Hospodársky denník
USD49,429 Sk
EUR42,665 Sk
CHF27,789 Sk
CZK1,209 Sk
  Utorok  12.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nezáväzná, ale problémová rezolúcia

ČR nemá lepšiu alternatívu ako Temelín, pálenie hnedého uhlia je neekologické

„Je to politické vydieranie a miešanie sa do záležitostí zvrchovanej krajiny. Je mi ľúto, že sa Rakúšania riadia emóciami,“ napadol pred pár dňami čerstvú rezolúciu EP o jadrovej elektrárni Temelín britský konzervatívec G. Chichester. Aj keď záväzná nie je, vyniesla opäť na povrch priateľské nadšenie južného suseda, ktorý pohrozil okamžitým blokovaním vstupu ČR do EÚ. Pravdaže, až po tom, čo jeho samého únia prestane negovať. Ale bez ohľadu na to, aké páky Rakúsko používa pri obrane svojej izolovanosti, poďme k podstate veci. Terajšia správa prihliadla na správu komisie z roku 1998 o aktivitách v rezorte jadrovej energetiky pre kandidátske krajiny v strednej a vo východnej Európe, ako aj výboru pre jadrovú bezpečnosť v súvislosti s rozširovaním EÚ z roku 1998, a na vlastnú rezolúciu z minulého roka o Temelíne. Tá síce bola 6. mája prijatá len skupinkou poslancov, no ani súčasná, zo 7. septembra, nijako nezaväzuje českú vládu. Teda jej nesplnenie nie je dôvodom na vylúčenie Prahy z negociačného procesu (podmienky nestanovuje žiadna kapitola), pričom sama preambula rezolúcie priamo hovorí o tom, že „suverénne štáty majú právo určovať svoj energetický výber“. Hlas G. Chichestera bol však vypočutý asi tak, ako hlas komisára G. Verheugena, podľa ktorého „nemôže únia Prahe diktovať, čo má robiť“. JETE podľa neho ani nepatrí v krajinách strednej a východnej Európy k tým, ktoré sú označené za nebezpečné, a teda tie, ktoré je potrebné uzavrieť. Hluché zostali aj slová európskeho komisára z Dánska P. Nielsona, podľa ktorého Česi vzali v prípade Temelína do úvahy skutočne všetky výsledky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni. A tá napriek odporu Rakúska považuje JETE zo stavebného a z bezpečnostného hľadiska za pripravenú k prevádzke. „Nemáme žiadne námietky proti spusteniu Temelína. Pokiaľ bude prevádzka elektrárne dobre riadená a česká strana k tomu bude mať predpoklady a skúsenosti, potom očakávame hladkú prevádzku,“ uviedol vo Viedni deň po prijatí rezolúcie informačný riaditeľ MAAE David Kyd. Ktovie, aké hodnotiace procedúry „podľa štandardov prijateľných v Eړ mala na mysli EP.

O nich bez nich

Všimla si však len to, že „podľa niektorých českých zdrojov“ (aké vierohodné) „neboli dostatočne zhodnotené dosahy štrukturálnych zmien v Temelíne na životné prostredie“ a chýbala aj „informovanosť verejnosti“. Čo je - mimochodom - veľmi dôležité, lebo obyvatelia už prešli do štádia, keď o Temelíne aj snívajú. Naopak, českí politici zostali smutní, že ich EP ani len neinformovala, že sa chystá rezolúciu prijať. Podali by vysvetlenie, keďže „informácie, ktoré mal EP k dispozícii, boli nepresné a nie celkom dostatočné“ (podpredsedovia českej vlády P. Mertlík a V. Špidla).

No pravdou v rezolúcii je, že rozhodnutie napojiť Temelín na sieť vyvoláva obavy medzi obyvateľmi susedných krajín. Rakúsko skutočne nezmešká ani jednu šancu, kedy by nevyužilo útok na jadrovú elektráreň, pričom atesty MAAE či českého Štátneho ústavu pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) absolútne nič nemenia na podvedomom pocite ohrozenia, ktorým trpí drvivá väčšina obyvateľov Rakúska. No a k Rakúsku sa kolegiálne pridalo aj Nemecko, podľa ktorého by takýto starý model nemal u nich šancu. Áno, reaktor je pôvodne sovietskej výroby typu VVER 1000, ale bol upravený sesterskou spoločnosťou BNFL, americkou firmou Westinghouse, ktorá je presvedčená, že je bezpečný dokonale. Káblové systémy v Temelíne ukladali inak než v sovietskom projekte, čo posilnilo bezpečnosť pred vznietením, pričom sa z USA doviezli aj dokonalejšie palivové tyče. „S elektrárňami VVER máme veľmi dobré skúsenosti,“ tvrdí MAAE.

Podľa predsedníčky SÚJB D. Drábovej však aj nemecké spolkové ministerstvo životného prostredia uplatňuje na Temelín najprísnejšie normy, ktoré sa v Nemecku vzťahujú len na najnovšie typy elektrární. „Tým najprísnejším štandardom však často nevyhovujú ani nemecké jadrové elektrárne,“ dodala pre český denník Právo.

Ekológia či biznis?

Asi má pravdu premiér Zeman, podľa ktorého spor o spustení JETE nie je len sporom medzi energetikmi a ekológmi. „Vzhľadom na rastúce ceny ropy a zemného plynu môžu tieto producentské firmy chápať Temelín ako konkurenta na energetickom trhu.“ České energetické závody už totiž zverejnili svoje plány, podľa ktorých sa väčšina energie bude vyvážať. A podľa českej tlače možno očakávať, že rakúske a nemecké firmy vyrazia do útoku. Veď je zrejmé, že ekologickí Rakúšania nevedú až takéto urputné antijadrové ťaženie proti slovinsko-chorvátskemu reaktoru v Kršku (ktoré leží tak ako JETE len 60 km od rakúskych hraníc) či maďarskej elektrárni v Paksi, o švajčiarskych a nemeckých elektrárňach, ktoré už sú v prevádzke, ani nehovoriac. Lenže hoci je Temelín pred spustením, podľa MAAE Česko nemá žiadnu lepšiu alternatívu. Pálenie hnedého uhlia vo veľkých kvantách spôsobuje značné ekologické a zdravotné problémy a tzv. mäkké (ekologické) energie nebudú ešte najmenej budúcich 30 rokov dosť výkonné, aby kryli energetickú potrebu. A ako dodal Kyd, „tvrdé zdroje“ zostávajú nevyhnutnosťou a je len na vláde každého štátu, akú možnosť si zvolí.

(sb)

počasie

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe miestami oblačno, ojedinele zržky.Zrána v údoliach ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Severný vietor 2 až 5 m/s. Na horách vo výške 1500 m 13 stupňov. V stredu a vo štvrtok bude jasno až polojasno, na severe a východe prechodne oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, najvyššia denná 23 až 27, vo štvrtok 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.28 a zapadne o 19.07 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.