Hospodársky denník
USD47,126 Sk
EUR42,581 Sk
CHF27,409 Sk
CZK1,207 Sk
  Utorok  15.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pivotman Jörg Haider v zápase o nerozšírenie EÚ

Viedeň málo explicitná v kauze Benešových dekrétov

Všestranná aproximácia práva, politiky a ekonomiky voči Európskej únii je podmienkou, o ktorej sa s uchádzačmi o vstup do EÚ nediskutuje. Kandidátske krajiny musia pristať na desiatky tisíc právnych a iných noriem, aby sa mohli začleniť. Patria k nim aj normy medzinárodného práva. Zostáva preto záhadou, prečo by mal jeden z členských štátov únie žiadať od kandidátov, aby ako podmienku ich vstupu nerešpektoval Postupimské dohody, ktoré sa stali aj právnym základom povojnového usporiadania Európy. Rakúska vláda je síce v otázke zrušenia Benešových dekrétov o vyvlastnení a vysťahovaní Nemcov a Maďarov z Československa zatiaľ rezervovaná, kľúčový člen vládnej koalície Rakúska strana Slobodných (FPÖ) však opakovane rezolútne žiada termináciu dekrétov, vychádzajúcich z Postupimských dohôd. Pravicový populista Jörg Haider, ktorý vystupuje ako faktický vodca FPÖ je jednoznačný: „Bez zrušenia Benešových dekrétov nemôžeme podporiť začlenenie Českej republiky do Európskej únie... Tiež Busek (vládny povereník pre rozšírenie únie) musí dodržiavať uznesenie našej vlády, aj keď zrejme chce pomôcť do únie krajine, z ktorej jeho predkovia kedysi do Rakúska prišli.“ Ešte, že si Haider nespomenul na Slovenskú republiku ako nástupnícky štát. Vynahradil si to na Slovinsku, od ktorého žiada zrušenie Titových záverov z Jajce.

Nacionalistický útok pravicového extrémistu na politika vládnej ľudovej strany (ÖVP) Erharda Buseka sa podľa Haidera opiera na rozhodnutia rakúskeho parlamentu, spolkovej vlády a krajinských snemov. To isté vraj platí aj v oblasti politiky odmietania atómovej energie zo strany Rakúska. Na tom je dosť pravdy a dodajme, že požiadavka zrušiť dekréty sa objavila v predvolebných programoch nielen FPÖ, ale aj Schüsselovej ÖVP. Navyše, rakúska vláda dáva najavo, že aj bez zrušenia Benešových dekrétov očakáva odškodnenie vysťahovaných Nemcov, napriek tomu, že táto otázka bola už finančne vyriešená.

Politická kauza nastoľuje otázku, ako sa vlastne Rakúsko dostalo do Európskej únie, ak nie je vyrovnané s povojnovým usporiadaním v Európe, ktoré celkom nedávno znovu potvrdila americká vláda v oficiálnej nóte českej vláde: „Vláda USA potvrdzuje, že jednostranné rozhodnutia... vrátane otázok reparácií a akýchkoľvek otázok spojených s opatreniami proti nemeckému majetku vo vtedajšom Československu... nebudú ovplyvnené navrhovanou dohodou medzi vládou USA a vládou NSR.“ Zdá sa, že dnes jediná vláda členských štátov EÚ, ktorá v tom nemá zreteľnú politiku, sedí vo Viedni. Málo kategorický je aj najnovší výrok hovorcu ÖVP Mühlbachlera, že v súčasnosti považuje strana za nereálne odškodnenie sudetských Nemcov. Takže platiť za okupáciu by sa malo v príhodnejšom čase?

Haider predstavuje v rakúskej hre o nerozšírenie Európskej únie pivotmana, ktorého doma nik neokrikuje. Jeho sebavedomie je natoľko výrazné, že sa už zastrája pochovať výsledky francúzskeho predsedníctva EÚ v prípade, že únia neodvolá sankcie proti Rakúsku.

Jaroslav Brabec

Snímka archív

počasie

Prevládajúce veľmi teplé počasie môže podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí najmä u osôb so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Je možnosť záťaže aj dýchacieho systému. Citliví ľudia s nízkym tlakom krvi môžu mať sklon k migrénam a pocitom závratu. Pozitívne je pôsobenie počasia na reumatické ochorenia a vo všeobecnosti aj na výkonnosť a koncentráciu. U ľudí citlivých na teplo však môže prevládnuť pocit tepelnej nepohody, únavy a predráždenosti. Preto by sa mali - najmä pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, námahe, zaťažujúcej strave, alkoholu a podľa možnosti sa zdržiavať v chladnejších priestoroch. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Ojedinele prehánky alebo búrky pri prechodne zväčšenej oblačnosti. Najvyššia denná teplota 29 až 33 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 18 stupňov. V stredu a vo štvrtok bude jasno až polojasno a veľmi teplo. V popoludňajších hodinách miestami búrky, najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 19 až 15, v údoliach miestami aj chladnejšie, najvyššia denná teplota väčšinou 28 až 33 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.49 a zapadne o 20.02 hod.

Amsterdampolooblačno24
Atényjasno35
Belehradbúrky33
Berlínoblačno27
Bratislavapolooblačno30
Bruselpolooblačno21
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtprehánky25
Helsinkioblačno20
Istanbuljasno30
Kodaňoblačno21
Kyjevpolojasno27
Lisabonjasno28
Londýnprehánky19
Madridslnečno35
Milánojasno29
Moskvajasno24
Osloprehánky19
Parížoblačno26
Prahaoblačno25
Rímjasno31
Sofiabúrky28
Štokholmdážď19
Varšavapolooblačno26
Viedeňpolooblačno31
Záhrebbúrky32
Ženevajasno29

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.