Hospodársky denník
USD47,288 Sk
EUR42,67 Sk
CHF27,634 Sk
CZK1,207 Sk
  Streda  30.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zahubí ropa konjunktúru?

Vysoké ropné ceny podporujú jadrovú energetiku

Tento mesiac pribrala ropa na cene 15 percent a krátko sa usadila na značke 32 USD za barel (159 l). Hranicu 30 USD preskočili aj trojmesačné futures na čierne zlato. Pred 10. septembrom, keď vo Viedni bude konferencia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa nezdá, že by sa ropa umúdrila na dolnej cenovej hranici, ktorú prezident USA Bill Clinton vyznačil diapazónom 20 – 25 USD/b. Motoristi sú všade nahnevaní na vysoké ceny pohonných látok a hrozí, že zdraženie energie povzbudí v silných ekonomikách infláciu a pridusí konjunktúru.

Hľadá sa vinník. Dovozcovia ropy, najmä USA, Japonsko a EÚ obracajú zrak k členským štátom OPEC s požiadavkou zvýšiť dennú ťažbu a vytvoriť tak vyrovnanejší trh. Krajiny OPEC, ktoré sú napospol rozvojovými štátmi, však spomínajú na vlaňajšok, keď sa ropa predávala za biednych 10 USD/b a bohaté štáty neurobili nič, aby sa situácia normalizovala. Jednoducho, ťažili z liberálneho trhu dopytu a ponuky a z politicky motivovanej neochoty Saudskej Arábie výraznejšie obmedziť ťažbu. Argument znel: Je to vec trhu. Dnes sa však žiada intervencia do hry trhových síl. Prezident Bill Clinton posiela listy kľúčovým členom OPEC, aby expandovali ťažbu, inak dôjde k ohrozeniu svetovej ekonomiky.

Problém je ozaj zložitý. Enormný záujem o ropu vytvorila vysoká hospodárska konjunktúra v USA i vo viacerých krajinách EÚ a silný rast individuálnej spotreby. K tomu sa tohto roku pridalo aj hospodárske oživenie v juhovýchodnej Ázii, ktorú finančná a hospodárska kríza od roku 1997 deptala a zaslúžila sa tak o nadbytok ropnej ponuky. Neskrotná americká konjunktúra súčasne vydojila zásoby ropy v USA, ktoré sú dnes najnižšie za posledných 24 rokov. A zima je predo dvermi. Na pozadí vysokých ropných cien v časoch konjunktúry celkom inak vyzerajú zelené prognózy o tom, že sa svet môže bez obáv zbaviť jadrovej energetiky.

Práve táto situácia dvíha hlavu ropy nad 30 USD/b. Krajiny OPEC neťažia menej ako vlani, naopak. V júni sa zjednotili na zvýšení produkcie o 700-tisíc barelov denne a v júli pridala Saudská Arábia jednostranne ďalších pol milióna barelov. Saudská Arábia má ešte ťažobnú rezervu 2 milióny b/d, zvyšné štáty OPEC dohromady len pol milióna. Problém je však v cene. Keď Rijád ponúkol navyše svojho pol milióna barelov, nezrazilo to ceny dole a záujem bol len o polovicu tohto množstva. Dovozcovia totiž núkali radikálne menej ako bola cena na trhu, na čo Saudská Arábia nepristala. Argument: Privodilo by to zrútenie ropných cien.

Zaujímavým javom je tlak na OPEC vždy, keď sa bojuje o nižšie ceny. Málokto sa obracia na Nórsko, Britániu, Mexiko, Rusko a ďalších nečlenov OPEC, ktorí z vysokých cien tiež profitujú. Pritom OPEC produkuje len 40 % svetovej ťažby ropy a často musí čeliť vonkajšiemu tlaku na rozbitie kartelu. Za pozornosť stojí aj nezáujem o odvolanie desaťročných sankcií voči Iraku, ktorému pod tlakom USA dovoľuje OSN ťažiť len zlomok jeho niekdajšieho potenciálu. Z politických dôvodov sa preto radšej podporuje expanzia ťažby v Azerbajdžane, Kazachstane, Maroku, čo je však časovo náročné.

Svetová ekonomika má nástroje na elimináciu deštruktívneho vplyvu vysokých cien ropy. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch v čase ropných šokov sa narodili úsporné technológie, ktoré radikálne znížili spotrebu pohonných látok a zdokonalila sa aj jadrová energetika, ako aj alternatívne zdroje. Vtedy stál barel ropy, prepočítaný na dnešnú kúpnu silu dolára, 90 USD, konštatuje Financial Times. A ekonomika sa z toho dostala. Na pomoc možno zmobilizovať aj daňový systém. Prečo od nás žiadate nízke ceny ropy a sami vysoko zdaňujete pohonné látky, pýtajú sa členské štáty OPEC? Skroťte riziko vysokej inflácie skôr daňovou politikou a nežiadajte, aby sme subvencovali vašu konjunktúru nízkou ropnou cenou.

Jaroslav Brabec

počasie

Na našom území očakávame prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Budú intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a k vyššiemu tlaku krvi. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných Zajtra očakávame mierne zvyšovanie ťažkostí podmienených počasím.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, zrána v údoliach hmly. Vo východnej časti územia oblačné počasie, pričom sa miestami vyskytne slabý dážď alebo prehánky. Najvyššia denná teplota vystúpi na 23 až 27, na východe miestami na 21, vo výške 1500 m 13 stupňov. Viať bude len slabý premenlivý vietor.Vo štvrtok a v piatok bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. V piatok na západe zmenšovanie oblačnosti a len miestami prehánky. Najnižšia nočná teplota 14 až 9, najvyššia denná 18 až 23, na severe okolo 16 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.10 a zapadne o 19.33 hod.

Amsterdamprehánky18
Atényjasno29
Belehradpolooblačno26
Berlínpolooblačno17
Bratislavaslnečno24
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtoblačno20
Helsinkizamračené18
Istanbuljasno25
Kodaňoblačno17
Kyjev prehánky20
Lisabonpolooblačno22
Londýnpolooblačno19
Madridjasno30
Milánoprehánky26
Moskvazamračené18
Oslooblačno17
Parížoblačno20
Prahaoblačno20
Rímoblačno28
Sofiajasno25
Štokholmzamračené18
Varšavadážď19
Viedeňpolojasno23
Záhrebpolooblačno23
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.