Hospodársky denník
USD47,176 Sk
EUR42,616 Sk
CHF27,582 Sk
CZK1,205 Sk
  Pondelok  28.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Lákavý priestor na investície

Dôvodov, aby investovali na Slovensku, je podľa francúzskych ekonómov dosť. A to napriek tomu, že SR musí v porovnaní so svojimi vyšehradským susedmi dobehnúť dva zameškané roky pre politiku predchádzajúcej vlády. Ak sa však nezabrzdí napredovanie k liberalizmu, je slovenská ekonomika na dobrej ceste. Zatiaľ sa však Slovensko spomedzi štátov strednej a východnej Európy radí na posledné miesto v objeme priamych zahraničných investícií. J. Pillain, francúzsky ekonomický a obchodný radca v Bratislave, je presvedčený, že možnosti investovania na Slovensku siahajú od oblasti privatizácie a delokalizácie francúzskych podnikov na export, až po perspektívy podnikania spojené s práve prebiehajúcou reformou decentralizácie. Slovensko sa usiluje pritiahnuť francúzskych investorov do všetkých sektorov. Príležitosti sú hlavne v oblasti dodávok zariadení do automobilového sektora, dobrý potenciál však existuje aj v chemickom a textilnom priemysle, ale aj v drevárskej výrobe.

Francúzsko je pre Slovenskú republiku siedmym najdôležitejším zahraničným investorom s objemom investícií 4,5 miliardy FRF k 30. septembru 1999. Na Slovensku má 170 zastúpení alebo filiálok, z toho asi 40 % v oblasti priemyselnej spolupráce. Spomedzi najnovšími francúzskymi investíciami treba spomenúť dva supermarkety Carrefour, obchodné strediská realizované firmou Campenon Bernard, Bongrain, Bel, Danone, Vivendi prostredníctvom svojej filiálky Dalkia. France Télécom dominuje prostredníctvom Globtelu na trhu mobilných telefónov. V štádiu rokovaní s potenciálnymi slovenskými klientmi je firma Vivendi Water, ktorá prejavuje záujem o vodárenský sektor. Spoločnosť Citelum France sa prostredníctvom Citelum Slovakia usiluje preniknúť do oblasti montáže a správy verejného mestského osvetlenia. V oblasti privatizácie je Gaz de France kandidátom na celých 34 % kapitálu SPP, ktoré štát ponúka strategickému partnerovi.

Od roku 1993 sa obchodná výmena medzi Francúzskom a Slovenskom zvýšila viac ako päťnásobne. Francúzsko je šiestym najväčším obchodným partnerom Slovenska - po Rusku, Českej republike, Rakúsku, Nemecku a Taliansku. Okrem výhodnej geografickej polohy Slovenska vidia francúzski partneri veľké pozitívum aj v nových daňových opatreniach, potom aj v priaznivom podnikateľskom a právnom prostredí. „V kapitole hendikepov nefiguruje nič neprekonateľné, s výnimkou zastaraného colného tarifného systému a limitovanej kúpnej sily,“ konštatujú analytici. Najväčšie nedostatky spočívajú však v korupcii a v problémoch pri hľadaní adekvátneho personálu, ktorý je často vopred odporúčaný bez ohľadu na kompetenciu a špecializáciu francúzskeho partnera.

Hoci financovanie zostáva problémom číslo jeden, Slovensko nie je nesolventné, skôr naopak. Bankový systém je síce mladý, ale pevný, s 29 bankovými inštitúciami, z ktorých je až 17 obchodných bánk so zahraničným kapitálom. Zahraničné bankové investície, ktoré už prekračujú 400 miliónov USD, predstavujú 20 % z celkového objemu zahraničných investícií.

(TASR)

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom závratu.Zajtra možnosť zvýšenia nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, v západnej polovici územia polojasno až oblačno. Ojedinele prehánky alebo občasný dážď. Najvyššia denná teplota 21 až 25 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 13 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V utorok bude oblačné počasie a miestami sa vyskytnú prehánky. Od západu neskôr zmenšovanie oblačnosti. V stredu bude polooblačno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 13 až 8, v horských dolinách a kotlinách okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 19 až 24 stupňov, na juhu pri zmenšenej oblačnosti okolo 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.07 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdampolooblačno19
Atényjasno29
Belehradpolooblačno25
Berlínprehánky21
Bratislavaoblačno23
Bruselprehánky19
Budapešťoblačno24
Bukurešťoblačno23
Frankfurtoblačno20
Helsinkijasno18
Istanbuljasno22
Kodaňprehánky21
Kyjev prehánky16
Lisabonjasno26
Londýndážď16
Madridjasno28
Milánodážď22
Moskvajasno19
Oslozamračené19
Paríždážď19
Prahadážď17
Rímjasno32
Sofiapolooblačno23
Štokholmjasno20
Varšavaprehánky20
Viedeňdážď19
Záhrebpolooblačno20
Ženevaprehánky19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.