aj naďalej zostáva Nemecko. V poradí nasleduje ČR, Taliansko, Poľsko. Pokiaľ ide o saldo zahraničného obchodu, jeho výšku ovplyvnil opäť dovoz základných nerastných surovín, najmä ropy a plynu. Kým objem dovážanej ropy zostal v prvom polroku prakticky na rovnakej úrovni ako v prvom polroku 1999, rast cien ropy, ktorý sa odvíja od cien ropy na svetových trhoch, predstavuje schodok až - 10 miliárd Sk. Významný vplyv na vývoj bilancie zahraničného obchodu má aj posilnenie či oslabenie koruny. Za prvý polrok sa oslabila SKK oproti USD o 7,6 % a oproti britskej libre 4,25 %. Oproti DEM, EURO a CZK sa SKK mierne posilnila. Zahraničný obchod sa v uvedenom období uskutočňoval v štyroch menách a na obchodnej bilancii sa kurzové rozdiely prejavili schodkom takmer 500 miliónov korún. MH SR očakávalo, že za rok 2000 bude schodok zahraničného obchodu v rozsahu 20 - 40 miliárd Sk. Túto sumu teraz spresňuje na očakávanie okolo 30 miliárd Sk. Podiel schodku zahraničného obchodu na HDP v I. štvrťroku 2000 predstavoval 3,5 %. Ak nedôjde k zmene vývoja HDP, tak v druhom štvrťroku by mal podiel schodku predstavovať 2,5 %.

Zdena Rabayová

Názory analytikov na strane 5

počasie

Predpokladáme prevládanie výraznejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, intenzívnejšie môžu byť reumatické bolesti, bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice, zvýšený je sklon k depresii u psychicky labilných ľudí. Na severnom Slovensku k tomu pristupuje aj zvýšená záťaž dýchacieho, srdcovo-cievneho a zažívacieho systému, výskyt fantómových bolestí a jaziev, ako aj znížená tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosti sústredenia. Vyššie tu môže byť riziko úrazov a nehôd. V nočných hodinách predpokladáme rozšírenie uvedených ťažkostí na celé územie. n Zajtra pretrvávanie ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, bolestí hlavy a depresívnych stavov u psychicky labilných ľudí. (zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno. Ráno a cez deň od západu oblačno až zamračené a časom početné prehánky, miestami aj búrky, najmä na západe územia vo večerných hodinách. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov, na severe okolo 20, na horách vo výške 1500 m okolo 11 stupňov. Slabý premenlivý vietor večer na západe zosilnie. V sobotu a nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť s občasným dažďom alebo prehánkami. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách okolo 9, najvyššia denná 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.25 a zapadne o 20.30 hod.

Amsterdamoblačno17
Atényslnečno38
Belehradbúrky35
Berlínprehánky23
Bratislavaoblačno25
Bruselpolooblačno17
Budapešťoblačno26
Bukurešťpolooblačno38
Frankfurtprehánky18
Helsinkipolooblačno15
Istanbuljasno34
Kodaňprehánky20
Kyjevoblačno27
Lisabonpolojasno26
Londýnoblačno22
Madridpolojasno30
Milánopolooblačno31
Moskvaprehánky20
Osloprehánky13
Parížpolooblačno26
Prahaprehánky20
Rímpolojasno31
Sofiapolooblačno32
Štokholmpolooblačno15
Varšavaoblačno20
Viedeňoblačno23
Záhrebpolooblačno29
Ženevabúrky21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.