Hospodársky denník
USD47,288 Sk
EUR42,67 Sk
CHF27,634 Sk
CZK1,207 Sk
  Streda  30.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Potreba ekonomickej integrácie

Začala sa druhá fáza ekonomického združovania krajín

Ekonomická integrácia sa napriek osamelým výkrikom po suverenite zdá byť nevyhnutná. Spôsob a rýchlosť, akými sa vo svete napĺňa, len odrážajú priepasť medzi kandidátskymi krajinami a zabehanými ekonomicko-politickými zoskupeniami. Prvú fázu ekonomickej integrácie má už svet úspešne za sebou. V prípade zakladajúcich členov Európskeho hospodárskeho spoločenstva a Severoamerickej zóny voľného obchodu (NAFTA) išlo o združovanie viac-menej rovnocenných partnerov. Dnešné pokusy o integráciu sú naopak o zapájaní menej vyspelých krajín do už fungujúcich ekonomicko-politických systémov. Najznámejším príkladom v tejto kategórii je úsilie desiatich štátov strednej a východnej Európy vrátane Slovenska o začlenenie sa do Európskej únie (EÚ). Po zahrievacej južnej vlne (Portugalsko, Španielsko a Grécko) z osemdesiatych rokov, ide dnes o kandidátov, ktorých HDP na obyvateľa nedosahuje ani jednu tretinu priemeru EÚ.

Aj v Latinskej Amerike silnejú tlaky na zapojenie USA do regionálnej integrácie tohto kontinentu. Kým Mexiko sa usiluje o vytvorenie voľného trhu práce na hraniciach s USA, nedávno dolarizovaná Argentína s Washingtonom dohaduje podmienky dohody o voľnom obchode. V Ázii sa po hospodárskej stagnácii v deväťdesiatych rokoch do popredia dostávajú snahy Japonska o ekonomickú integráciu s tradičnými tigrami a perspektívne aj s kontinentálnou Čínou.

Iniciátormi ekonomickej integrácie v spomínaných prípadoch sú - až na Japonsko - „chudobní príbuzní“. Poruke majú hneď niekoľko dôvodov. Najpálčivejším je strach zo zaostávania, najmä v oblasti technológie. Náskok je v informačnom veku a na samostatný vývoj jednoducho nie je čas. Navyše, priepasť medzi vyspelými a rozvojovými krajinami je dnes hlbšia ako kedykoľvek predtým.

Za svoj najväčší tromf považujú kandidátske krajiny vlastné trhy. A práve tie im v procese integrácie môžu spôsobiť najväčšie problémy. Skúsenosti z čerstvých zón voľného obchodu v juhovýchodnej Ázii a južnej Afrike už dlhší čas vrhajú tieň na neoklasické teórie o konkurencii. Často sa stáva, že kvalitný dovoz domácich výrobcov nevyprovokuje k väčšej konkurencieschopnosti, pretože na inováciu a trhové správanie chýbajú podmienky a aj motivácia. Mýtus, ktorý nástojí na tom, že integrácia je v záujme slabších partnerov, preto prežíva len v strednej a vo východnej Európe. Zo všetkých integračných zoskupení to s plnou integráciou myslí vážne len EÚ. Veď okrem voľného obchodu ponúka aj voľný pohyb pracovnej sily, spoluúčasť na sociálnej sieti a prístup k systému dotácií zo spoločného rozpočtu. Aj keď integračná rétorika v EÚ až pričasto naráža na protekcionistickú prax, Brusel svojim kandidátom sľubuje podstatne viac ako USA, ktoré si obchodných partnerov tradične nepúšťajú k telu.

Napriek osamelým výkrikom po suverenite sa ekonomická integrácia zdá byť nevyhnutná. S tým súhlasia aj najzaujatejší cynici. Bohaté krajiny podľa nich v otázke integrácie vôbec nemajú na výber. Bývalý ekonomický poradca Svetovej banky (SB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) Rudi Dornsbuch to vystihol, keď na margo zdĺhavého rozširovania EÚ vyhlásil, že „Východ už klope na dvere a všetci vedia, že ak mu niekto neodpovie a nepozve ho ďalej, jednoducho preskočí plot“. V prípade protekcionistickej Ameriky sa plot húfne preskakuje už niekoľko desaťročí...

Roman Lipták

Pretória

počasie

Na našom území očakávame prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Budú intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a k vyššiemu tlaku krvi. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných Zajtra očakávame mierne zvyšovanie ťažkostí podmienených počasím.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, zrána v údoliach hmly. Vo východnej časti územia oblačné počasie, pričom sa miestami vyskytne slabý dážď alebo prehánky. Najvyššia denná teplota vystúpi na 23 až 27, na východe miestami na 21, vo výške 1500 m 13 stupňov. Viať bude len slabý premenlivý vietor.Vo štvrtok a v piatok bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. V piatok na západe zmenšovanie oblačnosti a len miestami prehánky. Najnižšia nočná teplota 14 až 9, najvyššia denná 18 až 23, na severe okolo 16 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.10 a zapadne o 19.33 hod.

Amsterdamprehánky18
Atényjasno29
Belehradpolooblačno26
Berlínpolooblačno17
Bratislavaslnečno24
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtoblačno20
Helsinkizamračené18
Istanbuljasno25
Kodaňoblačno17
Kyjev prehánky20
Lisabonpolooblačno22
Londýnpolooblačno19
Madridjasno30
Milánoprehánky26
Moskvazamračené18
Oslooblačno17
Parížoblačno20
Prahaoblačno20
Rímoblačno28
Sofiajasno25
Štokholmzamračené18
Varšavadážď19
Viedeňpolojasno23
Záhrebpolooblačno23
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.