Hospodársky denník
USD47,295 Sk
EUR42,426 Sk
CHF27,46 Sk
CZK1,202 Sk
  Štvrtok  10.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Daňové úľavy nie sú magnetom

Podnikateľské zrkadlo dvojročnej práce vlády

Daňové zvýhodnenie patrí v rebríčku priorít zahraničných investorov pri vstupe do tej-ktorej krajiny na piatu až deviatu priečku. Vláda SR aj napriek tomuto faktu stavila pri lákaní zahraničného kapitálu práve na túto kartu. Jednak preto, lebo je to najjednoduchšie, ale aj preto, lebo takto sa vari najhlasnejšie dá deklarovať záujem o zahraničný kapitál. Nik však nevstupuje na trh inej krajiny s tým cieľom, aby ušetril na daniach, ale preto, aby rozvíjal svoj predmet podnikania, získal trhy, pracovnú silu, skrátil vzdialenosti svojho výrobku k zákazníkovi. A to je o niečom inom ako od daniach. Výsledkom jednostrannej orientácie vlády na daňové zvýhodnenie zahraničných investorov je ich váhanie a z toho vyplývajúce podkapitalizovanie ekonomiky. Po minulé roky vstup zahraničných investorov stagnoval, prípadne rástol pomaly, no v roku 1999 dokonca ich objem medziročne klesol (bližšie v grafe) napriek novej vlne úľav. To dáva odpoveď na otázku, kde sa stala chyba. Mozaiku problémov dopĺňajú názory manažérov a podnikateľov na podnikateľské prostredie na Slovensku. Nemožno ho bagatelizovať, hoci ide o názory, pretože vyjadrujú konkrétne skúsenosti z praktického života (bližšie graf). Rozhodnosť vlády urobiť nepopulárne opatrenia, menový vývoj a zahraničnopolitický kredit SR, hoci ich podnikatelia hodnotia prevažne pozitívne, samy osebe nestačia na prilákanie investorov. Treba v nich vidieť skôr nevyhnutnosť,

pud sebazáchovy

vlády ako výsledky koncepčného pôsobenia vlády. Pri rozhodnosti a makroukazovateľoch si navyše treba všimnúť aj ich smerovanie: za rozhodnosť vždy zaplatili občania a podnikatelia, no pritom rezorty si svoje nadsadené finančné požiadavky na štátny rozpočet vždy, skôr či neskôr, presadili. Z toho vidno princíp nepopulárnych opatrení vlády: len nie voči sebe samej, iba voči druhým...

Najhorším vysvedčením SR je to, že pretrváva politizácia ekonomiky. Je pochopiteľná, pretože práve sa dostávajú do privatizačného zoznamu lukratívne prirodzené monopoly. A vláda, napriek snahe, ktorú jej nemožno uprieť, nedokázala prijať také mechanizmy a opatrenia, ktoré by vylúčili podozrenie z klientelizmu. Napokon, padali už na tom aj ministerské hlavy. Snaha politikov finančne profitovať z ich funkčného postavenia, či už ide o politické strany alebo jednotlivcov, je zrejmá, dokonca verejná. Tento ukazovateľ vari najlepšie ukazuje motívy Slovákov vstupu do politiky. Pritom priam zaznávaná je úloha nezávislého auditu pri hodnotení manažérov, ktoré sa vyťahujú skôr účelovo, ako by sa mali stať zaužívaným nástrojom transparentnosti.

Kriminalizácia

podnikania zo strany štátnej správy a skúsenosti podnikateľov v tejto oblasti dokazujú pretrvávajúcu nadradenosť štátnych úradníkov voči podnikateľom. Zároveň aj potvrdzujú nevyhnutnosť zredukovať a zefektívniť štátnu správu a urýchliť kroky pri reforme verejnej správy. Práve to sú oblasti, ktoré vláda sama iniciovala, ale v súčasnosti koaliční partneri paradoxne kladú najväčší odpor.

Skutočnosť, že sa podľa podnikateľov zhoršuje všeobecný rámec podnikania v SR, to je zrkadlo neriešených problémov v oblasti vymáhateľnosti súdnych rozhodnutí, stagnáciu práce súdnictva. Namiesto jeho plynulého chodu podnikatelia a občania poznajú súdnictvo SR z káuz budova Najvyššieho súdu, sudcu Štefanka alebo poľovačka na Lexu. Z veľkých káuz, ktoré táto vláda sľubovala vyriešiť, však doteraz neuzavrela

ani jednu kauzu

a nepotrestala ani jedného údajného zločinca. Malá názorová analýza podnikateľov zdôrazňuje otázku, či sa vláda môže pri svojom blížiacom sa polčasovom bilancovaní podnikateľom s čistým svedomím pozerať do očí. Hoci hodnotí vybraté ukazovatele za minulý rok, ani v tomto sa veľa nezmenilo.

Peter Višváder

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a napomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie, majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom závratu. n Zajtra možnosť zvýšenia nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, cez deň miestami prechodne oblačno. Ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 25 až 29, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 23 stupňov. Slabý premenlivý, na horách západný vietor 4 až 8 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. V piatok bude oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. V južnej polovici krajiny časom zmenšená oblačnosť. V sobotu polooblačno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 16 až 12, v údoliach okolo 10, najvyššia denná v piatok 20 až 24, na juhu okolo 26, v sobotu 25 až 29 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.43 a zapadne o 20.10 hod.

Amsterdamoblačno22
Atényslnečno32
Belehradpolooblačno29
Berlínoblačno24
Bratislavapolooblačno26
Bruseloblačno21
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtpolooblačno26
Helsinkipolojasno21
Istanbulpolooblačno31
Kodaňprehánky20
Kyjevpolojasno23
Lisabonpolojasno33
Londýnprehánky23
Madridpolojasno33
Milánopolojasno30
Moskvapolojasno23
Oslopolojasno20
Parížpolojasno25
Prahaoblačno25
Rímpolojasno31
Sofiapolojasno29
Štokholmpolojasno20
Varšavapolooblačno24
Viedeňpolojasno26
Záhrebpolojasno29
Ženevapolooblačno26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.