Hospodársky denník
USD48,847 Sk
EUR42,617 Sk
CHF27,523 Sk
CZK1,206 Sk
  Pondelok  11.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ožarovanie robotníkov

V súvislosti s rozširovaním jadrového arzenálu krajiny viaceré vlády USA zrejme celé desaťročia vedome vystavovali tisíce robotníkov vo fabrikách rádioaktívnemu žiareniu. Väčšine postihnutých pritom zamlčali, že boli vystavení dávkam, ktoré až stonásobne prekračovali prípustné hraničné hodnoty.

Mnohí zo zasiahnutých robotníkov, ktorí sú v súčasnosti ešte stále nažive, ani dnes nevedia nič o rizikách svojej bývalej činnosti - i keď včasné lekárske ošetrenie by podstatne zvýšilo ich šance na prežitie. Aféru zverejnili americké noviny USA Today, ktoré preskúmali približne 100 000 len nedávno odtajnených príslušných vládnych dokumentov. V 40. a 50. rokoch americké úrady poverili stovky súkromných firiem spracovaním nukleárneho materiálu. Štátni úradníci vedeli o veľkom nebezpečenstve pre robotníkov, príslušné informácie však utajili. Rádioaktívne zamorenie pritom postihlo aj pôdu a vodné zdroje v blízkosti firiem.

Oceliarskemu koncernu Simonds Saw and Steel v Lockporte v štáte New York napríklad v roku 1948 so sprievodom ozbrojenej ochranky dodali viaceré zásielky rádioaktívneho materiálu. Robotníkom však povedali len toľko, že budú pre americkú vládu spracúvať „novodobý kov“ do tyčí s priemerom do 3,5 centimetra. Jeden z bývalých zamestnancov, dnes 84-ročný Ed Cook v tom čase istému strážcovi zo žartu nahovoril, že si kúsok tohto kovu vzal domov - a takmer ho namieste prepustili. Podľa bývalého šéfa amerického štátneho výskumu rádioaktívneho žiarenia Dana Guttmana federálni úradníci oklamali tisíce robotníkov a nahovorili im, že ich činnosť nie je nebezpečná - i keď v tom čase bol jednoznačne dokázaný opak. Postihnutým hrozilo mnohonásobne vyššie riziko, že ochorejú na rakovinu, okrem toho boli oveľa náchylnejší na ochorenia ľadvín a dýchacích ciest než zvyšok populácie.

Mnohé postihnuté firmy sa nachádzali prevažne v severovýchodnej časti USA, niektoré dokonca aj vo veľkomestách ako sú Detroit, Cleveland a Chicago.

Kurier, 8. 9.

počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní na severe prechodne oblačno. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe miestami okolo 20 stupňov. Na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, najvyššia denná 22 až 26, na severe okolo 19 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.26 a zapadne o 19.09 hod.

Amsterdampolooblačno22
Aténypolojasno29
Belehradjasno26
Berlínoblačno21
Bratislavapolojasno25
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno25
Frankfurtjasno24
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno27
Kodaňoblačno19
Kyjev oblačno18
Lisabonpolojasno28
Londýnoblačno23
Madridjasno33
Milánojasno27
Moskvaoblačno17
Osloprehánky16
Parížpolojasno26
Prahapolooblačno23
Rímjasno31
Sofiaoblačno21
Štokholmpolooblačno17
Varšavapolooblačno19
Viedeňjasno25
Záhrebjasno24
Ženevajasno25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.