Hospodársky denník
USD46,217 Sk
EUR42,436 Sk
CHF27,488 Sk
CZK1,199 Sk
  Štvrtok  3.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Republikánska kritika stavu armády

George W. Bush v prípade víťazstva výrazne nezmení smerovanie zahraničnej politiky

Témou druhého dňa nominačného zjazdu americkej Republikánskej strany vo Filadelfii bola otázka národnej bezpečnosti a úsilie ukázať, že bez ohľadu na to, či je, alebo nie je studená vojna, texaský guvernér George Bush mladší je tým pravým mužom na obranu krajiny. Senátor za Arizonu John McCain a veliteľ z Perzského zálivu generál Norman Schwarzkopf vystúpili s prejavmi, v ktorých voličov upozorňujú, že po ôsmich rokoch funkčného obdobia prezidenta Billa Clintona a viceprezidenta Al Gora je vojenská morálka nebezpečne nízka, pripravenosť jednotiek klesla, nábor nových mužov sa znížil a „červené krajiny“ vyvíjajú zbrane hromadného ničenia.

Prezentované názory, ako sa dalo čakať, vychádzajú z republikánskej platformy, ktorú zjazd schválil v pondelok. „Republikánska strana je strana mieru zabezpečeného prostredníctvom sily. Silná a dobre vycvičená americká armáda je najlepším garantom svetového mieru,“ uvádza sa v programe strany. Ďalej sa sľubuje, že americký prezident z radov republikánov transformuje armádu USA, aby bola schopná čeliť výzvam dnešnej éry informácií a stále sa objavujúcim nebezpečenstvám. Už z tohto je jasné, že republikáni v prípade víťazstva vo voľbách budú omnoho nástojčivejšie presadzovať kontroverzný protiraketový systém obrany (ABM), ktorý podľa mnohých analytikov narušuje zmluvnú základňu súčasného systému medzinárodnej kontroly zbrojenia.

V platforme sú aj ďalšie časti, ktoré potešia presvedčených patriotov a zbrojársky priemysel. Či už ide o otázky financovania: „Len deväť rokov po úžasnom víťazstve v zálive (...) administratíva (Clintonova) znížila výdavky na armádu v pomere k HDP na najnižšiu úroveň od čias Pearl Harbour.“ Alebo otázky celkovej filozofie: „Spojené štáty pod vedením republikánskeho Kongresu a republikánskeho prezidenta sa zamerajú na najnáročnejšie úlohy - vojny a víťazstvá v bojoch. Pripravenosť je prevenciou pred vojnami.“ Vízia je teda nasledujúca: „V 21. storočí ozbrojené sily USA musia byť agilné, smrtiace, schopné okamžitého rozmiestnenia a musí im stačiť minimálna logistická podpora. Tiež musia byť pripravené, že možný nepriateľ použije zbrane hromadného ničenia.“

Vojenská časť programu republikánov nešetrí kritikou na adresu Clintonovej vlády: „Súčasná administratíva vyslala príslušníkov americkej armády na tucty misií, pritom nemali stanovené jasné a zrealizovateľné ciele, priaznivé pravidlá pôsobenia ani únikovú stratégiu.“ Nie je žiadnym tajomstvom, že autori textu mali na mysli najmä Bosnu a Kosovo. Tu sa však dostávame z vojenskej oblasti na širšie angažovania Washingtonu v medzinárodných vzťahoch. Platforma je aj v tomto smere dosť nemilosrdná k demokratom. Okrem balkánskej politiky či zníženia obranyschopnosti krajiny sa prezidentovi Clintonovi a jeho administratíve vyčíta, že za posledných osem rokov podkopali dôveru spojencov v USA, ako aj, že úroveň vzťahov s Čínou a Ruskom z kvalitatívneho hľadiska nie je na primeranej úrovni. Za neúspechy republikáni považujú angažovanie sa USA na Haiti a v Somálsku, zatiaľ čo pomoc Mexiku v období krízy a ďalším latinskoamerickým krajinám v boji proti narkomafii bola podľa nich nedostatočná. „Rokovania o voľnom obchode v Seattlli, ktoré sponzorovala administratíva, skolabovali spektakulárnym spôsobom,“ uvádza sa v programe, ktorý zdôrazňuje, že Washington má vzhľadom na súčasnú ekonomickú, politickú a vojenskú silu USA jedinečnú šancu formovať šťastnejší svet podľa vlastných hodnôt. Demokrati podľa dokumentu túto šancu nevyužili.

Konkrétnejšie špecifikovanie zámerov a plánov po jednotlivých častiach sveta v platforme však ukazuje na minimálne rozdiely v chápaní zahraničnej politiky medzi dvoma hlavnými americkými politickými stranami. Ak sú tu nejaké rozdiely, tak sa týkajú spôsobov, nie aj cieľov. Napríklad, pokiaľ ide o krajiny strednej a východnej Európy, republikáni vyjadrujú podporu transatlantickej integrácií a zdôrazňujú, že Rusko v žiadnom prípade nemôže dostať právo vetovať rozšírenie NATO.

Rastislav Boldocký

počasie

Predpokladáme, že na území Slovenska bude prevládať počasie, ktoré slabo až mierne zaťažuje organizmus meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môže pocit nespokojnosti, podráždenosti, vyšší psychický stres, prípadne aj záťaž krvného obehu. Mierne zvýšený je sklon k únave, poruchám koncentrácie aj k poruchám spánku. Uvedené ťažkosti môžu zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím môžu byť výraznejšie na západe územia. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na citlivých ľudí. (zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno a miestami, najmä na západe a severe, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 26 až 31, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 24 stupňov. Slabý premenlivý, prevažne južný vietor do 4 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. V piatok a sobotu bude polooblačno až oblačno, na západe početné, inde len lokálne prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota väčšinou 16 až 12, najvyššia denná 26 až 30 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.33 a zapadne o 20.22 hod.

Amsterdamprehánky23
Atényslnečno32
Belehradslnečno31
Berlínoblačno25
Bratislavaslnečno30
Bruseloblačno29
Budapešťslnečno30
Bukurešťslnečno29
Frankfurtpolooblačno27
Helsinkioblačno21
Istanbulslnečno26
Kodaňprehánky20
Kyjevslnečno25
Lisabonslnečno28
Londýndážď21
Madridslnečno31
Milánooblačno29
Moskvapolooblačno23
Oslopolooblačno20
Parížbúrky29
Prahaprehánky25
Rímslnečno29
Sofiaslnečno27
Štokholmoblačno23
Varšavabúrky25
Viedeňbúrky29
Záhrebpolooblačno28
Ženevazamračené27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.