Hospodársky denník
USD46,885 Sk
EUR42,417 Sk
CHF27,459 Sk
CZK1,2 Sk
  Pondelok  7.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Politici to opäť na nás iba tak skúšajú

Realita výberu dane z príjmov právnických osôb nedokazuje hospodárske oživenie

Ministerstvo financií sa chváli, že výber dane z príjmov právnických osôb na polroka vysoko, až na 76 %, prekračuje priebežný časový plán. Najmä vicepremiér I. Mikloš týmto argumentom navodzuje atmosféru, že sa v porovnaní s vlaňajškom výrazne zlepšila finančná situácia slovenských podnikov. Tieto politicky motivované tvrdenia však nemajú oporu v realite, pretože potrebné impulzy na zlepšenie situácie stále neprichádzajú. Novela zákona o bankrotoch síce už platí, ale zatiaľ nemohla priniesť nijaké pozitívne výsledky pri ozdravení podnikovej sféry, vymáhateľnosť práva sladko spí na bode nula a súdy majú na obchodné spory v kopách nevybavených spisov niekoľkoročné termíny. Keďže vývoj ekonomiky má svoje presné pravidlá, z uvedených faktov vidno, prečo zlepšenie nemohlo nastať. Želania a slovné proklamácie politikov sú na to slabým impulzom. Rovnako i ošiaľ zo vstupu do OECD.

Výsledky pri výbere dane z príjmov právnických osôb sú teda politikmi umelo prechválené. Bežní občania problému nerozumejú, ich ešte možno vodiť za nos, ale podnikatelia si radšej mlčky myslia svoje. V najväčšej miere živnou pôdou pre takéto chválenkárstvo je prechodné obdobie po znížení sadzby tejto dane od januára 2000, ktoré zažívame práve v týchto mesiacoch. Ide o to, že na znížený tohtoročný plán výberu dane (minulý rok 27,3 mld. Sk, na tento rok 24,5 mld. Sk) sa doteraz preddavky vyberali z vyššieho základu minulého roka. Podniky teda musia odvádzať viac ako zodpovedá skutočným výsledkom a očakávanému zdaneniu. Je to známy problém prechodného obdobia, ale vláda ho vyriešila na úkor firiem a v prospech štátneho rozpočtu, keď sedem mesiacov výšku preddavkov neznížila. Jednoducho podniky musia platiť pre ne nevýhodné zvýšené preddavky a úverovať tak štát. Je to neetické. Až od 1. augusta majú podľa novely zákona o správe daní možnosť dohodnúť si s daňovým úradom platenie preddavkov inak. Podniky sa budú snažiť stlačiť výšku preddavkov. Mohli by sme povedať, že sa to prejaví zníženým výberom do štátneho rozpočtu. Podmieňovací spôsob sme však použili zámerne preto, lebo o tom, či sa tak stane, rozhodne postoj správcov dane k týmto žiadostiam. A tí zasa - ako vždy pri takýchto zásadných veciach - dostanú inštrukcie z ministerstva financií. No a keďže medzimesačne, k júlu tohto roka, sa deficit štátneho rozpočtu dramaticky prehĺbil o 9 mld. Sk, ministerstvo sotva odobrí zníženie preddavkov na daniach. Veď politikom ide predovšetkým o udržanie pozitívnych makroekonomických ukazovateľov a teda svojho dobrého imidžu. A vývoj štátneho rozpočtu je nanajvýš dôležitý ukazovateľ. Takže podnikatelia nemajú dôvod na radosť ani po novele zákona o správe daní účinnej od augusta. Nepomôže im ani § 66, podľa ktorého musia spolu so žiadosťou predložiť aj finančnú analýzu podniku. Zákon a jeho predkladatelia sa tvária, akoby tie mali byť podkladom na posudzovanie žiadostí. Je však naivné veriť tomu. V hre je oveľa viac a dôvod na zamietnutie žiadosti sa vždy nájde.

Okrem toho zvýšené priebežné plnenie plánu po siedmich mesiacoch (na 76 %) nie je úspechom aj preto, lebo celkový plánovaný objem výberu tejto dane je nižší ako minulý rok. To pri spomenutých vysokých preddavkoch stanovených na základe minuloročnej skutočnosti umelo výsledok zlepšuje. Medziročný pokles plánu je však logický, keďže sadzba dane sa znížila zo 40 na 29 % a želané oživenie podnikania v dôsledku tohto stimulu, a teda aj vyšší daňový výber možno očakávať až v najbližších rokoch. To sú známe veci. Preto je od politikov farizejské a neprezieravé chváliť sa dosiahnutými výsledkami za obdobie január až júl 2000. Príde totiž aj rok 2001 a s ním aj vratky dane. Tam sa ukáže skutočná sila slovenskej ekonomiky.

Peter Višváder

Počasie

Predpokladáme prevládanie intenzívnejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, výraznejšie môžu byť reumatické bolesti, prípadne bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím sa môžu znižovať u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pre týchto ľudí je prevládajúci typ počasia zväčša pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). U psychicky labilných jedincov sa môže prejaviť mierne zvýšená náchylnosť k depresívnym stavom.Zajtra očakávame na juhozápade územia ústup väčšiny zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Bude prevládať pozitívny vplyv počasia na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Na ostatnom území neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude polojasno až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 25 až 29, na západe a severozápade 20 až 25 stupňov. Slabý premenlivý, na západe cez deň postupne severozápadný vietor 3 až 6, na juhozápade 6 až 10 m/s. Teplota vo výške 1500 m 15 stupňov. V utorok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. V stredu jasno až polojasno a prehánky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 16 až 12, v stredu 13 až 9, v horských dolinách okolo 7, najvyššia denná 21 až 25, na severe okolo 19, v stredu asi o 2 stupne teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.39 a zapadne o 20.15 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 3. 8. 2000: Bratislava 100,08, Sliač 98,11, Košice 99,14, Poprad 93,79, za 4. 8. 2000: Bratislava 100,22, Sliač 98,03, Košice 98,98, Poprad 93,89, za 5. 8. 2000: Bratislava 100,25, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,93.

Amsterdamprehánky17
Atényjasno34
Belehradpolojasno34
Berlínprehánky20
Bratislavaprehánky21
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno26
Bukurešťslnečno33
Frankfurtoblačno20
Helsinkidážď19
Istanbultakmer jasno30
Kodaňprehánky18
Kyjevpolojasno30
Lisabontakmer jasno31
Londýnoblačno20
Madridjasno29
Milánooblačno25
Moskvapolojasno23
Osloprehánky15
Parížpolojasno23
Prahaprehánky21
Rímpolojasno27
Sofiapolojasno33
Štokholmdážď18
Varšavaprehánky20
Viedeňoblačno20
Záhrebdážď24
Ženevaoblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.