Hospodársky denník
USD48,847 Sk
EUR42,617 Sk
CHF27,523 Sk
CZK1,206 Sk
  Pondelok  11.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Život v zajatí negramotnosti

Budú všetky deti na svete v učebniach do roku 2015?

Občas, keď listujem v dennej tlači, zatúžim, aby som nevedel čítať. Nie je jednoduché vytrpieť tú záplavu vojen, katastrof, podvodov či poloprávd, s ktorými sa stretávame na každom kroku. Nebolo by krajšie vypnúť sa z každodennej reality a len tak si „vegetiť“ pri starej hudbe a správne vychladenom suchom bielom víne?

Ak sa však na vec pozrieme z opačného konca, rýchlo nás prejde chuť po zjednodušených egoistických úvahách. Lebo na svete sú naozaj ľudia, ktorí čítať nevedia a nie ich je málo. V roku 2000 sa počet negramotných osôb starších ako 15 rokov pohyboval okolo 875 miliónov a vôbec šťastní neboli. Naopak. Výskumy hovoria, že človek, ktorý nevie čítať a písať, žije obyčajne v extrémnej chudobe, častejšie ochorieva a dĺžka jeho života je v priemere o desaťročie kratšia. A nejde len o rozvojové krajiny. V USA takmer štvrtina dospelej populácie má problémy s čítaním najjednoduchších textov. Negramotnosť je pre nich zvyčajne cestou do špirály drog, násilia a nebezpečenstva.

No a predstavte si ten intelektuálny potenciál, ktorý nedostal šancu preukázať sa. Takmer miliarda ľudí. Koľko nových Einsteinov mohlo byť medzi nimi a ako ďaleko mohli posunúť vývoj ľudstva svojimi myšlienkami či schopnosťami. Namiesto toho od detstva pracovali na ryžových poliach alebo umierali v občianskych vojnách. Pritom viete si predstaviť Einsteina ako vojaka alebo roľníka? Nehovoriac o Hawkingovi.

A ďalej. Dve tretiny negramotných sú ženy. Niežeby som bol nejakým zástancom ženského spôsobu rozmýšľania, no faktom je, že sa so svojou záľubou v detailoch a zmyslom pre realitu dokážu čoraz viac presadzovať v súčasnej spoločnosti. No v nemožnosti získať čo i len to najzákladnejšie vzdelanie, musia neraz vykonávať ťažké fyzické práce, alebo ešte horšie: stávajú sa z nich prostitútky či

Niekto môže namietať, že odľahčenia, ktoré používam, sú neprimerané závažnosti problému. Ubezpečujem vás, že môj (možno nie celkom vydarený) humor je celkom nevinný v porovnaní s neúprimnosťou a iróniou, s akou k otázke negramotnosti pristupujú svetové politické a ekonomické špičky. Účastníci aprílovej konferencie v Dakare sľúbili a podpísal, že do roku 2015 bude mať každé dieťa prístup k vzdelaniu, a to v zatvorených učebniach so základnými školskými pomôckami. Výborná myšlienka. Jasná je aj cesta, ktorou by sa k tomuto cieľu malo dostať. Vlády rozvojových krajín majú pripraviť akčné plány, zatiaľ čo priemyselne rozvité štáty by mali zabezpečiť financie - asi 8 miliárd USD ročne.

Nie je to až tak veľa: vo svete sa toľko peňazí každé štyri dni investuje do zbraní a je to polovica sumy, ktorú americkí rodičia ročne zaplatia za hračky pre svoje deti. Koordináciu projektu má na starosti Svetová banka. No ako v prípade väčšiny globálnych iniciatív, realizácia plánu prebieha omnoho pomalšie, ako by to deti v Afrike a Ázii potrebovali. Sľuby sú jedno a ochota presadiť ich niečo celkom iné. Britský denník The Guardian upozorňuje, že už na júlovom summite G7 v Okinawe negramotnosť nebola na dennom poriadku. Namiesto toho sa skupina zamerala na odstraňovanie medzery v prístupu k novým informačným technológiám. Pritom musí byť jasné, že ide o nedosiahnuteľný cieľ. Veď až tretina ľudskej populácie žije v krajinách, ktoré majú spolu menej telefónnych liniek ako Taliansko. „Priniesť telefóny a počítače do chudobných krajín znie ako nádherná myšlienka - najmä pre high-tech spoločnosti, ktoré hľadajú širší odbyt pre ich produkty - , ale v skutočnosti je predčasná. Počítač nie je veľmi užitočný pre niekoho, kto nevie čítať,“ píše The Guardian.

Až 125 miliónov detí v základnom školskom veku v súčasnosti nechodí do školy, z čoho dve tretiny tvoria dievčatá. V 47 najchudobnejších krajinách polovica detí nechodí do školy. V osemdesiatych rokoch klesli výdavky na vzdelanie o 65 percent v Afrike a o 40 v Latinskej Amerike. V deväťdesiatych rokoch v 17 afrických krajinách došlo k poklesu počtu zapísaných žiakov. V Pakistane sú dvaja z troch obyvateľov negramotní. A mohli by sme pokračovať v štatistikách. V piatok bol deň gramotnosti. Právo na vzdelanie patrí medzi základné ľudské práva. A jeho zabezpečenie by pomohlo miliónom ľudí omnoho viac ako mnohé z ľudských práv, ktoré sa v súčasnosti vyzdvihujú do popredia. Práve preto by sa mali začať dodržiavať sľuby a záväzky. Aj tie globálne.

Rastislav Boldocký

počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní na severe prechodne oblačno. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe miestami okolo 20 stupňov. Na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, najvyššia denná 22 až 26, na severe okolo 19 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.26 a zapadne o 19.09 hod.

Amsterdampolooblačno22
Aténypolojasno29
Belehradjasno26
Berlínoblačno21
Bratislavapolojasno25
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno25
Frankfurtjasno24
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno27
Kodaňoblačno19
Kyjev oblačno18
Lisabonpolojasno28
Londýnoblačno23
Madridjasno33
Milánojasno27
Moskvaoblačno17
Osloprehánky16
Parížpolojasno26
Prahapolooblačno23
Rímjasno31
Sofiaoblačno21
Štokholmpolooblačno17
Varšavapolooblačno19
Viedeňjasno25
Záhrebjasno24
Ženevajasno25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.