Hospodársky denník
USD47,176 Sk
EUR42,616 Sk
CHF27,582 Sk
CZK1,205 Sk
  Pondelok  28.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Keď premiér objavuje Ameriku

Slovenská vláda podporí výstavbu nových „králikární“

Vybudovanie infraštruktúry, teda aj diaľnic a rozvoj bytovej výstavby sú jedným zo základných predpokladov zvýšenia zamestnanosti na Slovensku. Túto každému odborníkovi známu myšlienku objavil premiér zrejme až na minulotýždňovom rokovaní tripartity a podľa neho túto otázku opäť otvoria do šiestych týždňov. Mnohí si však ešte veľmi dobre pamätáme, keď súčasná ministerka financií hneď vo svojom prvom vystúpení po zostavení vlády, jasne povedala: okamžite zastavujeme výstavbu diaľnic (pretože to bola Mečiarova karta?). S bytmi to dopadlo takmer podobne, aj keď ľudia sa nedali a zopár tisíc domov si každý rok postavili. Dnes sa zmýšľanie „odborníkov“ mení, pretože čísla o nezamestnanosti sú hrozivé a vládny program dávnejšie začína dostávať nádych ružovej popraskanej bubliny. Vezmime si konkrétne bytovú výstavbu. Všade vo vyspelom svete štát vytvára podmienky, aby si obyčajný smrteľník mohol zadovážiť zodpovedajúce bývanie. Kto na to má, ten si postaví dom alebo kúpi pekný byt. Kto zarába menej a na byt sa finančne nezmôže, ten si byt prenajme. Z tohto hľadiska je situácia na našom bytovom „trhu“ absolútne pokrivená. Byt si napríklad v Bratislave môžete prenajať doslova okamžite, ale občanovi s priemerným príjmom vzápätí vyrazí dych mesačné nájomné, ktoré dosahuje aj 20- až 30- i viac tisíc mesačne. Takéto prenájmy riešením pre občanov určite nie sú. Predsa len sa môžeme pohnúť z miesta. Riešením, a na to prišla celá vyspelá Európa už dávnejšie, sú nájomné byty. Konečne si to uvedomila aj súčasná vláda, ktorá na svojom minulotýždňovom zasadaní schválila program poskytovania dotácií pri výstavbe nájomných domov. Dotácie sú určené mestám a obciam, ktoré majú na starosti samotnú výstavbu, pričom výška dotácií môže dosiahnuť až päťdesiat percent výšky stavebných nákladov. Dotácie budú poskytované tak, aby motivovali mestá a obce stavať lacnejšie nájomné byty. Už pri koncepcii dotácií sa ráta s tým, že takéto byty budú určené predovšetkým pre sociálne slabšie skupiny občanov. Podľa odhadov odborníkov ide teda asi o 70 % nášho obyvateľstva, pretože sem musíme zaradiť všetkých dôchodcov, zdravotne postihnutých občanov, mladé rodiny s deťmi a desaťtisíce občanov zarábajúcich len trochu viac, než je úroveň minimálnej mzdy. Navyše, ťažko si predstaviť náklady na jeden štvorcový meter bytu do 14-tisíc korún, pretože bežné sadzby na jeden meter bytu sú riadne vyššie. Nerátam pritom náklady na kanalizačné, plynové a iné prípojky atď. Jednoznačne to budú doslova „králikárne“, avšak náš občan je skromný a nepochybne budú sociálne slabšie situovaní spokojní aj s takouto ponukou.

Vláda sa zaoberala i programom záruk za hypotekárne úvery. Záruky budú poskytované na obdobie troch rokov, čo je podľa ministra I. Harnu dostatočné na dokončenie stavby, ktorá sa nadväzne stane predmetom ručenia. Doteraz boli hypotekárne úvery pre 99 % občanov nedostupné. Komerčné banky na to našťastie reagovali a od 1. septembra avizujú zníženie sadzieb pri poskytovaní hypotekárnych úverov. Napríklad Slovenská sporiteľňa od 1. septembra zníži úrokovú sadzbu na hypotekárne úvery o 1,5 %. Základná úroková sadzba za tento druh úveru bude predstavovať 11,75 %. Po zohľadnení 6 % štátnej prémie bude môcť klient získať úver na výstavbu či nákup bytu alebo domu, už za 5,75 %. Hypotekárne úvery sa tak nepochybne stanú, už od septembra, silným konkurentom stavebného sporenia. Z hľadiska bánk a iných finančných ústavov ide o ich zníženie zisku, avšak z hľadiska nás občanov je to jednoznačne veľmi dobrá správa.

Jozef Kunik

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom závratu.Zajtra možnosť zvýšenia nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, v západnej polovici územia polojasno až oblačno. Ojedinele prehánky alebo občasný dážď. Najvyššia denná teplota 21 až 25 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 13 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V utorok bude oblačné počasie a miestami sa vyskytnú prehánky. Od západu neskôr zmenšovanie oblačnosti. V stredu bude polooblačno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 13 až 8, v horských dolinách a kotlinách okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 19 až 24 stupňov, na juhu pri zmenšenej oblačnosti okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdampolooblačno19
Atényjasno29
Belehradpolooblačno25
Berlínprehánky21
Bratislavaoblačno23
Bruselprehánky19
Budapešťoblačno24
Bukurešťoblačno23
Frankfurtoblačno20
Helsinkijasno18
Istanbuljasno22
Kodaňprehánky21
Kyjev prehánky16
Lisabonjasno26
Londýndážď16
Madridjasno28
Milánodážď22
Moskvajasno19
Oslozamračené19
Paríždážď19
Prahadážď17
Rímjasno32
Sofiapolooblačno23
Štokholmjasno20
Varšavaprehánky20
Viedeňdážď19
Záhrebpolooblačno20
Ženevaprehánky19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.