Hospodársky denník
USD46,37 Sk
EUR42,361 Sk
CHF27,105 Sk
CZK1,197 Sk
  Piatok  18.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Agroprojekt patrí k prioritám

Slovensko po dlhom období nebude sebestačné

Sucho prinieslo poľnohospodárom veľa starostí. Aj bez zásahov prírody je podnikanie v tomto odbore ťažké a nejde bez serióznych odberateľsko-dodávateľských vzťahov. Zmena vlastníckych vzťahov v minulom desaťročí priniesla zmätok práve vo vzťahoch medzi poľnohospodárskym producentom a nákupcom, čo vážne narušilo kontinuitu tejto výroby, a vniesla veľký stupeň nestability do podnikania. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zo zákona zastrešuje podnikateľské subjekty, či už v prvovýrobe alebo v spracovateľskom potravinárskom priemysle. Ako informuje Ing. Albín Marenčík, pre SPPK najväčším problémom, ktorý nastal v prechodnom období, je disproporcia vznikajúca medzi cenami vstupov materiálov potrebných v prvovýrobe, zvyšujúca sa cena investícií do poľnohospodárskych produktov a prijateľný odbyt produktov poľnohospodárskej prvovýroby. Nožnice sa otvárajú, a ako hovorí A. Marenčík, sú svedectvom zložitej ekonomickej situácie v poľnohospodárstve. Následkom zvyšujúcich sa cien vstupov, poľnohospodári boli prinútení ich obmedzovať, znižovali ochranu kvalitného osiva, rozsah výživy pôdy, čo so sebou prinieslo len znižovanie produkcie a výnosnosti v poľnohospodárstve. Navyše, do tohto procesu v minulých rokoch niekoľkokrát zasiahlo aj nepriaznivé počasie. Tohtoročné počasie ovplyvnilo produkciu jarných a sčasti aj ozimných plodín. Slovensko prvýkrát po skutočne dlhom období nebude sebestačné vo výrobe obilnín a zrejme ani kukurice, čo následne ovplyvní aj bilanciu zahraničného obchodu v časti obchod s agroproduktmi. Odhaduje sa, že zrnín bude chýbať 800- až 900-tisíc ton, a tie sa budú musieť doviesť. Dovezie sa pšenica, ale len do kŕmnych fondov. Oproti roku 1999 klesli výnosy pšenice, jačmeňa, raže a ovsa. Predpokladá sa, že potravinárskej pšenice bude dostatočné množstvo, aj keď jej kvalita bude nižšia ako v minulosti. Zložitá situácia je však v prípade jačmeňa, ktorého sa urodilo okolo 400-tisíc ton, ale len sladovníci a pivári ho potrebujú okolo 350-tisíc ton, čo predstavuje takmer celú úrodu. Na využitie výrobných kapacít medzi dovážanými agroproduktmi bude teda aj 100- až 120-tisíc ton jačmeňa. V opačnom prípade by došlo k ohrozeniu plnenia dlhodobých zmlúv, ktoré majú sladovníci uzatvorené so zahraničnými odberateľmi. Neutešená je aj situácia v prípade kukurice. V dôsledku nepriaznivého vývoja počasia vo vegetačnom období, sa klasy nevyvíjali dostatočne a produkcia určená na zimu bude preradená na siláž. Hmotnosť úrody kukurice nenahradí zrno, ktoré sa bude musieť doviesť. Aby v dôsledku neúrody nedochádzalo k zvyšovaniu cien potravín na domácom trhu, poľnohospodári a potravinári očakávajú, že na vybrané produkty ministerstvo financií upraví clo na nulu a odpustí sa dovozná prirážka. Straty na poľnohospodárskej produkcii sa odhadujú na 10 -11 mld. Sk, presné údaje však budú známe až po uzatvorení hospodárskeho roka a vyhodnotení štatistík pripravovaných regionálnymi komisiami.

Vláda SR, ktorá sa v dôsledku sucha začala konečne zaoberať problémami poľnohospodárov, prisľúbila prvovýrobe finančnú pomoc vo výške 6 mld. Sk. Tie by mali byť vynaložené na založenie novej úrody 2001. Podľa A. Marenčíka, ako aj podľa ostatných odborníkov z odboru, vláda by nemala v budúcnosti odsúvať poľnohospodárstvo na vedľajšiu koľaj, pretože je to jedno z prioritných odvetví hospodárstva. Pokiaľ budeme na toto odvetvie nahliadať cez okuliare 4- až 5-percentného podielu HDP, neuvidíme skutočný význam postavenia poľnohospodárstva, ktoré nie je len agroproducentom, ale prispieva aj k udržiavaniu krajiny a tvorbe jej obrazu, čím ovplyvňuje jej turistickú návštevnosť.

Rudolfa Vallová

počasie

Priaznivý vplyv počasia znižujú popoludní vysoké teploty, vyvolávajúce často pocit horúčavy a dusna, čo predstavuje vyššiu záťaž srdcovo-cievneho systému. Zvyšovať sa môžu aj ťažkosti pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva (chronická bronchitída, astma), najmä v ranných hodinách v priemyselných oblastiach, pretože sa zhoršujú podmienky pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú zvýšený sklon k migrénam a pocitom závrate. Častá je únava z tepla, nervozita, prípadne nižšia koncentrácia - pozor na úrazy a nehody najmä v doprave. Znižujú sa reumatické ťažkosti. Dbať na dostatočný prívod tekutín. Zajtra sa vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí podstatnejšie nezmení.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Pri prechodne zväčšenej oblačnosti sa vyskytnú ojedinele búrky, najmä na severe. Najvyššia denná teplota 32 až 36, na severe miestami okolo 30 stupňov. Teplota vo výške 1500 m okolo 21 stupňov. Slabý, prevažne južný vietor. V sobotu a nedeľu bude jasno až polojasno a mimoriadne teplo. Najnižšia nočná teplota 20 až 16 stupňov. Najvyššia denná teplota 32 až 37, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 30 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 19.58 hod.

Amsterdamoblačno22
Atényjasno36
Belehradslnečno33
Berlínoblačno26
Bratislavaslnečno33
Bruselprehánky21
Budapešťslnečno34
Bukurešťjasno34
Frankfurtbúrky27
Helsinkipolooblačno20
Istanbulpolooblačno32
Kodaňoblačno21
Kyjevpolooblačno27
Lisabonpolooblačno32
Londýnprehánky21
Madridpolooblačno37
Milánopolooblačno33
Moskvaoblačno24
Oslooblačno20
Parížpolooblačno26
Prahaoblačno29
Rímjasno32
Sofiapolooblačno30
Štokholmpolooblačno19
Varšavaoblačno27
Viedeňslnečno33
Záhrebjasno33
Ženevabúrky30

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.