Hospodársky denník
USD48,847 Sk
EUR42,617 Sk
CHF27,523 Sk
CZK1,206 Sk
  Pondelok  11.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Štvrťstoročie úpadku Angoly

Z nekončiacej vojny sa stal slušný biznis

Svet si v týchto dňoch pripomína 25. výročie vypuknutia občianskej vojny v Angole. Zatiaľ čo OSN prichádza s neradostnou bilanciou dvadsaťpäťročnej agónie, Angola má od mieru práve tak ďaleko ako pred štvrťstoročím. Keď sa pred desiatimi rokmi skončila studená vojna, medzinárodné spoločenstvo automaticky očakávalo aj koniec občianskej vojny v Angole. Veď v nej išlo o konflikt dvoch ideológií v podaní kubánskych a juhoafrických jednotiek ako predĺžených rúk ZSSR a USA. Všetko sa začalo dlho pred rokom 1975, keď Angolu opustili portugalskí kolonizátori. Fidel Castro túto krajinu kedysi označil za „slabý článok imperializmu“, ktorý umožňoval rýchly prechod od kmeňového zriadenia k socializmu bez kapitalistického intermezza. Castro inšpiroval Ľudové hnutie za oslobodenie Angoly (MPLA) a následne komunistické represálie. Odvetou bol protiútok zo strany Západom sponzorovaného Národného zväzu za úplnú nezávislosť Angoly (UNITA).

Dnes, keď už svet nerozdeľuje komunizmus, vojna v Angole pokračuje, a tí, čo túto krajinu pokladali za tragický príbeh afrokomunizmu, sú v rozpakoch. Z občianskej vojny sa za 25 rokov stala integrálna súčasť každodenného života. Vzhľadom na priemernú dĺžku života táto vojna pre väčšinu Angolčanov trvala celý život. Ak sa kedysi bojovalo o víťaznú ideológiu, dnes ide len o prežitie. Vojna v Angole je o utrpení, o hyperinflácii, o násilných vojenských odvodoch, o hromadnom presídľovaní obyvateľstva a absencii právnych záruk. V krajine, kde už štvrť storočia takmer neexistuje priemyselná produkcia, zahraničný obchod a vnútroštátna doprava, je to pochopiteľné.

Nekonečná občianska vojna v Angole negatívne ovplyvnila aj hospodársky vývoj v susedných štátoch. Špeciálna správa zástupcu generálneho tajomníka OSN pre otázky Afriky Ibrahima Gambarího v tejto súvislosti spomína Namíbiu a Zambiu. Zambia má navyše na svojom území desaťtisíce utečencov z Angoly.

Angola má od mieru stále tak ďaleko ako pred štvrťstoročím. Humanitárne organizácie sú neúprosné: Ak by sa bol Angole venoval aspoň zlomok pozornosti, akej sa dostalo vojnám v bývalej Juhoslávii, všetko by dnes mohlo byť inak. Západ naopak reagoval živelne: chabou podporou MPLA, ktoré začiatkom deväťdesiatych rokov vyhralo parlamentné voľby a sankcionovaním UNITA, ktorá výsledky týchto volieb vytrvalo bojkotuje. Dnes je jasné, že Angola by uvítala akúkoľvek vládu, len nech sa konečne nastolí mier. No MPLA a UNITA sa nikam neponáhľajú, veď z občianskej vojny sa za 25 rokov vyvinul celkom slušný biznis.

Roman Lipták

Pretória

počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní na severe prechodne oblačno. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe miestami okolo 20 stupňov. Na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, najvyššia denná 22 až 26, na severe okolo 19 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.26 a zapadne o 19.09 hod.

Amsterdampolooblačno22
Aténypolojasno29
Belehradjasno26
Berlínoblačno21
Bratislavapolojasno25
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno25
Frankfurtjasno24
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno27
Kodaňoblačno19
Kyjev oblačno18
Lisabonpolojasno28
Londýnoblačno23
Madridjasno33
Milánojasno27
Moskvaoblačno17
Osloprehánky16
Parížpolojasno26
Prahapolooblačno23
Rímjasno31
Sofiaoblačno21
Štokholmpolooblačno17
Varšavapolooblačno19
Viedeňjasno25
Záhrebjasno24
Ženevajasno25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.