Hospodársky denník
USD47,176 Sk
EUR42,616 Sk
CHF27,582 Sk
CZK1,205 Sk
  Pondelok  28.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vírusy ako nová zbraň

Chemoterapia, ožarovanie či skalpel - názvy všetkých v súčasnosti dostupných zbraní proti rakovine znejú hrozivo a okrem nádorových ničia aj zdravé bunky. Práve preto sa vedci najnovšie pokúšajú o nasadenie vírusov, účinnejšej a oveľa presnejšej zbrane proti tejto zákernej chorobe.

Nejde o žiadnu prevratnú novinku. Už pred desaťročiami si vedci všimli, že stav pacientov trpiacich na rakovinu sa zlepšil, ak prekonali vírusovú infekciu, napríklad zápal pľúc. Už v 50. rokoch sa experimentovalo s adenovírusmi, ktoré aspoň dočasne zvrátili bujnenie nádorov. V 60. rokoch však rozvoj tejto metódy zastavila chemoterapia a fakt, že aj vírusy sú často mimoriadne nebezpečné.

Zo zabudnutia „vírusovú terapiu“ vyzdvihol až nástup genetiky, ktorá sa okrem iného pokúšala miniatúrne vírusy využiť ako transportéry na „prepašovanie“ génov do organizmu, napríklad s cieľom napraviť vrodené defekty. Vírusy by však eventuálne mohli byť užitočnými zbraňami aj v boji proti rakovine. Niektoré druhy totiž prednostne útočia predovšetkým na rakovinové bunky. Nedávno sa dokonca podarilo geneticky upraviť vírusy spôsobujúce herpes, aby útočili len na bunky nádorov.

A keďže niektoré druhy vírusov prednostne napádajú centrálny nervový systém, boli by vhodné predovšetkým na ničenie nádorov mozgu. Vedcom sa už v pokusoch na myšiach podarilo až zdvojnásobiť dĺžku prežitia. Nádej vzbudzujú aj prvé pokusy na ľuďoch - v spolupráci s chemoterapiou táto metóda už priniesla prvé úspechy, dodáva Der Standard.

(dem)

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom závratu.Zajtra možnosť zvýšenia nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, v západnej polovici územia polojasno až oblačno. Ojedinele prehánky alebo občasný dážď. Najvyššia denná teplota 21 až 25 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 13 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V utorok bude oblačné počasie a miestami sa vyskytnú prehánky. Od západu neskôr zmenšovanie oblačnosti. V stredu bude polooblačno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 13 až 8, v horských dolinách a kotlinách okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 19 až 24 stupňov, na juhu pri zmenšenej oblačnosti okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdampolooblačno19
Atényjasno29
Belehradpolooblačno25
Berlínprehánky21
Bratislavaoblačno23
Bruselprehánky19
Budapešťoblačno24
Bukurešťoblačno23
Frankfurtoblačno20
Helsinkijasno18
Istanbuljasno22
Kodaňprehánky21
Kyjev prehánky16
Lisabonjasno26
Londýndážď16
Madridjasno28
Milánodážď22
Moskvajasno19
Oslozamračené19
Paríždážď19
Prahadážď17
Rímjasno32
Sofiapolooblačno23
Štokholmjasno20
Varšavaprehánky20
Viedeňdážď19
Záhrebpolooblačno20
Ženevaprehánky19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.