Hospodársky denník
USD47,051 Sk
EUR42,838 Sk
CHF27,603 Sk
CZK1,214 Sk
  Pondelok  14.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Polčas rozpadu Indonézie

Ekonomický marazmus urýchľuje kritickú situáciu

Najprv to vyzeralo, že po ZSSR to bude India, ktorá sa ako ďalší vriaci kotol ekonomických, etnických a náboženských problémov rozletí na črepiny, ktoré protagonisti globalizácie ľahko sprivatizujú. Predvlani však vybuchla ekonomická nálož v Indonézii a odvtedy krajina 17-tisíc ostrovov, navlečených v dĺžke 5-tisíc kilometrov na ázijský rovník, bojuje o život. Indonézska republika, jeden zo zakladajúcich členov hnutia neangažovaných sa so svojimi 210 miliónmi obyvateľov priblížila k hranici rozpadu. Východný Timor čoskoro oslávi prvé výročie odtrhnutia od Indonézie. Ďalšie provincie ako Atjeh, Irian Jaya, Moluky žiadajú tiež dištanc od Jakarty. Prvé dve si už vybojovali prísľub u výraznej autonómie.

Platí tu francúzsky bonmot cherchez la femme. Za etnickými a religióznymi animozitami sa jasne črtajú hospodárske záujmy, lebo všetky secesné provincie by na výraznej autonómii, či samostatnosti hospodársky zarobili. Ak Indonéziu niečo rozloží, potom to bude ekonomický krach. Zatiaľ čo Thajsko, Malajzia a Kórejská republika už majú po dvojročnej kríze nos nad vodou, Indonézia sa ešte neodrazila od povestného dna. Štatistiky hovoria eufemisticky o „nulovom raste“, čo je lichotivé. Ešte aj vlani sa zrútilo HDP o desať percent. Skrachovali tisícky firiem, tri milióny ľudí stratilo prácu, superinflácia zahnala 92 miliónov Indonézanov pod hranicu životného minima. Len vlani sa do tejto kategórie dostalo 15 miliónov nových bedárov. UNICEF informuje, že v mestách populačne bohatej Javy je 40 % detí vo veku do dvoch rokov podvyživených a trpia čoraz viac na choroby známe z afrických oblastí hladu.

Mesačná mzda priemyselného robotníka predstavuje dnes 280-tisíc rupií, čo je 32 USD. To sú tí šťastnejší, ktorí majú prácu. Viacerí zamestnanci však robia za cestovné lístky do zamestnania a obedňajšiu porciu ryže. Preto sa rýchlo vyparuje vlaňajšia eufória z demokratických premien po zvrhnutí diktátora Suharta. Aj v Indonézii sa pokladalo znamienko rovnosti medzi demokraciu a sociálny pokrok, čomu podľahli najmä študenti. Uprostred biedy zanikla aj skromná zákonnosť. Keďže platí „kriminalitou k chlebu“, občania berú zákon do svojich rúk. Bežné je mrzačenie či zabitie detí za drobnú krádež. Nie je nič mimoriadne, ak väčších zlodejov polejú benzínom a zapália. Krajina, kde sa ešte pred tromi rokmi určitá časť obyvateľov prepracúvala medzi stredné vrstvy, stojí na pokraji sociálneho i štátneho rozpadu.

Režimu umierneného moslimského prezidenta Wahída nepomáha k obnoveniu popularity ani zákaz dovozu luxusných limuzín nad 40-tisíc USD či odďaľovanie zrušenia subvencií na ryžu a pohonné látky, čo žiada od Jakarty MMF. Wahíd sa ocitá v krížovej paľbe. Jedni chcú urýchliť ekonomické reformy aj za cenu sociálnej deštrukcie, druhí volajú po výsledkoch reformy, ktoré by aj oni priaznivo pocítili.

Málo energický a nerozhodný prezident nevie kam z konopí. Namiesto hospodárskeho vzostupu ponúkajú úrady proces proti exprezidentovi Suhartovi, ktorý počas 32-ročnej diktatúry nahonobil svojej rodine astronomické imanie odhadované na 45 miliárd USD. Obžaloba je však skromná, hovorí o nezákonnom prisvojení si 550 miliónov USD, za čo by mohol dostať 10 rokov väzenia a smiešnu pokutu 30 miliónov USD. Navyše prezident Wahíd už vyhlásil, že ak Suharta odsúdia, omilostí ho.

Veľký parlament prijal minulý týždeň s potleskom Wahídov názor, že situácia v Indonézii je neudržateľná, a preto takmer slepého prezidenta vystrieda pri riadení konkrétnej agendy viceprezidentka Megavati Sukarnoputri. Ani dcéra zakladateľa Indonézie Sukarna však nevyniká organizačnými schopnosťami, a preto sa čaká na ďalšie zmeny vo vláde. Kľúčový minister hospodárstva, financií a priemyslu Kwik Kian Gie už podal demisiu a na rade sú ďalší členovia kabinetu.

Jaroslav Brabec

počasie

Zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí môže byť popoludní znížený vplyvom vyšších teplôt, ktoré môžu u ľudí citlivých na teplo, častejšie u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami podmieniť zvýšený výskyt zdravotných ťažkostí. Preto sa majú chrániť a vyhýbať námahe, stresom a priamemu slnečnému žiareniu. Prevládajúce počasie pôsobí pozitívne na osoby s reumatickými ochoreniami. U ľudí s nízkym tlakom krvi je zvýšený sklon k bolestiam hlavy a pocitom závratu. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Popoludní ojedinele búrky. Najvyššia denná teplota 29 až 33 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 18 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude jasno až polojasno a veľmi teplo. V popoludňajších hodinách ojedinele, v utorok na krajnom západe miestami búrky. Najnižšia nočná teplota 19 až 15, v údoliach okolo 13 stupňov. Najvyššia denná väčšinou 28 až 33 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.48 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamprehánky23
Atényjasno31
Belehradpolooblačno33
Berlínslnečno29
Bratislavaslnečno31
Bruselprehánky24
Budapešťjasno33
Bukurešťpolojasno32
Frankfurtslnečno29
Helsinkipolojasno22
Istanbuljasno29
Kodaňpolooblačno24
Kyjev oblačno26
Lisabonjasno29
Londýnprehánky24
Madridjasno32
Milánobúrka29
Moskvaslnečno25
Oslopolooblačno19
Parížprehánky27
Prahajasno29
Rímjasno32
Sofiajasno30
Štokholmzamračené20
Varšavapolooblačno26
Viedeňslnečno30
Záhrebbúrka31
Ženevapolooblačno29

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.