Hospodársky denník
USD47,176 Sk
EUR42,616 Sk
CHF27,582 Sk
CZK1,205 Sk
  Pondelok  28.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ochota rozsekne problémy

Komentuje Peter Višváder

Na seminári Združenia priemyselných zväzov SR o daňovej sústave si najmä jeho predseda, šéf Volskwagenu Slovakia J. Uhrík a štátny tajomník MH SR J. Sabol odložili servítku spoločenského taktu voči ministerke financií B. Schmögnerovej ako k žene a precízne, na základe poznatkov podnikateľov a ľudí z praxe, bod po bode analyzovali problémy súčasnej daňovej sústavy. Pritom dávali na stôl také námety na jeho zlepšenie, proti ktorým sotva môže ministerstvo financií účinne namietať, ak nemá verejnosť utvrdiť v tom, čo sa o ňom šušká: že mu ide iba o jednostranné stráženie príjmov štátneho rozpočtu, bez ohľadu na stav podnikateľského prostredia. Napríklad, znížením sadzby dane z príjmov právnických osôb (PO) a zachovaním sadzby u fyzických osôb (FO) vznikol v podnikateľskom prostredí nenormálny a nerovnovážny stav, keď sú FO znevýhodnené. J. Sabol preto správne navrhuje zníženie sadzieb dane z príjmov u FO na cieľovú úroveň asi 20 %. Sila jeho argumentov je v tom, ako sám hovorí, že vzhľadom na výšku výberu z tejto dane z hľadiska štátneho rozpočtu sa to nedá urobiť mechanicky. Veď mu v roku 1999 priniesla až 30,4 mld. Sk, je to teda významná časť jeho príjmov. Avšak pri rozdelení tejto sumy na daň z príjmov zo závislej činnosti a na daň z príjmov z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti (SZČ), získavame rýchlym zmenám priaznivejšie naklonený pohľad. Kým zo závislej činnosti odviedli FO minulý rok 25,7 mld. Sk, výber dane z príjmov z podnikania a inej SZČ bol 4,7 mld. Sk. Hýbanie s touto sumou je teda, ak nebude chýbať ochota, reálne.

Takto zástupcovia podnikateľskej sféry bod po bode argumentovali. Vzhľadom na svoje skúsenosti z praxe a množstvo priam nenormálnych ustanovení v daňových zákonoch, nemali ťažkú úlohu v tom, aby vytvorili dlhý zoznam problémov: v správe daní majú jednostranne navrch daňové úrady, nezdravo vysoké a progresívne sú sadzby dane z prevodu a prechodu nehnuteľností, proti zdravému rozumu máme v zákonoch zapracovaný spôsob a možnosti rozpúšťania straty, ďalej treba prehodnotiť reštriktívny prístup štátu k uznateľnosti rezerv a opravných položiek. A mohli by sme pokračovať ďalej. Vrcholom deformácií by mohlo byť uplatnenie nároku na odpočet DPH, ktoré jednostranne poškodzuje podnikateľov. Kým v SR možno zo strany podnikateľa odpočet uplatniť až po zaplatení dane (štát ju vracia a medzičasom bezúročne tieto peniaze používa), štandardom v krajinách EÚ je vznik nároku už po zaúčtovaní dane na vstupe. Práve prípad DPH je klasickou ukážkou, pokiaľ ide o rozdielnosť chápania problémov v daňovej problematike zo strany MF SR a jeho šéfky na jednej strane a podnikateľskej sféry na druhej strane. Aj B. Schmögnerová hovorila minulý týždeň o probléme DPH. Nespomenula však nezdravý problém uznania nároku na odpočet. Problém DPH chápe tak, že je „predsa vrcholom, keď sú vratky dane vyššie ako sám výber...“ Z toho sa nezdá, že by sa pripravovala na odstránenie spomínanej deformácie, ale skôr na ďalšie daňové kontroly a postihy podnikateľov, a tie dobre poznáme.

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom závratu.Zajtra možnosť zvýšenia nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, v západnej polovici územia polojasno až oblačno. Ojedinele prehánky alebo občasný dážď. Najvyššia denná teplota 21 až 25 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 13 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V utorok bude oblačné počasie a miestami sa vyskytnú prehánky. Od západu neskôr zmenšovanie oblačnosti. V stredu bude polooblačno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 13 až 8, v horských dolinách a kotlinách okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 19 až 24 stupňov, na juhu pri zmenšenej oblačnosti okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdampolooblačno19
Atényjasno29
Belehradpolooblačno25
Berlínprehánky21
Bratislavaoblačno23
Bruselprehánky19
Budapešťoblačno24
Bukurešťoblačno23
Frankfurtoblačno20
Helsinkijasno18
Istanbuljasno22
Kodaňprehánky21
Kyjev prehánky16
Lisabonjasno26
Londýndážď16
Madridjasno28
Milánodážď22
Moskvajasno19
Oslozamračené19
Paríždážď19
Prahadážď17
Rímjasno32
Sofiapolooblačno23
Štokholmjasno20
Varšavaprehánky20
Viedeňdážď19
Záhrebpolooblačno20
Ženevaprehánky19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.