Hospodársky denník
USD46,885 Sk
EUR42,417 Sk
CHF27,459 Sk
CZK1,2 Sk
  Pondelok  7.Augusta 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vízia zakladateľov Ameriky

George W. Bush: Nízkymi daňami k všeobecnej prosperite

„Bez ohľadu na to, čo ešte urobím, rozhodnutie požiadať Lauru o ruku bude navždy mojím najlepším životným rozhodnutím. A vy, naše dcéry, Barbara a Jenna, milujeme vás veľmi.“ Potom pokus o vtip: „Keď na jeseň odcestujete na gymnázium, nezostávajte vonku príliš dlho.“ Ďalej zasa trochu nostalgie: „A občas napíšte zostarnutému ockovi e-mail.“ Nakoniec niekoľko teplých poznámok matke: „Všetci ťa milujú, takže aj ja,“ a chlapských otcovi, najpoctivejšiemu človeku, ktorého pozná: „Som hrdý, že som tvojím synom.“

Nie, nejde o citáty z mexického seriálu, no slová naozaj prichádzajú spoza veľkej mláky. Použil ich republikánsky kandidát na prezidenta George W. Bush, keď vo štvrtok prijímal nomináciu. Samozrejme, nie je namieste byť prehnane prísny a ironický pri hodnotení predvolebných prejavov, keďže sú tieto sú vždy ušité na mieru elektorátu. No zrejmé je, že americký volič sa dosť líši od toho na starom kontinente.

George W. Bush v prejave stručne vykreslil republikánsku víziu USA. „Prosperita môže byť nástrojom na vybudovanie lepšej krajiny alebo môže byť drogou, ktorá otupuje náš zmysel pre naliehavosť a povinnosť. Príležitosť je príliš veľká a náš život príliš krátky na to, aby sme premrhali tento moment,“ zdôraznil texaský guvernér a ako hlavný cieľ uviedol potrebu priniesť prosperitu aj do najvzdialenejšieho kúta krajiny. „Každému mužovi a žene treba dať šancu na úspech, každému dieťaťu šancu na vzdelanie a každej rodine šancu žiť dôstojne,“ tvrdí. Za ďalšie dôležité výzvy označil nevyhnutnosť odstrániť hrozby pre národnú bezpečnosť, aby sa nestala nočnou morou budúcich generácií. „Nie je čas chrániť zastarané zmluvy, ale chrániť americký ľud.“

Ako uvádza, demokrati nevyužili historickú príležitosť na splnenie tých cieľov, ktoré nastali po skončení studenej vojny, v období rekordného rastu americkej ekonomiky. „Sme svedkami permanentnej erózie americkej sily,“ uviedol a poukázal napríklad na veľké rezervy vo vzdelávaní chudobnejšej časti populácie. Podobne ako viacerí účastníci zjazdu, aj Bush kritizoval daňovú a sociálnu politiku demokratov, ako aj stav, do ktorého doviedli armádu. No hádam najviac im zazlieva nedostatok odvahy zmeniť doterajšiu cestu. A preto tvrdí: „Toto nie je čas na tretie šance, ale na nové začiatky.“ Práve republikáni podľa neho majú rozhodnosť, bez ktorej by USA nikdy neboli tým, čím sú teraz: „Keď Lewis Morris mal podpísať Deklaráciu o nezávislosti, jeho brat ho odrádzal, upozorňujúc ho, že príde o majetky. Ale Morris odvetil: - Nech čert berie dôsledky, podaj mi pero." (Predsa sú tu aj podobnosti medzi voličmi: národnú históriu ako lákadlo používajú aj politické strany v Európe.)

Bushov recept na spravodlivé rozdelenie prosperity je tzv. súcitný konzervativizmus. Chce pritom použiť skúsenosti, ktoré získal ako guvernér v Texase. „Znižovali sme dane, a to nie raz, ale dvakrát,“ povedal a neskôr aj rozviedol: „Američanom s nízkymi príjmami poskytneme daňové úľavy, aby si mohli kúpiť zdravotné poistenie, ktoré potrebujú a ktoré si zaslúžia.“ Okrem toho sľúbil aj reformu programu prenajímania bytov, aby ich rodiny z tejto skupiny mohli získať.

Texaský guvernér tvrdí, že má liek aj pre tých najchudobnejších: „Budeme podporovať heroickú prácu útulkov a jedální pre bezdomovcov, centier pre krízové tehotenstvo.“ Na ilustráciu uviedol príklad Mary Jo Copelandovej z Minesoty, ktorej kresťanská charitatívna organizácia týždenne podáva 1000 obedov. No to vôbec nie je všetko. Sama Mary každý deň umýva nohy bezdomovcom, dáva im nové ponožky a topánky a poúča ich: Dávajte si pozor na nohy. Musia vás nosiť dlhú cestu na tomto svete a celú cestu k Bohovi.“

„Vláda nemôže robiť túto prácu. Môže nachovať telo, ale nemôže sa dotknúť duše,“ vypointoval príbeh G. W. Bush. Zrejme preto nielen bezdomovci, ale ani Mary Jo nedostanú peniaze priamo od vlády. Prispieť by mali bohatší Američania, ktorých štát k tomu motivuje znížením daní.

Na podobnom základe budú podľa Busha fungovať aj programy, ktoré by mali viesť deti k správnym hodnotám a správnej morálke. „Musíme im povedať (deťom) - musíme im povedať - musíme im povedať dôverne, že alkohol a drogy ich zničia a neznášanlivosť im znetvorí srdce,“ povedal Bush, ktorý už dlhší čas nepije.

Aby ukázal, že súcitný konzervativizmus môže fungovať, republikánsky kandidát na prezidenta

sa opäť presunul do histórie. „To je vízia zakladateľov Ameriky. Oni nikdy nevideli veľkoleposť našej krajiny v zhromažďovaní bohatstva alebo v budovaní armády, ale v malých, nespočetných aktoch starostlivosti, odvahy a sebazaprenia.“

Bože, požehnaj Ameriku. Týmito slovami skončil prejav George W. Bush.

Rastislav Boldocký

Počasie

Predpokladáme prevládanie intenzívnejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, výraznejšie môžu byť reumatické bolesti, prípadne bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím sa môžu znižovať u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pre týchto ľudí je prevládajúci typ počasia zväčša pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). U psychicky labilných jedincov sa môže prejaviť mierne zvýšená náchylnosť k depresívnym stavom.Zajtra očakávame na juhozápade územia ústup väčšiny zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Bude prevládať pozitívny vplyv počasia na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Na ostatnom území neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude polojasno až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 25 až 29, na západe a severozápade 20 až 25 stupňov. Slabý premenlivý, na západe cez deň postupne severozápadný vietor 3 až 6, na juhozápade 6 až 10 m/s. Teplota vo výške 1500 m 15 stupňov. V utorok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. V stredu jasno až polojasno a prehánky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 16 až 12, v stredu 13 až 9, v horských dolinách okolo 7, najvyššia denná 21 až 25, na severe okolo 19, v stredu asi o 2 stupne teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.39 a zapadne o 20.15 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 3. 8. 2000: Bratislava 100,08, Sliač 98,11, Košice 99,14, Poprad 93,79, za 4. 8. 2000: Bratislava 100,22, Sliač 98,03, Košice 98,98, Poprad 93,89, za 5. 8. 2000: Bratislava 100,25, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,93.

Amsterdamprehánky17
Atényjasno34
Belehradpolojasno34
Berlínprehánky20
Bratislavaprehánky21
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno26
Bukurešťslnečno33
Frankfurtoblačno20
Helsinkidážď19
Istanbultakmer jasno30
Kodaňprehánky18
Kyjevpolojasno30
Lisabontakmer jasno31
Londýnoblačno20
Madridjasno29
Milánooblačno25
Moskvapolojasno23
Osloprehánky15
Parížpolojasno23
Prahaprehánky21
Rímpolojasno27
Sofiapolojasno33
Štokholmdážď18
Varšavaprehánky20
Viedeňoblačno20
Záhrebdážď24
Ženevaoblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.