Hospodársky denník
USD46,646 Sk
EUR42,492 Sk
CHF27,245 Sk
CZK1,203 Sk
  Streda  16.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Meníme sa?

Peter Kasalovský

V prvom, treťom a vo štvrtom, v siedmom až deviatom ročníku základnej školy, v období rokov 1956 - 1966 sme mali viaceré učiteľky, ktoré vyžadovali od svojich detí-žiakov sebareflexiu. Iba výnimočne vlastné ohodnotenie, ktorú sme si dali za konkrétnu odpoveď, za štvrťročnú písomku alebo aj na vysvedčenie, bolo lepšie, resp. horšie od toho, aké sa potom premietlo do klasifikačného hárku a celkového profilu. Relatívne dlhý čas a veľmi ťažko sme si zvykali na to, že sme sa museli pred celou triedou vyjadrovať nielen o sebe, ale aj o kvalite tých spolužiakov, ktorí neboli jednoznační. Je fakt, že oficiálne najlepší žiaci boli uznávaní aj medzi nami za najlepších, pričom ich pozície neboli takpovediac na večnosť. Príležitosť byť výborný bola stálou výzvou, a v nejednom prípade využívanou. Takže „veľké skoky“ toho-ktorého spolužiaka z podpriemeru do priemeru, ba až medzi najlepších neboli výnimočné. Prekvapovali iba mierne, ale boli väčšmi pikantné svojou motiváciou. Z posledných dvoch ročníkov základnej školy, ktorých výsledky boli kritériom postupu na ďalšie štúdium, si dodnes niektoré pamätám. V jednom prípade to bol trebárs strach z výprasku od otca-policajta, v ďalšom z rodičovského zámku na kočikárni, dokonca z predaja španielky a bubnov (na nich sa cvičili dve budúce hviezdy domácej beatovej hudby), potom z rozstrihania texasiek, zo zastavenia vreckového alebo z likvidácie závodného favorita či prevzácnych LP s džezovou hudbou, od Beatles a Rolling Stones. Aj takýto „hrubý nátlak“ zo strany rodičov napomáhal mnohým využívať príležitosť učiť sa, naučiť sa a vyrovnať sa postupne s príjemnosťami z dobrého až výborného výkonu.

Popri rodičoch a starých rodičoch sme vnímali učiteľské autority, osobitne telocvikárov, ľudí z družiny mládeže, zo školskej jedálne a školníka s manželkou, neplatených vedúcich záujmových krúžkov, neraz rodičov a im v zamestnaní podriadených, učiteľov zo škôl hudobných, jazykových a iných, a v neposlednom rade vedúcich z Pionierskej organizácie. Z našej 37-člennej deviatky sa v 1968. roku a v ďalších rokoch viac ako 1/4 rozhodla alebo bola nútená zlepšiť kvalitu západnej populácie, a nie neúspešne, o niekoľkých nemám informácie, tak ostatní sa nestratili v živote. Keď sa z času na čas stretneme, tak mená našich učiteľov ako Martišová, Chmelíková, Trimajová, Matula, Butvinová a iné, a vôbec vzácnych ľudí z nášho vtedajšieho priestoru a času, sú naďalej živé. Azda som mal šťastie, že som bol v takej triede, z ktorej doteraz - za vyše tridsať rokov - nikto neráčil zoči-voči tárať o tom, ako sme žili a žijeme, čo je podstatné pre ľudské šťastie a čo je za pojmom sebarealizácia. Čoraz častejšie sa však dostávam do dilemy, či to bola realita, či sme sa riadením osudu nenachádzali kdesi v galaktickom priestore. Viacerí, a to sme všestrannou ľudskou vzorkou, akosi nemáme istotu v zmysle ľudskom aj politickom, že biele je biele a nie zelené, že jedna plus jedna sú dva a nie tridsaťtri, že dvadsať percent z tisíc korún je dvesto a nie štyristo, že deň je dňom a nie nocou, že úspech je úspechom a nie totálnou prehrou...

Peter Kasalovský

počasie

Vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí ostáva na našom území bez podstatnejšej zmeny. V ranných hodinách možnosť vyššej záťaže dýchacieho systému a pri nízkom tlaku krvi možnosť k sklonu k migrénam a pocitom závratu. Vcelku však prevláda priaznivý vplyv počasia najmä na výkonnosť, ale ľudia citliví na teplo, najmä pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, môžu reagovať zvýšením zdravotných ťažkostí, únavou z tepla, predráždenosťou, nervozitou, malátnosťou. Majú sa chrániť, zdržiavať v chladnejších priestoroch, uprednostňovať ľahšiu stravu, vyhýbať sa námahe, stresom, priamemu slnečnému žiareniu a škodlivým požívatinám. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Pozitívne pôsobí počasie na reumatické ochorenia. Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

Dnes bude jasno až polojasno, na severozápade a v oblasti Tatier s možnosťou búrok. Najvyššia denná teplota 29 až 33, na severe asi o 4 stupne chladnejšie. Teplota vo výške 1500 m okolo 18 stupňov. Slabý vietor. Vo štvrtok a v piatok bude jasno až polojasno a veľmi teplo. V popoludňajších hodinách miestami búrky, najmä v horských oblastiach. Najnižšia nočná teplota väčšinou 18 až 14 stupňov. Najvyššia denná teplota 28 až 33 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.49 a zapadne o 20.02 hod.

Amsterdamprehánky21
Atényjasno30
Belehradoblačno30
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno31
Bruselpolooblačno23
Budapešťjasno29
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtpolooblačno26
Helsinkipolooblačno18
Istanbulpolooblačno29
Kodaňpolooblačno21
Kyjevjasno24
Lisabonjasno25
Londýnprehánky19
Madridjasno34
Milánojasno29
Moskvaprehánky22
Oslodážď15
Parížpolooblačno25
Prahaprehánky25
Rímjasno30
Sofiabúrky24
Štokholmdážď19
Varšavadážď22
Viedeňpolooblačno30
Záhrebjasno30
Ženevajasno30

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.