Hospodársky denník
USD44,834 Sk
EUR42,48 Sk
CHF27,353 Sk
CZK1,19 Sk
  Štvrtok  6.Júla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Voľby v USA: ide sa tunelovať


A. Gore a G. W. Bush pripravení vzájomne si kradnúť štáty
G. W. Bush chce Kaliforniu, Al Gore Floridu. Ani jeden to nemá isté, pretože v danom mieste na mape má úspech ako na zlosť práve oponent. Do novembrových prezidentských volieb v USA už nezostáva veľa času. Ak nevezmeme do úvahy augustový nominačný zjazd strán, kandidáti majú len vyše štyri mesiace na to, aby si „naškrabali“ v jednotlivých štátoch 270 hlasov, potrebných na víťazstvo. Aj preto sa začína kalkulovať, kde by ich ktorý mohol „zhrabnúť“ viac. Hoci vedie texaský guvernér, ktorého volební „geodeti a kartografi“ vykonštruovali mapy podľa vlastných zistení a narátali 266 hlasov (oproti Al Gorovým 136), Gorovi dvorní pomocníci neboli nijako ohľaduplní a sú presvedčení, že počet hlasov prináležiacich viceprezidentovi dosahuje 194, kým Bush sa musí uspokojiť s číslom 133. Rozhodne juh a priemyselné centrá
Hoci prieskumy verejnej mienky hovoria stále v prospech oboch (dokonca kvality vodcu má podľa respondentov aj G.W.Bush - 65 %, aj Al Gore - 52 %, pričom rovnako oboch považujú registrovaní voliči za čestných - 40 % si to myslí o G. W. Bushovi a 39% o Al Goreovi), je zrejmé, že voľby sa budú rozhodovať najmä na juhu a v priemyselných centrách od New Jersey cez Pensylvániu, Ohio až po Michigan a Illionis. Práve Gore za domovské považuje prevažne severozápadné štáty a západné pobrežie, resp. najmä Ohio a Pensylvániu, kde si Clinton v roku 1992 a 1996 bez problémov vytuneloval kompletnú zásobu hlasov. Tým musí Bush ml. začať tvrdý boj o južanské štáty (ktoré po desaťročia spevňovali demokratický tábor), najmä postaviť volebný stan na juhu a v oblasti Rocky Mountains. Texaský guvernér by rád dostal aj Kaliforniu, ale všetko je tu otázne, keďže sa od 80. rokov začala ozdobovať nie somárikmi ale slonmi (znaky republikánov a demokratov) a Clinton tu počas oboch predvolebných kampaní zožal bravúrnu podporu. S tým kalkuluje aj viceprezident. K 81 hlasov, v ktoré dúfa v Maine, New Hampshire, Vermonte, Massachusetts, Rhode Islande, Connecticute, New Yorku, Marylande a, samozrejme, v DC, by rád pridal ďalších 76 z Washingtonu, Havaja, Oregonu a spomínanej Kalifornii. Pravdepodobne dostane aj Tennessee, a to by bolo ďalších 11 hlasov, teda spolu 168. Gore potrebuje aj New Jersey a zlé by nebolo ani ukradnutie si Virgínie a Indiany, kde šancu má. A ak by, ako sa píše v tlači, skutočne dostal na svoju stranu aj senátora Evana Bayha, padla by mu k nohám aj Montana. Bush sa nevzdá
Ako nedávno podotkol denník USA Today, republikánsky miláčik sa bude odrážať z 19 štátov, ktoré v roku 1996 patrili do „emirátu“ Doleho. Sú to prevažne južné štáty od Alabamy, Georgii, Mississippi, Severnej a Južnej Karolíny, domovského Texasu a zatiaľ Virgínii cez stredozápadné štáty ako Kansas, Indianu, Nebrasku, Severnú a Južnú Dakotu a Oklahomu, až po horské štáty Colorada, Idaha, Montany, Utahu a Wyomingu, prípadne Aljašky, čo je spolu 159 hlasov. Ak by však Kaliforniu vyhral Bush, dostal by ďalších 54 hlasov (má najviac). Aj keď Gore Kaliforniu hladko vyhral v „primárkach“, ľudový rozprávač John McCain by mohol vlastné ovečky nasmerovať Bushovi ml. späť pekne do košiara. Hoci, 40 % z týchto voličov náklonnosť k texaskému guvernérovi neprechováva a otázne sú aj hlasy Hispáncov, ktorých čiastočne dostal na svoju stranu. Ak by prehral Kaliforniu, musí sa biť o štáty Washington, Oregon a New Hamshire, hoci s 22 hlasmi je to slabá kompenzácia. Bush potrebuje južanskú zásobu, ktorú v roku 1996 tuneloval tiež Clinton, najmä prezidentovo predošlé pôsobisko Arkansas, ale aj Kentucky či Tennessee. Najväčšiu šancu má snáď na Floride, kde je guvernérom jeho brat Jeb. O floridských 25 hlasov bude krvavo zápasiť aj Al Gore, veď s newyorskými 35 a kalifornskými 54 by dostal 112, čo je už zásah. Maine, Delaware, Nové Mexiko, Nevada či Lousiana sú hlasmi slabo zásobené. Napriek tomu im obaja budú zrejme venovať dostatok pozornosti. Najmä po augustovom nominačnom zjazde, keď bude mať každý vo vrecku okolo 67,5 mil. USD, aby ich mohol minúť na pekné vykresľovanie sa pred verejnosťou. A to až do osudného 7. novembra, dňa volieb. (sb)

Počasie

Očakávame zväčša pozitívny vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnym postihnutím. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a vyššiemu tlaku krvi. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra predpokladáme, že budú ťažkosti podmienené počasím pretrvávať bez podstatnejšej zmeny, neskôr sa zintenzívnia.(zč)

Dnes bude miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele prehánky, najmä v popoludňajších hodinách. Najvyššia denná teplota 24 až 29, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 21 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. V piatok bude polojasno, neskôr v západnej polovici územia oblačno a početné prehánky a búrky. V noci z piatka na sobotu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, v sobotu bude cez deň premenlivá oblačnosť a na niektorých miestach prehánky. Nočná teplota 15 až 10, v sobotu 17 až 13, najvyššia denná teplota v piatok 26 až 30, na juhu do 32 stupňov, v sobotu 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5,02 a zapadne o 20,51 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 4. 7. 2000: Bratislava 99,20, Sliač 97,12, Košice 97,97, Poprad 92,77.

Amsterdamprehánky18
Aténypolojasno35
Belehradpolojasno31
Berlínpolojasno23
Bratislavapolooblačno26
Bruseloblačno18
Budapešťpolojasno28
Bukurešťpolojasno31
Frankfurtpolojasno24
Helsinkidážď18
Istanbulbúrky34
Kodaňprehánky20
Kyjevprehánky25
Lisabonoblačno21
Londýnprehánky18
Madridbúrky29
Milánotakmer jasno31
Moskvaprehánky22
Osloprehánky18
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno23
Rímmalá oblačnosť35
Sofiapolojasno31
Štokholmoblačno20
Varšavapolooblačno23
Viedeňpolooblačno27
Záhrebpolojasno30
Ženevapolojasno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.