Hospodársky denník
USD45,863 Sk
EUR42,407 Sk
CHF27,392 Sk
CZK1,2 Sk
  Utorok  1.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zjazd patrí G. W. Bushovi

Za texaského guvernéra loboval aj jeho protivník John McCain

"Tento nominačný zjazd je o zvolení Georga W. Busha. Nie je to o dolnej alebo hornej komore Kongresu", uviedol na úvod štvordenného nominačného zjazdu republikánov T. M. Davis, šéf komisie republikánov vo voľbách. Nominačný zjazd republikánov v USA, na ktorom delegáti volia svojho kandidáta do volieb, odštartoval včera podľa všeobecných očakávaní. Najjasnejším favoritom sa stal texaský guvernér G. W. Bush. Jeho demokratický protikandidát v novembrových voľbách, ktorý verí, že zvolenie Cheneyho za viceprezidenta Bushovi ml. pohorší, však podľa najnovšieho prieskumu Reuters/Zogby ukázalo, že Bush stále vedie nad Gorom, hoci len o 4 percentá (42:38). Bush mal pred zjazdom všetky predpoklady na to, aby si ho delegáti vyvolili. Len niekoľko dní pred ním vyšiel do boja s novým sloganom: Mojou úlohou je splniť vaše očakávania. Mojou prácou je povedať, že len silný jednotný národ dokáže čokoľvek, čo bude chcieť. Texaský guvernér má dobrú štartovaciu pozíciu, keďže už ako texaský guvernér sa usiloval o znižovanie daní, ktoré boli najväčšie v histórii tohto amerického štátu. Medzi jeho priority patrilo aj školstvo a vzdelávanie. Aj ako prezidentský kandidát presadzuje Bush rozsiahle zníženie daní pre všetkých, zvýšenie úrovne školstva a posilnenie sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia.

Jeho pôsobenie vo funkcii guvernéra však neobišla ani kritika. V Texase totiž vykonali tento rok už 26 popráv a v auguste sa očakáva uskutočnenie najmenej ďalších šiestich. Texaský guvernér popravám nekladie žiadne prekážky, hoci zo svojej právomoci by to mohol urobiť. Kandidáta na prezidentský úrad v budúcich voľbách preto často stíha kritika vlád mnohých krajín, predovšetkým z Európy. Známy reverend Jesse Jackson, dlhoročný oponent trestu smrti, po kontroverznej poprave Garyho Grahama dokonca povedal, že išlo o „štátom zorganizovanú vraždu“. Počas vlády G. W. Busha sa v Texase vykonalo takmer 140 popráv.

Možno aj preto v nedeľu vo Filadelfii neočakávane nevraživo prijali Johna McCainai na takzvanom „tieňovom zjazde“, kde požiadal nespokojných „rebelov“, aby v novembrových voľbách podporili jeho súpera - G. W. Busha. Na „tieňovom zjazde“ sa zúčastňujú najmä tí členovia Republikánskej strany, ktorí nie sú spokojní s jej vedením a tvrdia, že strana ignoruje ich názory. „Národ nemá rád tých, ktorí sa nedokážu zmieriť s prehrou,“ povedal prítomným „delegátom“ senátor McCain. „Chcem, aby ste prezidentskú kampaň republikánov podporili rovnako oduševnene, ako moju kampaň počas primárok.“

Po týchto slovách sa v hale ozval piskot a ďalšie prejavy nesúhlasu. McCain, senátor za štát Arizona, zvíťazil v siedmich republikánskych primárkach a vo Filadelfii na nominačnom zjazde republikánov bude mať 240 delegátov. Väčšina z nich sú umiernení republikáni, ktorých McCain upútal svojimi návrhmi na reformu financovania predvolebnej kampane, či už do zastupiteľského zboru, alebo do úradu v Bielom dome.

John McCain počas primárok neraz ostro kritizoval svojho oponenta, avšak práve na „tieňovom zjazde“ zopakoval, že ho bude z celého srdca podporovať a plánuje sa s Bushom zúčastniť na predvolebnej kampani najmä na americkom západe.

(sb)

****

George Walker Bush, syn 41. prezidenta USA Georgea Herberta Walkera Busha a Barbary Bushovej, sa narodil 6. júla roku 1946 v meste New Haven v Connecticute. V roku 1968 získal na Yalskej univerzite titul bakalára v odbore história. Počas vysokoškolských štúdií sa zúčastňoval aj na rôznych športových aktivitách - hrával najmä baseball a rugby. V rokoch 1968 - 1973 pôsobil v armáde USA ako pilot lietadla F-102 v Texase, a potom sa opäť venoval štúdiu, v roku 1975 úspešne skončil Obchodnú fakultu Harvardskej univerzity. V rokoch 1975 - 1986 obchodoval s ropou a zemným plynom a založil si vlastnú spoločnosť Bush Exploration. Tá sa v roku 1983 spojila s ďalšou firmou podnikajúcou v oblasti energetiky, pričom Bush ml. sa stal prezidentom novej spoločnosti Spectrum Corporation (do roku 1986).

Do sveta vysokej politiky ho v roku 1978 katapultovala nominácia Republikánskej strany za poslanca v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu za texaský 19. obvod. V kampani zdôrazňoval najmä potrebu vyrovnaného federálneho rozpočtu pri znižovaní výdavkov a daní, čo malo stimulovať vytváranie nových pracovných miest. Keď však kreslo kongresmana získal konkurent z Demokratickej strany Kent Hance, tak sa aj jeho sľubná politická kariéra načas skončila. Do politiky sa vrátil až v roku 1988 ako poradca vo volebnom tíme svojho otca. V roku 1994 kandidoval proti vtedajšej guvernérke Texasu Ann Richardsovej a 8. novembra ju vo voľbách porazil väčšinou 53,5 percenta hlasov. O štyri roky neskôr vyhral Bush znova guvernérske voľby, tentoraz však získal 68,6 percenta hlasov a doslova prevalcoval svojho demokratického súpera Garryho Maura. Dňa 14. marca tohto roka získal G. W. Bush na svoju podporu dostatok delegátov na zabezpečenie si republikánskej prezidentskej nominácie .

George W. Bush ml. a jeho manželka Laura Welchová, bývalá učiteľka a knihovníčka, sa prvýkrát stretli na večeri u ich spoločných priateľov O´Neillovcov v lete roku 1977 v Midlande. Už o tri mesiace vystrojili malú svadbu - svoje áno si povedali 5. 11. 1977. G. Bush má so svojou manželkou Laurou dve dcéry (dvojičky) Barbaru a Jennu.

(TASR)

počasie

Bude prevládať všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom na zdravotný stav a celkovú fyzickú a psychickú pohodu. Dobrý telesný a duševný stav podmieňuje dobrú výkonnosť a reakčnú schopnosť, čomu napomáha aj priaznivý vplyv počasia na kvalitu spánku, ktorý je pokojný a občerstvujúci. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami by sa však mali šetriť, vyhýbať sa nezvyčajnej námahe a stresom. Môže byť sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať zvýšenou náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu. n Zajtra očakávame naďalej pretrvávanie priaznivých účinkov počasia. V priemyselných oblastiach možnosť zvýšenia dýchacích ťažkostí. (zč)

n Dnes bude jasno až polooblačno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 21 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 13 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, k večeru na západe pribúdanie oblačnosti a búrky. Vo štvrtok veľká oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 6, vo štvrtok 14 až 10, na juhozápade okolo 16, najvyššia denná v stredu 26 až 30, vo štvrtok 22 až 26, na juhu stredného a na východnom Slovensku okolo 28 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.31 a zapadne o 20.25 hod.

Amsterdamslnečno23
Atényjasno30
Belehradjasno26
Berlínpolojasno22
Bratislavaslnečno26
Bruselslnečno25
Budapešťjasno27
Bukurešťpolooblačno26
Frankfurtjasno26
Helsinkiprehánky16
Istanbuloblačno28
Kodaňoblačno23
Kyjevoblačno22
Lisabonprehánky27
Londýnoblačno22
Madridjasno35
Milánojasno30
Moskvaoblačno21
Oslopolojasno24
Parížprehánky22
Prahapolojasno24
Rímjasno30
Sofiapolojasno28
Štokholmpolojasno22
Varšavaoblačno24
Viedeňjasno25
Záhrebjasno25
Ženevajasno28

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.