Hospodársky denník
USD47,764 Sk
EUR42,656 Sk
CHF27,46 Sk
CZK1,206 Sk
  Štvrtok  24.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovensko ako fackovací panák kritikov extrémizmu

V čom má APA pravdu a v čom sa mýli

Traja múdri spíšu v Heidelbergu už na budúci týždeň správu o vplyve pravicového extrémizmu koaličnej Rakúskej strany slobodných na vládnu politiku alpskej republiky. Očakáva sa, že bude dostatočne priaznivá k Rakúskej republike, aby sa mohli zrušiť sankčné postoje jednotlivých členských štátov Európskej únie voči Viedni. Tam už viacerí pochopili zmenu politickej klímy ako legitimáciu na to, aby sa z obžalovaných mohli zmeniť na prokurátorov. V tomto smere niet veru osvedčenejší manéver ako známy výkrik: „Chyťte zlodeja!“ A nie je vďačnejší fackovací panák ako malé a slabé Slovensko, a to nie po prvý raz.

A tak sa v predvečer správy troch múdrych z Rakúskej tlačovej agentúry dozvedáme nie to, aká vážna je situácia s pravicovým extrémizmom v Nemecku, Rakúsku, Pobaltí, v Tudjmanovom Chorvátsku či v Cskurkovom Maďarsku, nie v Británii či Španielsku, USA, Japonsku a inde, ale „ausgerechnet“ v malej Slovenskej republike. Do tej si možno bez rizika kopnúť.

Nejde o to, že by sa analýza APA neusilovala o formálnu logiku a nemohli by sme jej dať v mnohom za pravdu. Na Slovensku je časť pravicového národného extrémizmu odkojená medzivojnovým dedičstvom radikálne národného autoritatívneho hnutia, ale nie, ako tvrdí APA fašistického hnutia. Tu si agentúra evidentne splietla Slovensko s domácim Rakúskom a so susedným Nemeckom, Talianskom či Maďarskom, ktoré disponujú bohatými ložiskami medzivojnového fašizmu. Navyše, aj ohlas po pol storočí nie je v Slovenskej republike natoľko výrazný. Ani pri zohľadnení veľkoústych a vlastne slabošských výrokov niektorých politikov SNS nemožno medzi nimi nájsť klenoty Haiderovej rétoriky o statočných mužoch SS či podobné dobré slovo o Hitlerovi, ani netrpia porovnateľným syndrómom xenofóbie, ktorá je ináč vlastná aj šéfovi maďarskej MIEP Csurkovi s jeho „sprisahaním židov, boľševikov a slobodomurárov“ a hranicami spred roku 1920. Ak sa APA pozastavuje nad 10 percentami preferencií SNS, potom pripomeňme, že Haiderova FPÖ dostala nedávno podporu 28 percent Rakúšanov. A to v bohatej krajine s nízkou nezamestnanosťou. Do obrazu zapadá aj nárast trestných činov s pravicovo extrémistickým motívom, ktorý v posledných šiestich mesiacoch v Rakúsku zreteľne stúpol zo 152 na 232.

Najhoršie by však bolo, ak by sme sa po vzore APA usilovali poukázaním na oveľa hnedší profil iných vyzliecť z vlastnej zodpovednosti za toleranciu k extrémne pravicovým či fašistickým javom a tendenciám v Slovenskej republike. Výroky poslanca V. Morica o rezerváciách pre Rómov alebo J. Slotu o biči a malom dvorku pre Rómov celkom istotne nezastavili, ale skôr povzbudili troch násilníkov, ktorí v nedeľu ubili na smrť v Žiline Rómku A. Balážovú. Od roku 1985 zavraždili u nás pravicoví extrémisti, najmä skíni, štyroch Rómov, zaútočili aj proti mentálne chorým rómskym deťom. Čisté svedomie nemá polícia ani vládne úrady. Ani po poslednej vražde od nich nepočujeme nič múdrejšie ako ponosy na nedokonalé zákonodarstvo a laxnosť polície.

Hlavný problém však spočíva v hospodárskom a spoločenskom systéme, ktorý liberálnou metlou vyháňa z ekonomiky státisíce ľudí. Vyše polmiliónová, 20-percentná nezamestnanosť na malom Slovensku potom plodí tak ako vo východnom Nemecku nenávisť, ktorá sa u intelektuálne a morálne skromnejšie vybavených ľudí tradične obracia proti tým, čo vyzerajú ináč, hovoria ináč a majú iný životný štýl. Analýza APA celkom správne poukazuje na frustračný potenciál sociálnych skupín, ktoré sa cítia byť porazené v procese transformácie komunizmu na kapitalizmus. Zostáva faktom, že hoci naša krajina mala aj pred rokom 1989 rovnaké medzivojnové dedičstvo, ako má dnes, vôbec ju natoľko nerozkladal rasizmus, xenofóbia a extrémizmus, ako sme toho svedkami teraz. Asi mal pravdu Voskovec a Werich, keď spievali, že hlad vyháňa vlkov z lesa von. A dodajme: Aj nenásytnosť.

Jaroslav Brabec

Amsterdampolooblačno21
Atényjasno36
Belehradjasno27
Berlínoblačno19
Bratislavajasno27
Bruselpolooblačno22
Budapešťjasno25
Bukurešťprehánky26
Frankfurtjasno25
Helsinkizamračené16
Istanbuljasno32
Kodaňdážď15
Kyjevjasno23
Lisabonjasno24
Londýnjasno24
Madridjasno29
Milánojasno29
Moskvapolojasno19
Oslozamračené13
Parížjasno29
Prahapolooblačno24
Rímpolooblačno35
Sofiapolooblačno29
Štokholmdážď14
Varšavapolojasno22
Viedeňjasno27
Záhrebjasno25
Ženevajasno29

počasie

Dnes bude prevládať na území Slovenska príjemná teplotno-vlhkostná klíma bez podstatnejšej záťaže srdcovo-cievneho systému. Očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, ktoré má skôr všeobecne priaznivý a povzbudzujúci vplyv. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú šetriť a vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, pri nízkom krvnom tlaku je mierne zvýšený sklon k migrénam a pocitom závratu. Ráno miestami možnosť záťaže dýchacieho systému. Zajtra nepredpokladáme podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

Dnes bude jasno až polojasno, najvyššia denná teplota 24 až 28, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 22 stupňov. Popoludňajšia teplota vo výške 1500 m 15 stupňov. Slabý premenlivý, prevažne severný vietor do 4 m/s. V piatok a sobotu bude jasno až polojasno, v piatok na severe a východe miestami až oblačno a prehánky. Najnižšia nočná teplota 13 až 9, v horských dolinách okolo 7 stupňov. Najvyššia denná teplota 13 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.02 a zapadne o 19.45 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.